شناسهٔ خبر: 123091 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

در نشست تخصصی آموزه‌های زلزله بم در اصفهان مطرح شد؛

اصفهان؛ از پیشگامان حوزه بازآفرینی شهری

نشست تخصصی آموزه‌های زلزله بم در اصفهان مشاور حوزه نوسازی و توانمندسازی بافت‌های ناکارآمد و فرسوده شهری در نشست تخصصی آموزه‌های زلزله بم در اصفهان گفت: اصفهان نخستین استانی است که طرح جامع منطقه‌ای خود را با طراحی شهرهای جدید که فعالیت و سکونت همزمان در آن وجود دارد، شکل داد و این موضوع نوپدید است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (اصفهان)؛ زهرا اسکندری، مشاور حوزه نوسازی و توانمندسازی بافت‌های ناکارآمد و فرسوده شهری در نشست تخصصی آموزه‌های زلزله بم در اصفهان اظهار داشت: اصفهان از پیشگامان حوزه بازآفرینی شهری و توجه به حوزه ساماندهی به‌شمار می‌رود، زیرا نخستین‌بار در کشور طرح روان‌بخشی در یکی از محلات این کلان‌شهر اجرایی شد که به عنوان الگو مطرح است.  

وی با بیان اینکه طرح بازآفرینی همت‌آباد به عنوان الگو در کشور مطرح است، اذعان داشت: اصفهان نخستین استانی است که طرح جامع منطقه‌ای خود را با طراحی شهرهای جدید که فعالیت و سکونت همزمان در آن وجود دارد، شکل داد که این موضوع نوپدید است.  

مشاور حوزه نوسازی و توانمندسازی بافت‌های ناکارآمد و فرسوده شهری تصریح کرد: لازم است امکان اسکان مجدد در بافت‌های فرسوده که در معرض مخاطرات طبیعی و انسان‌ساز است، فراهم شود، در این راستا جابه‌جایی ساخت‌وسازها باید در حریم رودخانه حتی اگر خشک باشد، انجام شود.  

وی با بیان اینکه شاخص‌های محدوده سکونتگاه‌های غیررسمی که با عجله توسط مردم ساخته شده است، باید بازنگری و بررسی مجدد شود، عنوان کرد: برای استفاده از ضوابط تشویقی شهرسازی، هماهنگی لازم و دقیق ضروری است، چرا که ارائه بسته تشویقی در بافت‌های فرسوده نیاز به تدبیر دارد.