نمایش همه
 • پلاسكو دیروز ۱۵:۰۶

  موبایل به دستان؛ پیامدهای پدیده شهروند-خبرنگار

  مریم مسعود*: تلاش افراد «موبایل به دست» برای ثبت رویدادهای ویژه مانند حادثه ساختمان پلاسکو تهران با واکنش منفی مسوولان، گروه های مرجع مانند هنرمندان و سیاستمداران در شبکه های اجتماعی و خبری همراه شده اما یکی از دلایل بروز این ولع، تهییج برآمده از فضای نوین رسانه ای است.

 • محمد سعید ایزدی ۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۰۸:۵۵

  پروژه مدرسه معماری و شهرسازی بوشهر، محركی در بازآفرینی كهن شهر بوشهر

  محمدسعید ایزدی*: با بهره‌برداری مجدد از مدرسه معماری و شهرسازی بوشهر و تبدیل آن به مجموعه‌ای آراسته، موزون و باوقار، ضمن حفاظت از این ثروت فرهنگی، در قالب مجموعه‌ای فرهنگی آموزشی، زمینه‌ای مناسب برای انتقال ارزش‌های قابل بازخوانی توسط دانش آموختگان در این مدرسه معماری و شهرسازی فراهم شده است.

 • هاشمی آخوندی ۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۰۸:۵۵

  چند فراز از زندگی‌ صدراعظم انقلاب

  عباس آخوندی*: بی‌تردید هاشمی برجسته‌ترین سیاست‌مدار ایرانی و مسلمان دوران خویش است. هرچند از او تحت عنوان مبارز کهن‌سال یاد می‌شود و در دوره‌های مختلف زندگی‌اش تصمیم‌های تاریخ‌سازی گرفته و اقدامات سرنوشت‌سازی داشته‌است لیکن، به گمان من، انجام مذاکرات صلح برجسته‌ترین فراز زندگی اوست.

 • محمد سعید ایزدی ۱۳۹۵-۱۰-۲۷ ۱۰:۱۹

  نقش بارز مدیریت شهری در تحقق تاب‌آوری شهرها

  محمدسعید ایزدی*: یک جامعه برخوردار از تاب‌آوری، توانایی پاسخگویی در برابر تغییرات به شیوه‌هایی موثر و مثبت را دارد به گونه‌ای که علی رغم تغییر، عملکردهای اصلی و انسجام اجتماعی خود را از دست نمی‌دهد.

 • چند نما از هواپيمای ايرباس A۳۲۱ شركت هواپيمايی ايران اير هما ۱۳۹۵-۱۰-۲۷ ۰۸:۰۷

  مزیت‌های پنهان یک خرید

  مرتضی نظری*: پنج‌شنبه هفته گذشته اولین هواپیما از سری سفارش‌های جدید هما ازایرباس در فرودگاه مهرآباد به زمین نشست. در طول دو دهه گذشته این هواپیما تنها هواپیمای نویی بوده که وارد ناوگان هوایی ایران شده است. امکان دارد عده‌ای در نظر داشته باشند که این دستاورد دولت بعد از برجام در خرید هواپیمای دست ‌اول را در مقایسه با خرید‌های ۸ فروندی فوکر و ایرباسی که در اوایل دهه هفتاد صورت گرفته بود، کمرنگ جلوه دهند.

 • چند نما از هواپيمای ايرباس A۳۲۱ شركت هواپيمايی ايران اير هما ۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۰۷:۵۰

  مسیری روشن درآزادسازی ظرفیت‌های اقتصادی کشور/ صنعت هواپیمایی ایران و‌ هزار راه نرفته

  محسن شورگشتی*: پنجشنبه گذشته اولین فروند هواپیمای ایرباس ٣٢١ از قرارداد صدفروندی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با شرکت چندملیتی ایرباس در فرودگاه مهرآباد تهران به زمین نشست.

 • هواپیما هما ۱۳۹۵-۱۰-۲۵ ۱۱:۲۸

  آغاز نوسازی ضروری ناوگان هوایی

  آرش خدایی*: روز پنجشنبه هفته گذشته، نخستین هواپیمای خریداری شده در قرارداد اخیر هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با شرکت هواپیماسازی اروپایی ایرباس در فرودگاه مهرآباد تهران به زمین نشست.

 • آلودگی هوا ۱۳۹۵-۱۰-۲۵ ۰۷:۵۳

  شناخت مناسب از ابزارهای سیاست‌گذاری و قواعد اقتصادی، دو راهکار رفع آلودگی هوا

  حمید آذرمند*: مطابق یک روال قدیمی، با تکرار پدیده وارونگی و تشدید آلودگی هوا، شهروندان شاهد فرافکنی مسوولیت‌ها و در نهایت واکنش‌هایی مانند تعطیلی مدارس و توسعه محدوده طرح ترافیک و نظایر آن هستند. علاوه‌بر آلودگی هوا، معضل ترافیک شهرهای بزرگ هم به مرحله‌ای بسیار بغرنج رسیده است. وضعیت امروز آلودگی و ترافیک، به تدریج و طی چندین دهه به وجود آمده است و بنابراین راه‌حل فوری و کوتاه‌مدت ندارد.

 • هواپیما هما ۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۱۷:۰۶

  اوج‌گیری صنعت گردشگری با ورود هواپیماهای جدید

  مریم ترسایی*: فرود نخستین هواپیمای نو خریداری شده پس از پیروزی انقلاب توسط هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در فرودگاه مهر آباد تهران به عنوان یکی از مهمترین دستاوردهای اقتصادی توافق هسته ای و لغو تحریم ها، فرصتی مغتنم برای توسعه صنعت گردشگری کشور خواهد بود.

 • طرح ۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۰۹:۳۸

  دختر گل‌فروش به چه کسی اعتماد کرد؟

  احمد مسجدجامعی*: مردم خیلی ساده می‌فهمیدند آنچه آنها درباره هاشمی می‌گویند، درباره بسیاری دیگر از جمله خود آن گویندگان منتقد نیز، گفتنی است.؛ سخنانی که البته در صورت طرحشان (برخلاف حرف زدن در مورد هاشمی) با شدت با آن برخورد می‌شد. این نکته‌ای بود که آن حمله‌کننده‌ها در‌نیافته بودند.

 • علی بیت اللهی ۱۳۹۵-۱۰-۲۰ ۰۸:۰۹

  پیامدهای زلزله برای ساختمان‌های خطرزا، مدارس و بیمارستان‌ها

  علی بیت‌اللهی*: تعیین حریم گسل‌های شهر تهران یکی از اقدامات اساسی در کشور برای شروع جدی ملاحظات زلزله در توسعه شهری است. تدوین ویرایش‌های آیین نامه ۲۸۰۰ (ساخت و ساز مقاوم در برابر زلزله ) نیز در زمره همین اقدامات است که ویرایش چهارم آن در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تدوین شده است.

 • محسن جلالپور ۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۰۸:۰۵

  موانع اصلاح ساختار اقتصاد ایران

  محسن جلالپور*: آنچه اصلاح ساختاري اقتصاد ايران را با مشكل روبه‌رو ساخته است، تعداد عائله دولت نيست. زیرا گرچه تعداد عائله در دولت ایران هيچ نسبتي با جمعيت و توليد سرانه ندارد، اما مانع اصلاح ساختار را باید درجای دیگر جست‌وجو کرد. به نظر می‌رسد آنچه اين اصلاح را با مشكل مواجه ساخته قدرت مالي عظيمي است كه به اين بوروكراسي نقش تعيين‌كننده‌اي در اجتماع داده است.

 • هواپیما هما ۱۳۹۵-۱۰-۱۸ ۰۸:۱۵

  گام های بلند وزارت راه و شهرسازی در بازیابی جایگاه منطقه ای با نوسازی ناوگان هوایی

  قرارداد خرید امضای بیش از ۲۰۰ فروند هواپیمای مسافری دور، متوط و کوتاه برد با بیش از ۵۰ هزار صندلی جدید در حالی به امضا رسیده است که این وضعیت علاوه بر ایجاد فرصت اشتغالزایی در کشور جایگاه صنعت هوانوردی ایران را ارتقا خواهد داد.

 • ترافیک شهری تهران ۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۱۱:۵۴

  زهر و پادزهر ترافیک تهران

  محسن طباطبایی مزدآبادی*: گسترش زندگی شهرنشینی و به ‌دنبال آن نیاز شهرنشینان برای جابه‌جایی در شهر، حمل‌ و ‌نقل به یکی از دغدغه‌های مدیریت شهرها تبدیل شد اما تقاضای روز افزون به جابه‌جایی در شهرها و به‌دنبال آن معضل ترافیک و آلودگی هوا، عملا سیستم‌های حمل‌و‌نقل خصوصی را از پاسخگویی به مطالبات عاجز کرد.

 • آخوندی ۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۱۰:۱۰

  وزیر راه و شهرسازی:

  راه آهن حومه‌ای نقطه عطفی در حمل و نقل و شهرسازی/ شهرسازی ریل‌پایه مکمل راه‌آهن حومه‌ای است

  وزیر راه و شهرسازی درپی موافقت مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی درباره تشکیل شرکت حمل و نقل ریلی مسافری حومه‌ای برای ساماندهی حمل و نقل حاشیه شهرها در زیرمجموعه شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران دیدگاه‌های خود را اعلام کرد.

 • سعید لیلاز ۱۳۹۵-۱۰-۱۳ ۱۰:۵۱

  گزارش به مردم در طراز اعتدال

  سعید لیلاز*: گزارش روحانی به مردم در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی، برخلاف موارد قبلی، بسیار موجز، دقیق، مبتنی بر آمارهای کارشناسی و همراه با هوشمندی خاصی بود.

 • ارگ بم ۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۰۹:۲۲

  ‌درس‌هايی از زلزله بم؛ اسیر فاجعه نشویم/ هشدار در خصوص مدرک‌گرایی شدید علاقه‌مندان حوزه ساختمان

  فیروزه آزمون*: اخیرا پس از وقوع زلزله‌هایی درایران، اهمیت مدیریت بحران مطرح شد، ولی این پرسش مطرح است که این مدیریت با وجود زیرساخت‌های ضعیف شهری و شریان‌های ارتباطی تا چه اندازه می‌تواند کارا باشد. پس از وقوع زلزله نمی‌توان صرفا منتظر گروه‌ها و تیم‌های امدادی بود، تشکیل تیم‌های کوچک مدیریت بحران اهمیت ویژه‌ای دارد. آشنایی با نحوه عملکرد فردی و گروهی در امدادرسانی مناسب و کارا مهم است.

 • زلزله ۱۳۹۵-۱۰-۱۱ ۰۸:۰۴

  چقدر در مقابل زلزله‌های بزرگ آمادگی داریم؟

  فرهنگ‌سازی نگرش مدیریت بحران ابتدا برای مسئولان باشد

  نصرالله‌کمالیان*: متأسفانه دربرنامه‌های دولت حتی درهمه قانون سالانه بودجه کشور، آنچه بیشتر به چشم می‌آید، پیشگیری از اثرات حوادث و بحران‌های طبیعی قبل از وقوع نیست، بلکه بیشتر به پرداخت خسارات، بازسازی و وام‌های بلاعوض یا کم‌بهره پرداخته شده است. همین قوانین نشان می‌دهدکه موارد پیشگیرانه درمخیله بودجه‌نویسان و تصویب‌کنندگان تقریبا وجود ندارد. به بیان دیگر، بهتر است فرهنگ‌سازی نگرش مدیریت بحران ابتدا برای مسئولان باشد تا با اقدامات آنها بتوان بسترفرهنگ‌سازی برای مردم را اشاعه داد.

 • زلزله ۱۳۹۵-۱۰-۱۰ ۰۸:۵۳

  آیا آمادگی ما پس از زلزله بم ارتقا یافته است؟

  سیدحمید‌جمال‌الدینی*: درکشوری که روی گسل‌های فعال و ناآرام خانه‌کرده است، نمی‌توان در‌گوشه‌ای آرامش نشست و صرفا به سازمان‌های متعدد و فراوانی نیروها دل خوش کرد. سال‌ها قبل از زلزله‌ بم نیز با سیلی محکم زمین‌لرزه منجیل و رودبار، سر از خواب غفلت برداشته و کارهای درخوری انجام داده بودیم، ولی وسعت و تعدد رخداد فاجعه از تلاش‌های محدود ما سرعتی فزون‌تر داشت.

 • حقوق شهروندی ۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۱۱:۲۰

  مسوولیت اجتماعی - شهروندی

  سید علی میرفتاح: هوا كه كثیف می‌شود، از خانه كه درمی‌آییم، این پرسش برایمان مطرح می‌شود كه چرا به فكر نیستند و كاری نمی‌كنند. ریزگردها كه از عراق راه می‌افتند و خوزستان را تیره و تار می‌كنند عصبانی می‌شویم و به دولت و به ادره محیط‌زیست بد می‌گوییم.

 • مهدی زارع ۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۰۹:۴۷

  پس از ١٣ سال، جایگاه ما در تاب‌آوری در دنیای امروز کجاست؟

  مهدی زارع*: به سیزدهمین سالروز زلزله پنجم دی‌ماه ١٣٨٢ بم رسیدیم. در آن شب حدود ٢٥ درصد جمعیت شهر بم کشته شدند. زلزله کوماموتو ژاپن در ١٤ آوریل ٢٠١٦ (٢٦ فروردین ٩٥) با یک پیش‌لرزه با بزرگای ٦,٢ در عمق ١٠ کیلومتری آغاز شد و سپس با رخداد زمین‌لرزه اصلی با بزرگای ٧.٢ (در روز جمعه ١٥ آوریل، ٢٧ فروردین که به وقت محلی در اولین ساعات شنبه به وقت ژاپن بود)، ادامه یافت که درمجموع، تلفات ٤٩ نفری از این رخدادهای سلسله‌وار گزارش شد.

 • مهندسی ترافیک ۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۰۷:۵۷

  ضعف مشهود در سیاست‌گذاری مدیریت شهری تهران

  نیما نامداری*: اداره شهر مانند مدیریت یک پروژه بزرگ نیست بلکه تلاش برای تاثیرگذاری بر عملکرد یک سیستم باز است که اساسا فرمان‌پذیر نیست. اما به نظر می‌رسد تیم فعلی مدیریت شهری در این کار یعنی سیاست‌گذاری ضعف دارد.

 • سید محمدبهشتی ۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۰۸:۱۶

  زندگی در شهری كه چراغی ندارد رعب‌آور است

  سیدمحمد بهشتی*: ویلای نمازی در دوره پهلوی دوم توسط معمار، مولف و طراح مطرح ایتالیایی جیو پونتی در باغی بزرگ در محله دزاشیب تهران احداث شد. پونتی در زمره بازیگران اصلی صحنه معماری معاصر جهان است كه در تمامی عرصه‌های طراحی از كوچك‌ترین مقیاس تا بزرگ‌ترین مقیاس صاحب‌اثر است.

 • ایرباس و بوئینگ ۱۳۹۵-۱۰-۰۶ ۰۸:۱۳

  خرید هواپیما به مثابه سیاستی راهبردی برای توانمند کردن اقتصاد کشور

  علی دادپی*: پروژه خرید هواپیما یک پروژه برای احیای هواپیمایی کشور نبوده، بلکه یک سیاست راهبردی برای توانمند کردن اقتصاد کشور از کوچک‌ترین روستایش تا بزرگ‌ترین کلانشهرش بوده است.

 • علی بیت اللهی ۱۳۹۵-۱۰-۰۵ ۰۸:۰۰

  نگاهی به امتیازهای ارتباط علمی بین‌المللی ایران در حوزه مخاطرات طبیعی/ همکاری‌های پژوهشی در فضای امروز جهان

  علی بیت‌اللهی*: به نظر می‌رسد مجموعه دانش و تجربیات به‌دست‌آمده اندیشمندان ایرانی در حوزه مخاطرات طبیعی و به‌ویژه زلزله، برگ امتیازآور خوبی برای کشور ما در راستای کسب جایگاه مناسب در نهادهای بین‌المللی و نیز تعامل با بسیاری از کشورهای دنیا باشد.

 • ساختمان ۱۳۹۵-۱۰-۰۴ ۰۹:۵۵

  مسکن تنها یک سرپناه ساده نیست

  اسداله نقدی*: مسکن تنها یک سرپناه ساده نیست بلکه معرف منزلت افراد، شاخص دارائی و نیز بیانگر سبک زندگی خانوار نیز است. در طول سالیان گذشته تولید، توزیع و تهیه مسکن در شهرهای ایران دستخوش تغییرات بسیاری شده است. در شهر همدان این تحولات چشمگیرتر بوده است و به دلیل نبود فرصت‌های سرمایه‌گذاری در دیگر عرصه‌ها بخش مسکن یکی از فعال‌ترین حوزه‌های سرمایه‌گذاری و فعالیت بوده است.

 • غلامرضا سلامی ۱۳۹۵-۱۰-۰۳ ۰۹:۵۸

  پتانسيل صنعت هوايی ايران در مقابل عقب ماندگی فعلی به دلیل فرسودگی ناوگان هوایی

  غلامرضا سلامی: دراین نوشته سعی بر این نیست كه با ارائه آمار و ارقام حیرت‌آور پتانسیل صنعت هوایی در منطقه، ذهن مخاطب مشوب شود و فقط به این نكته اشاره می‌شود كه دورخیز كشورهای منطقه (تركیه، امارات و قطر) برای سال‌های نه‌چندان دور، جابه‌جایی حداقل سالی ۲۵۰ میلیون مسافر و ۲۰ میلیون تن بار در فرودگاه‌های این كشورها است.

 • دکتر موسی غنی‌نژاد ۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۱۱:۰۳

  نگاه فراگیر به اقتصاد ایران

  دکتر موسی غنی‌نژاد*: داده‌های آماری اقتصاد کلان کشور ظاهرا چشم‌انداز امیدبخشی را پیش روی آینده اقتصاد ایران گشوده است. تحقق نرخ رشد اقتصادی ۴/۷ درصدی شش‌ماهه سال‌جاری و بیش از ۹ درصد در فصل دوم سال در کنار دستاورد بزرگ تورم تک‌رقمی از منظر اقتصاد کلان و به‌طور کلی بسیار دلگرم‌کننده و امیدبخش به نظر می‌رسد.

 • محمدرضا محمدیان ۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۰۸:۱۱

  مسئولیت‌های حقوقی وکیفری مهندسین ناظر در صدور گواهی استحکام بنا

  محمدرضا محمدیان *: عدم رعایت اصول ایمنی در ساختمان‌سازی باعث بروز حوادث بسیاری شده است که شاید اگر در مرحله احداث بنا کمی دقت بیشتری صورت می‌گرفت، این حوادث ناگوار به وقوع نمی‌پیوست. گاهی اوقات برای صرفه‌جویی در هزینه، یک سری اقدامات ضروری برای حفظ ایمنی ساختمان انجام نمی‌گیرد، در حالی‌که پس از وقوع حادثه ۱۰ها برابر این مقدار، هزینه بر جامعه تحمیل می‌شود.

 • حمید مقدم ۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۰۷:۴۷

  معامله با بوئینگ فراتر از یك قرارداد

  حمید مقدم*: در دنیای امروز كشوری موفق است كه منازعات منطقه‌ای و جهانی را با تعامل و در نظر گرفتن منافع ملی خود در اولویت تعاملات بین‌المللی، به قراردادهای بلندمدت تجاری و سیاسی بدل كند.