شناسهٔ خبر: 125690 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان:

بندر آستارا مشکلی برای پذیرش کشتی‌ها ندارد

بندر آستارا مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان با اشاره به اینکه زیرساخت های لازم در بندر آستارا از سوی سازمان بنادر و دریانوردی ایجاد شده است، گفت: استانداردترین کانال ممکن در دریای خزر در بندر آستارا ایجاد شده است و این بندر مشکلی برای پذیرش کشتی ندارد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، حسین یونسی مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان درباره پروژه لایروبی بندر آستارا با اشاره به اینکه پروژه مذکور به صورت جهادی از سوی سازمان بنادر و دریانوری طی بازه زمانی ۳ ماهه در بخش لایروبی کانال و حوضچه بندر آستارا به اتمام رسید، اظهار داشت: این پروژه به صورت شبانه روزی از سوی لایروب های درنظر گرفته شده سازمان بنادر و دریانوردی کامل و در نهایت از ابتدای مهرماه سال جاری پروژه به شرکت مربوطه تحویل شد.

 وی ادامه داد: به دلایل اعلامی از سوی شرکت مربوطه پروژه لایروبی بندر آستارا از ابتدای مهرماه تحویل نشد و در نهایت ۲۷ مهرماه بود که از طریق تامین دلیل کارشناس رسمی دادگستری  پروژه را تحویل شرکت دادیم، هر چند بهانه جویی هایی در این رابطه وجود داشت.

 مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان با بیان اینکه در شرایطی تراز آب به شدت پایین آمده بود، عنوان کرد: با این وجود یک کانال کاملا استاندارد و بدون محدودیت تردد برای کشتی ها به شرکت مربوطه در بندر آستارا تحویل شد و طی ۳ تا ۴ ماهه گذشته هیچگونه محدودیت ترددی در بندر آستارا وجود نداشته است.

  یونسی با تاکید بر اینکه زیرساخت های لازم به منظور تردد کشتی ها از سوی سازمان بنادر و دریانوردی در بندر آستارا ایجاد شده است تا مقوله صادرات، واردات و ترانزیت از مسیر دریا به خوبی انجام شود، گفت: بندر آستارا در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته است و پروژه لایروبی بندر نیز به اتمام رسید و تحویل شرکت مربوطه شد اما متاسفانه استقبال مورد انتظار از سوی صاحبان کالا و فعالان اقتصادی محقق نشده است.

 وی با تاکید بر اینکه سازمان بنادر و دریانوردی زیرساخت های لازم در بندر آستارا را ایجاد کرده است، خاطرنشان کرد: ۲ پست اسکله در بندر وجود دارد و ظرفیت بندر آستارا معادل ۷۰۰ هزار تن است اما در حال حاضر صرفا از ۲۰۰ هزار تن ظرفیت بندر استفاده می شود.

 مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان با بیان اینکه در بندر آستارا مشکلی برای پذیرش کشتی ها وجود ندارد، تصریح کرد: در این بین نکته مهم این است که نمی توانیم صاحبان کالا را مجبور کنیم که از مسیر دریا، کالای خود را جابجا کنند.

 یونسی ادامه داد: زیرساخت های لازم ایجاد و لایروبی بندر توسط سازمان بنادر و دریانوردی کامل شده است، انبار و بارانداز در بندر وجود دارد و از ۲ پست اسکله برخوردار هستیم و همه امکانات و زیرساخت های لازم برای تردد کشتی ها به بندر آستارا فراهم است.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی،‌ وی با بیان اینکه به تازگی یک کشتی کانتینری با آبخور ۳,۸ متر به بندر آستارا آمده است، اظهار داشت: آبخور کشتی های رو-رو ۳.۵ متر است و اینکه برخی صاحبان کالا می گویند کشتی های رو-رو نمی تواند به بندر آستارا بیاید، صحیح نیست.