شناسهٔ خبر: 125272 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور زیربنائی و طرح های ویژه عنوان کرد؛

کاهش هزینه ساخت مسکن با احداث واحدهای یک طبقه حیاط دار

راه و شهرسازی گلستان مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور زیربنائی و طرح های ویژه گفت: احداث واحدهای یک طبقه حیاط دار برای متقاضیان تحت پوشش نهادهای حمایتی در کاهش هزینه مسکن تاثیرگذار خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (گلستان)،، مهندس سید حسین میرشفیع، مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور زیربنائی و طرح های ویژه حمایتی در جلسه بررسی شرایط و تامین اراضی برای متقاضیان نهضت ملی مسکن تحت حمایت نهادهای حمایتی که در محل اداره کل راه و شهرسازی گلستان برگزار شد، حضور یافت.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور زیربنائی و طرح های ویژه حمایتی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی برای تسهیل در روند احداث مسکن برای قشر محروم جامعه تسهیلات ویژه ای در نظر گرفته است.

وی افزود: ضروی است برای پیشبرد هرچه بهتر این امر، یک برنامه زمان بندی تعیین شود تا متقاضیانی که دارای نقص مدارک بوده و  به صورت خودکار از سامانه خارج شدند، با بارگذاری کامل مدارک خود، مجددا به طرح بازگردند.

مهندس میر شفیع همچنین گفت: سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) در گلستان موظفند نسبت به رفع نواقص متقاضیان اقدام کرده و اداره کل راه و شهرسازی نیز باید در کمترین زمان ممکن مدارک متقاضیان را بررسی و نسبت به تخیص پروژه به آن ها اقدام کند.

وی افزود: متولیان امر تا حد امکان نسبت به احداث واحدهای یک طبقه حیاط دار برای متقاضیان تحت پوشش نهادهای حمایتی اقدام کنند، چرا که در صورت احداث واحدهای یک طبقه هزینه و مدت زمان ساخت بنا کاهش یافته که این امر بر پایین آمدن قیمت مسکن تاثیرگذار است.

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان نیز در جلسه بررسی شرایط و تامین اراضی برای متقاضیان نهضت ملی مسکن تحت حمایت نهادهای حمایتی گفت: طرح نهضت ملی مسکن پس از ابلاغ قانون جهش تولید مسکن همزمان با سراسر کشوردر استان گلستان نیز آغاز شده است.

مهندس مهدی ملک ادامه داد: مجموع ثبت نامی های استان بیش از 93 هزار نفر می باشد که تمامی این متقاضیان پالایش شده و واجدین شرایط در مرحله ی تخصیص پروژه قرار گرفته اند.

وی افزود: یکی از بزرگترین موانع تولید مسکن در استان شمالی تامین زمین می باشد که استان گلستان نیز با این چالش روبرو است.

رئیس شورای هماهنگی امور راه و شهرسازی گلستان همچنین تصریح کرد: اگرچه درحال حاضر با همراهی استاندار گلستان و هم افزایی بین دستگاه های اجرایی استان، اقدامات گسترده ای در این حوزه صورت گرفت و شاهد ارتقا رتبه گلستان در حوزه تامین زمین هستیم.

مهندس ملک ادامه داد: در شهرهایی مانند کلاله و گنبد کاووس با تامین زمین، بخش اعظمی از نیاز ما رفع و پاسخگوی متقاضیان خواهیم بود.

وی افزود: در شهر گمیشان نیز، با توجه به تاکید دولت سیزدهم مبنی بر احداث خانه های یک طبقه حیاط دار و شرایط اقلیمی و فرهنگی این شهر، 65 هکتار از اراضی به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی واگذار و پروژه در دست اجرا قرار دارد.

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان ادامه داد:  در خصوص تامین مسکن برای قشرهای حمایتی استان گفت: بر اساس تفاهم نامه وزارت راه و شهرسازی و سازمان بهزیستی کشور و کمیته امداد امام خمینی ( ره) مسکن مددجویان تحت پوشش در این نهادهای حمایتی در مناطق شهری و روستایی تامین می شود.

مهندس ملک همچنین گفت: بر اساس این تفاهم نامه سازمان بهزیستی کشور  موظف است نسبت به پیگیری تامین منابع مالی برای ساخت و خرید هر واحد مسکونی اقدام کند.

 وی در انتهای سخنانش از برگزاری جلسات مداوم شورای مسکن و جلسات هفتگی شورای فرعی مسکن به ریاست استاندار گلستان خبر داد و افزود: با توجه به اهتمام استاندار گلستان در راستای پیگیری امور مسکن در گلستان  بدون تردید به شرایط خوبی در این حوزه دست خواهیم یافت.

در پایان مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) مدیرکل بهزیستی و مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گلستان نیز ضمن حضور در جلسه بررسی شرایط و تامین اراضی برای متقاضیان نهضت ملی مسکن تحت حمایت نهادهای حمایتی به ارائه گزارشی در خصوص متقاضیان ثبت نام شده تحت پوشش نهادهای حمایتی و افراد واجد شرایط پرداخته و مواردی را در راستای پیشبرد هرچه سریع تر احداث مسکن برای محرومان ارائه کردند.

گفتنی است مهندس سید حسین میرشفیع، مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور زیربنائی و طرح های ویژه طی سفری یک روزه به گلستان در جلسه ای با محوریت بررسی شرایط و تامین اراضی برای متقاضیان نهضت ملی مسکن تحت حمایت نهادهای حمایتی که در محل اداره کل راه و شهرسازی گلستان برگزار شد، حضور یافت.