نمایش همه
 • عباس آخوندی امضا دیروز ۰۸:۰۰

  انتخابات دوازدهم؛ نبرد آگاهی با گمراهی

  عباس آخوندی*: بی‌گمان آگاهی و آزادی برترین فضیلت‌های اجتماعی هستند. در برابر آنها، گمراه‌کردن مردم بدترین رذیلت است که به‌مراتب از دروغ‌گویی پلیدتر است. چراکه اظهارات گمراه‌کننده افزون بر دروغ‌‌بودن، آگاهانه مردمان را به‌چاه‌انداختن است.

 • حکیمی پور ۱۳۹۶-۰۲-۰۶ ۰۷:۵۳

  درآمدهای پایدار؛ اولین شرط بقای شهرها

  احمد حکیمی‌پور*: درآمد پایدار که در حال‌حاضر بخش اندکی از کل منابع درآمدی شهرداری تهران را تشکیل می‌دهد، درآمدی است که به گونه‌ای کسب می‌شود که حقوق آیندگان پایمال نشود، کیفیت زندگی کاهش نیابد و همچنین منابع موردنیاز برای استفاده آتی از بین نرود.

 • پوپولیسم ۱۳۹۶-۰۲-۰۵ ۰۸:۴۲

  عبرت از پوپولیسم

  علی فرحبخش*: پوپولیسم یک دکترین سیاسی است که در آن عوام توسط یک گروه نخبه خاص مورد سوء‌استفاده قرار می‌گیرند. پوپولیسم همچون ظرفی است که می‌تواند توسط یک ایدئولوژی مظروف از چپ تا راست یا حتی میانه مورد بهره‌برداری قرار بگیرد. در آمریکای لاتین معمولا پوپولیسم توسط احزاب چپ به کار گرفته می‌شود؛ در حالی که پوپولیسم اروپایی و اکنون در آمریکا، متناظر با تفکراتی از جناح راست است.

 • پلاسکو ۱۳۹۶-۰۲-۰۴ ۰۷:۲۳

  ایمنی شهروندان مساوی امنیت ملی

  حسین احمدی*: ایمنی شهروندان مساوی با امنیت ملی کشور است. حفاظت از جان و مال آنان درمواجه‌شدن با خطرات بالقوه زیست‌محیطی، شهری و حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی و... و همچنین مقابله با تهدیدات جانی و مالی آنان در برابر زلزله و سوانح طبیعی، باید جزو مهمترین مقولات امنیت ملی مملکت ما تلقی شود.

 • معماری سبز ۱۳۹۶-۰۲-۰۳ ۰۷:۴۵

  معماری و خلق محیط زیست انسانی

  طاهره نصر*: معمار به عنوان هنرمندی خلاق که در خلق محیط زیست انسانی دست دارد نقش مهمی در ایجاد فرهنگ در جامعه خود نیز دارد. اما متأسفانه واقف نبودن افراد به تفاوت‌های میان منافع کوتاه‌مدت و منافع بلندمدت و نیز منافع خصوصی و منافع عمومی باعث تصمیم‌گیری‌های نادرستی می‌شود که علاوه بر اینکه آسیب‌های جبران‌ناپذیری به هویت و بافت شهر وارد می‌کند به حرفه معماری نیز لطمه وارد می‌سازد.

 • هواپیما هما ۱۳۹۶-۰۲-۰۲ ۰۷:۳۵

  بازتاب‌های تاریخی‌ترین نوسازی صنعت هوایی کشور؛

  ماجرای خرید هواپیماهای برجامی و اعتماد جهان به ایران

  تعهد و علاقه ما به پیشرفت کشور ایجاب می‌کند از هر گامی که در جهت پیشرفت کشور برداشته می‌شود، حمایت کنیم؛ حتی اگر آن را دستاورد جناح مقابل بدانیم.

 • مگامال ۱۳۹۶-۰۲-۰۱ ۰۹:۲۳

  خطای قالیباف را برای روحانی نوشتند/ روایت همکاری شهردار اصولگرای تهران با مال‌سازان

  حجت‌الاسلام رئیسی در حالی نسبت به افزایش ساخت مال‌ها و مراکز تجاری برای عرضه محصولات و برندهای خارجی از روحانی انتقاد می‌کند که مجوز ساخت اکثر این مال‌ها از سوی قالیباف شهردار اصولگرا صادر شده است.

 • حمید ضیایی پرور ۱۳۹۶-۰۱-۳۱ ۰۷:۵۷

  واكنش‌ها به تخريب دولت از سوی رسانه ملی؛

  وقتی صدا و سیما، سخن وزیر را نیز وارونه جلوه می‌کند

  حمید ضیایی پرور*: تقریبا همه مردم می دانند که یکی از تکنیک های صدا و سیما برای مقابله با سیاستهای دولت، تحریف و تقطیع اخبار و انتشار اخبار نادرست و بدبین کردن مخاطبان نسبت به عملکرد دولت است.

 • شورای شهر تهران ۱۳۹۶-۰۱-۳۰ ۰۷:۱۸

  جایگاه شوراها در مدیریت شهری و محلی

  تبلور حضور مردم،دیدگاه ها،افکار،خواسته ها،نیازها و تمایل مردم در صحنه برنامه ریزی در شورای شهر و روستا در مدیریت شهری و محلی نقش مهمی را بر عهده دارد و می تواند نقطه عطفی در مدیریت مشارکتی در ایران باشد.

 • محمد رضا اخوان عبداللهیان ۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۱۰:۲۳

  زلزله مشهد؛ بیداری از غفلت شهرسازی

  محمدرضا اخوان عبداللهیان*: ۱۶ فروردین ماه در حالی که مردم همگی درگیر و در تکاپوی فعالیت‌های روزمرهٔ خود بودند و جریان عادی زندگی برقرار بود، ساعت ۴۷: ۱۰ دقیقه صبح و در اوج ساعت کار، حادثه‌ای کلان‌شهر مشهد را از غفلتی بزرگ بیدار کرد، حادثه‌ای که خوشبختانه خسارات و تلفاتی در شهر مشهد نداشت.

 • سید علیرضا قهاری ۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۰۷:۴۱

  مسجد و مدرسه «سپهسالار» تهران؛ از آخرین بازماندگان معماری سنت‌گرای ایرانی

  سید علیرضا قهاری *: مسجد و مدرسه سپهسالار در میدان بهارستان تهران، به لحاظ معماری یکی از آخرین ابنیه باشکوه سنت‌گرای قاجار است که به نحوی ادامه‌ دهنده معماری روزگار صفویه به حساب می‌آید.

 • احمد مسجدجامعی ۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۷:۳۸

  میراث‌دار چنارهای تهران

  احمد مسجدجامعی*: منطقه ۵ شهر تهران از جمله مناطقی است که سابقه محله‌های آن، به غیر از کن، به بیش از پنج دهه نمی‌رسد و توسعه محلاتی چون شهران در ۲۰ سال گذشته صورت پذیرفته است؛ لذا سابقه سکونت شهروندان در این منطقه خیلی طولانی نیست.

 • پلاسكو ۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۰:۲۰

  تکالیف دولت برای «پلاسکو»ها رصد می‌شود؟

  رئیس هیات ویژه گزارش ملی حادثه ساختمان پلاسکو از ارائه پیشنهاد ایجاد مرکز رصد و پایش گزارش ملی پلاسکو به رئیس‌جمهوری خبر داد و گفت: در صورت تمایل به پایش، راهکارهای ارائه شده در این گزارش می‌تواند از سوی یک مرکز رصد و پایش برای حفظ ایمنی سایر ساختمان‌های مشابه پلاسکو به صورت دوره‌ای پیاده شود.

 • شورای شهر تهران ۱۳۹۶-۰۱-۲۶ ۰۷:۴۵

  ضرورت اصلاح مسیر فعلی فعالیت‌های شورای شهر

  علی نوذرپور*: شوراها از سه مشکل اساسی خروج آنها از چارچوب‌های قانونی تعیین شده، دخالت در واگذاری پروژه‌های عمرانی و فعالیت‌های خدمات شهری و عدم توجه به وظایف اساسی و قانونی شوراها رنج می‌برند و بیم آن می‌رود که اگر این مشکلات برطرف نشوند، ادامه حیات آنها با چالش‌های اساسی مواجه خواهد شد.

 • شورای شهر تهران ۱۳۹۶-۰۱-۲۵ ۰۸:۴۶

  شورای شهر تهران و پاک‌دستی/ ضرورت عزمی فراگیر برای انتخاب اصلح

  به گتفه اولین شهردار زن کشور، حضور در شوراهای شهر و روستا به معنی حضور در بخشی از قدرت و حاکمیت است که راه‌یافتگان به قدرت، آشکار و پنهان به ابزارهای قدرت از جمله ثروت، اختیارات و ارتباطات دسترسی پیدا می‌کنند.

 • باشگاه خبرنگاران ۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۰۹:۰۶

  اعتراض رسانه‌ها به حاشیه‌سازی‌ها علیه دولت؛

  روایتی متفاوت از ماجرای حیاط دولت/ فریب افکار عمومی یا تخریب دولت؟

  ایلنا با انتشار روایتی متفاوت از اتفاقی که هفته گذشته در حاشیه هیات دولت بین عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و خبرنگار باشگاه خبرنگاران افتاد، منتشر کرد.

 • هواپیما هما ۱۳۹۶-۰۱-۲۳ ۰۸:۴۸

  بازتاب‌های تاریخی‌ترین نوسازی صنعت هوایی ایران؛

  تحلیل چرایی مردم‌فریبی دلواپسان در رویارویی با نوسازی ناوگان هوایی کشور/چرا رمز عملیات اخیر دلواپسان، «مرجوعی» است؟

  دلواپسان با وجود اینکه دقیقاً می‌دانند اصل ماجرا چیست، با بی‌تقوایی تمام، برای هواپیمای تحویل داده شده به ایران نام «مرجوعی» را گذاشته‌اند و رسماً و علناً در حال مردم‌فریبی هستند، حال آن که این هواپیماها نیز دقیقا مانند سایر هواپیماهای تولیدی ایرباس و بوئینگ، نو و صفر کیلومتر هستند و خود کارخانه آن را مستقیماً از خط مونتاژ بیرون می‌آورد و تحویل خریدار می‌دهد.

 • سید محمد بهشتی ۱۳۹۶-۰۱-۲۲ ۱۱:۱۷

  شورای شهری كه حافظِ عطر و طعم شهرهای ما است

  سیدمحمد بهشتی*شورای شهر امینِ اهل شهر در حراست از عطر و طعم شهر است و اعضای شورا در زمره مقرب‌ترین افراد به گوهرهای محجوب شهرند. كسانی‌كه دلشان برای آسمان شهر، صدای پرندگان، درختان باسابقه و حفظ نام خیابان‌ها و كوچه‌ها و خلاصه هر آن چیزی كه شهر را شهر كرده است می‌تپد. بزرگ‌ترین ثروت شهر به زعم چنین شورایی، بزرگان و شخصیت‌های برجسته آن است؛ كسانی‌كه حضور و نفس‌شان موثر است. خلاصه آنكه شورای شهر در این حالت حافظ «كسی بودن» ها، «جایی بودن» ها و «چیزی بودن» هاست.

 • شورای شهر تهران ۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۰۷:۴۷

  شورای کارآمد برای انتخاب شهردار اصلح

  طیبه سیاوشی*: شوراها از گسترده‌ترین نهادهای تعریف‌شده در قانون اساسی است که شهروندان عادی را در نقاط مختلف کشور وارد روند تصمیم‌گیری می‌کند. با وجود تأثیر انکارنشدنی شوراها در تصمیم‌گیری‌های کلان و مرتبط با زندگی روزانه مردم، شهرهای بزرگ اهمیت کمتری به انتخابات شوراها می‌دهند و غالبا اعضای آن با آرای کمی به شوراهای شهر وارد می‌شوند. نگاهی به اعضای شوراهای شهر در برخی از کلان‌شهرها، نشان از آن دارد که «شهرت» بیش از «کارایی» در انتخاب اعضای شهر تأثیر داشته است.

 • حبیب الله طاهرخانی ۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۰۹:۴۵

  چرا مسکن به سمت اهداف سوداگرانه رفت؟

  حبيب‌الله طاهرخانی*: دلیل اینكه مسكن به خصوص در شهر تهران چرا تا این حجم به سمت اهداف سوداگرانه كشیده و منجر به عرضه‌ای می‌شود كه عملا تقاضایی برای آن وجود ندارد، ناشی از چند عامل است که در ادامه به تشریح آن می‌پردازیم.

 • کاریکاتور ۱۳۹۶-۰۱-۱۹ ۱۰:۴۹

  استفاده ابزاری از شرافت و آبروی خبرنگاران/ فرصتی برای فروکوبیدن چکش‌های تخریب

  شهرام اجتهادی: «آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، به خبرنگار حمله و میكروفون او را پرت كرد»؛ این ترجیع‌بندِ خبرها و اظهار نظرهای اکثر رسانه‌های سیاسی روز چهارشنبه بود.

 • پلاسکو ۱۳۹۶-۰۱-۱۹ ۰۷:۵۰

  پلاسکو را فراموش نکنیم/ نوآوری در شیوه حکمرانی و بررسی مسائل

  محمد فاضلی*: شعار هیئت که گزارش خود را به ملت ایران تقدیم کرده این است «پلاسکو را فراموش نکنیم» و بنابراین باید درباره پلاسکو بنویسیم و ایمنی را به دستور کار زندگی ایرانیان و جامعه ایرانی وارد کنیم، هیئت ویژه ۶ کمیته داشت و هر کدام یک گزارش مفصل بین ۱۸۰ تا ۷۰۰ صفحه ‌ای (نزدیک به ۱۷۰۰ صفحه گزارش) تهیه کرده‌اند.

 • شورای شهر تهران ۱۳۹۶-۰۱-۱۸ ۱۲:۳۷

  بررسی ماراتن ورود به شورای‌شهر در ۳ سطح/ وظایف کلیدی اعضای شورای‌شهر با لحاظ بیماری‌های مزمن تهران/ تحلیل ۱۰ ماموریت فوری شوراهای‌شهر

  مرحله مقدماتی ماراتن ورود به شوراهای‌شهر با ثبت‌نام سه گروه نامزد انتخاباتی در حالی آغاز شده که گفته می‌شود با توجه به ناتوانی مدیریت‌شهری در چاره‌جویی برای ترافیک و آلودگی‌هوا و همچنین برخی رانت‌ها و اقدامات نامتعارف باید ۱۰ ماموریت فوری برای درمان مجموعه‌ای از بیماری‌های مزمن شهرها در دستور کار، انتخاب اعضای شورای شهر، قرار گیرد.

 • مسکن مهر ۱۳۹۶-۰۱-۱۸ ۰۹:۰۰

  نکات ضروری در فرآیند خرید و فروش مسکن مهر

  حسین اقدامی*: مسکن مهر یکی از نهادهایی است که با تصویب بند دال قانون بودجه سال ۱۳۸۶ قدم به عالم اعتباری حقوق گذاشت و پس از آن طی آیین نامه‌ها و بخشنامه‌های متعدد، چارچوب‌ها و ضوابط مسکن مهر مشخص شد؛ زمین‌هایی که واحدهای مسکن مهر در آن ساخته شده است به دو نوع ملکی و اجاره ۹۹ ساله تقسیم می‌شوند. در واحدهایی که عرصه و زمین اصطلاحا به‌صورت ملکی است، یعنی متقاضیان زمین ملک را نیز تملک می‌کنند، زمین و ساختمان (عرصه و اعیان) قابل انتقال است. ولی در مجتمع‌های اجاره ۹۹ ساله، تنها اعیان (ساختمان) منتقل می‌شود.

 • شورای شهر تهران ۱۳۹۶-۰۱-۱۷ ۰۹:۱۱

  چرا انتخابات شورای شهر تهران را باید جدی گرفت؟

  ولی‌الله شجاع پوریان*: شوراها به پایان دهه دوم عمر خود نزدیک می‌شوند؛ شورا به عنوان یکی از دستاوردهای مهم دولت اصلاحات در سال ۱۳۷۷ تاسیس شد و اکنون با چهار دوره تجربه متفاوت به استقبال تشکیل پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر تهران می‌رویم.

 • ناوگان قدیم و جدید ریلی ۱۳۹۶-۰۱-۱۶ ۰۷:۴۱

  حمل و نقل ريلی در مسير توسعه

  توسعه امری فراگیر در جامعه است و نمی‌تواند تنها در یك بخش از آن اتفاق بیفتد. توسعه، حد و مرز و سقف مشخصی ندارد و چون كاملا به انسان وابسته است، پدیده ای كیفی است.

 • هواپیما هما ۱۳۹۶-۰۱-۱۵ ۰۷:۵۳

  پرواز ایرباس‌ها از فراز تحریم‌ها/ ورود تدریجی هواپیماها از سرگیری ارتباط اقتصادی و تجاری با اروپاست

  ‌ بعد از ورود و به‌کارگیری اولین و دومین هواپیماهای ایرباس به ایران، سومین هواپیمای خریداری شده نیز درتاریخ ۵ فروردین ۹۶ در فرودگاه مهرآباد به زمین نشست و با پیوستن آن به ناوگان هوایی این امکان فراهم شد که هموطنان بتوانند با آرامش و اطمینان بیشتری سفرهایی هوایی را انجام دهند.

 • جاده ترافیک ۱۳۹۶-۰۱-۱۴ ۰۹:۳۰

  تغییرات جوی و رفتار ترافیکی مردم: دو عامل کاهش تصادفات در نوروز ٩٦

  تعطیلات نوروز که از یک هفته قبل از پایان سال شروع می‌شود، معمولا با تعداد درخور ‌توجهی از تصادفات و تلفات جاده‌ای روبه‌رو است. خسارات جانی و مالی که اگرچه هر سال کمتر می‌شود، اما باز هم در نوع خود در کل دنیا رکوردی محسوب می‌شود.

 • سیزده بدر ۱۳۹۶-۰۱-۱۳ ۰۸:۵۷

  سیزده بدر، روز نه به زباله/ تمرین آشتی با طبیعت و احترام به آن در آخرین روز تعطیلات نوروزی

  در هر دقیقه در ایران، حدود ۵ تن زباله پلاستیکی دور ریخته می‌شود که در هرسال رقمی معادل دو میلیون و ۶۰۰ هزار تن زباله پلاستیکی دور ریخته می‌شود که سهم سرانه هر نفر به ازای پلاستیک تولیدی در کشور معادل ۳۲ کیلوگرم در سال است. چه کنیم تا طی سال‌های آینده این تصاویر را کمتر ببینیم؟ چه کنیم تا فرزندان ما و نسل‌های بعدی بتوانند از موهبت‌های خدادادی طبیعی کشورمان استفاده کنند و ما همه آنها را هدر نداده باشیم و با بیخردی از بین نبرده باشیم؟

 • تخریب محیط زیست ۱۳۹۶-۰۱-۱۲ ۰۸:۵۳

  روز حفاظت از طبیعت کشور

  طبیعت سرمایه اصلی همه نسل‌هاست و تک تک ما موظفیم برای حفظ آن بکوشیم. تلاش کنیم تصویر فاجعه بار جاده‌های کشورمان که مملو از زباله است با همت جمعی از اذهان زدوده شده و سرسبزی و پاکیزگی جای آن را بگیرد.