شناسهٔ خبر: 31059 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

موسوی خبرداد:

بهره‎برداری از اسکله ۳۵ هزارتنی کیش در سال آینده

تخلیه و بارگیری در بندر کیش مدیرعامل شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه‎های منطقه آزاد کیش از فعالیت بندر کیش در راستای صادرات خبر داد و میزان فعالیت این بخش را بیش از ۲۵۰۰ تن در شش ماهه نخست سال اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سید اسماعیل موسوی، با اشاره به اینکه بندر کیش دارای سه حوضچه است که ۱۸ پست اسکله فعال دارد، درباره عمده فعالیت‌های این بند گفت: عمده فعالیت‌های بندر کیش شامل جابه‌جایی و حمل‌ونقل کالای عمومی، لنجی و غیر لنجی به‌علاوه کانتینرهاست. البته تعدادی پست اسکله نیز در این بندر برای جابه‌جایی مسافر پیش‌بینی‌شده است.

وی در خصوص ظرفیت بندر کیش اظهار کرد: در بندر کیش برخی از اسکله‌ها به خاطر عمق آبخور کم یا پهلوگیری شناورهایی با اندازه کوچک میزان کمتری از کالا را پذیرا هستند اما در این میان تعدادی اسکله نیز وجود دارند که قابلیت بیشتری در پهلوگیری شناورها دارند. به عبارتی هر پست اسکله در بندر کیش، بالغ‌بر ۵۰۰ هزار تن ظرفیت دارد.

مدیرعامل شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه‌های منطقه آزاد کیش افزود: درواقع اسکله‌های بندر کیش، ظرفیت تخلیه و بارگیری بیش از شش میلیون تن کالا را منهای بخش نفتی و مصالح ساختمانی دارند. درواقع تعدادی از اسکله‌های این بندر قابلیت ۵۰۰ هزار تن و تعدادی دیگر بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تن را دارا هستند که درمجموع می‌توانیم روی تخلیه و بارگیری شش تا هفت میلیون تن کالا در وضع موجود حساب کنیم.

موسوی در خصوص بارگیری مواد نفتی بیان کرد: در حوزه نفتی ما محدودیت کمتری داریم و بسته به تقاضایی که در جزیره وجود دارد، این کار انجام می‌شود. درواقع به دلیل اینکه کالاهای نفتی به‌وسیله لوله تخلیه و بارگیری می‌شوند، لذا به هر میزان که تقاضا وجود داشته باشد می‌توان لوله اضافه و در مخازنی که امکان تعبیه وجود دارد، تخلیه کرد بنابراین تناژ قابل‌توجهی از نفت و مواد نفتی را می‌توان از طریق بندر کیش تخلیه یا بارگیری کرد.

وی ادامه داد: در شش‌ماهه نخست سال کالاهای متفاوتی اعم از تجاری، حفاری، ساختمانی، مواد غذایی، مواد سوختی، متفرقه، کانتینر و... وارد جزیره شده‌اند.

مدیرعامل شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه‌های منطقه آزاد کیش، میزان کالاهای وارداتی داخلی به کیش را بالغ‌بر ۶۰۰ هزار تن خواند و بیان کرد: در شش‌ماهه نخست سال بالغ‌بر ۶۰۰ هزار تن کالای داخلی و ۳۰ هزار تن کالای خارجی به کیش واردشده است

روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد کیش گزارش داده است که حدود ۹۰ هزار تن از کالاهای داخل کیش نیز به سمت داخلی بارگیری شده و بالغ‌بر ۲۵۰۰ تن نیز صادرات به خارج از کشور داشته‌ایم

وی مجموع کامیون‌هایی که همراه لندینگ کرافت وارد جزیره شده‌اند را بالغ بر ۱۴ هزار و ۶۰۰ دستگاه خواند و گفت: بالغ بر ۱۴ هزار و ۶۰۰ دستگاه کامیون وارد کیش شده و نزدیک به ۱۵۶۰۰ دستگاه کامیون، کامیونت و ... از بندر خارج شده‌اند.

مدیرعامل شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه‌های منطقه آزاد کیش درباره تفاوت یک هزار دستگاه خارج شده از کیش اظهار کرد: این هزار دستگاه بیشتر که از کیش خارج شده‌اند، مربوط به ترانزیت است که از کشورهای دیگر وارد، و از طریق کیش به سرزمین اصلی وارد شده‌اند.

موسوی توضیح داد: حوضچه نخست بندر کیش، حدود ۱۴ هکتار وسعت دارد که پس از ساخت اسکله ۳۵ هزار تنی آماده پذیرش کشتی‌های اقیانوس پیما خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه اسکله ۳۵ هزار تنی طی یک سال آینده به بهره برداری خواهد رسید گفت: اسکله ۳۵ هزار تنی در حال ساخت است لذا پیش بینی ما این است که طی یکسال آینده این بخش به بهره برداری برسد. در واقع ساخت این اسکله، این توان و امکان را به بندر کیش می‌دهد که کشتی‌های بین ۳۵ تا ۴۰ هزار تن را پذیرش کند که برای جزیره مزیت بسیار مهمی را ایجاد می‌کند زیرا کمک می‌کند که کشتی‌ها مستقیماً از مبادی تأمین کالا و بدون سبک سازی وارد بندر کیش شوند و تخلیه بار کنند.

مدیر عامل شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه‌های منطقه آزاد کیش ادامه داد: در حوضچه شماره یک بندر کیش، بالغ بر ۱۴ پست اسکله وجود دارد. در واقع درون این بندر اسکله‌های یک تا پنج به کالاهای عمومی و تا سه هزار تن شناور اختصاص داده شده‌اند اما تعداد چهار اسکله از شماره شش تا ۹ مخصوص کشتی‌های مسافر بری است.

موسوی افزود: اسکله‌های ۹ تا ۱۴ بندر کیش نیز مربوط به کالاهای تدارکات نفتی است که اغلب توان این را دارد که تا هفت هزار تن را هم مورد پذیرش قرار دهد.

نظر شما