شناسهٔ خبر: 40995 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

معاون حمل‌ونقل اداره کل راهداری و حمل‌ونقل استان همدان:

صدور بارنامه آنلاین زمینه قاچاق کالا را کاهش داده است

مصطفی پناهنده معاون حمل‌ونقل اداره کل راهداری و حمل‌ونقل استان همدان گفت: صدور بارنامه به صورت آنلاین زمینه انجام قاچاق کالا را به حداقل ممکن رسانده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان همدان، مصطفی پناهنده در راستای نظارت و بررسی دلایل قاچاق کالا و راه‌های پیشگیری از این معضل در همدان گفت: موسسه‌ها و شرکت‌های حمل‌ونقلی نمی‌توانند برای راننده متخلف بارنامه صادر کنند.

وی با ذکر مزیت‌های صدور بارنامه آنلاین افزود: در طرح صدور بارنامه آنلاین مشخصات کامل راننده، کامیون، کالای بارگیری شده، زمان بارگیری، محل بارگیری، مقصد از طریق سرور مرکزی و سایر شرکت‌های حمل‌ونقلی قابل رؤیت است.

وی اضافه کرد: با استفاده از نرم‌افزارهای صدور بارنامه، چنانچه راننده متخلفی دارای پرونده محرومیت از فعالیت باشد، به علت ثبت شدن این تخلف در سرور مرکزی، برای این راننده به صورت اتوماتیک در هیچ نقطه کشور بارنامه صادر نمی‌شود.

وی عنوان کرد: کد رهگیری ۱۶ رقمی تنها در صورت ثبت تمامی اطلاعات مورد نیاز به شرکت‌های حمل‌ونقلی ارائه شده و آن‌ها می‌توانند طبق این کد بارنامه را صادر کنند.

پناهنده تأکید کرد: بر اساس اطلاعات ذخیره شده در سیستم صدور بارنامه اطلاعات مربوط به شش ماه گذشته نظیر محل بارگیری و مقصد تخلیه بار به وضوح مشخص بوده و می‌توان به راحتی میزان کالای وارد شده، محل بارگیری و تخلیه را برای بررسی میزان موجودی کالا در استان را مشاهده کرد.

وی گفت: در راستای تحقق و گسترش دولت الکترونیک علاوه بر طرح صدور بارنامه برخط یا آنلاین صورت‌وضعیت شرکت‌های حمل‌ونقل مسافر نیز به صورت آنلاین و در شرکت‌های حمل‌ونقلی همدان صورت می‌گیرد.

یادآور می‌شود استان همدان دارای ۹۶ شرکت حمل‌ونقلی کالا و ۱۳۲۳۲ فقره انواع کامیون شامل ۸۱۱۸ نوع اتاق‌دار و ۵۱۱۴ فقره کفی است و ۱۹۰۴ راننده دارای کارت هوشمند در بخش حمل‌ونقل کالا فعال هستند.

نظر شما