شناسهٔ خبر: 48026 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیر املاک راه و شهرسازی خوزستان:

محدوده طرح کمربند سبز اهواز بعد از ۶ سال هنوز مصوب نشده است

طرح کمربند سبز اهواز مدیر املاک راه و شهرسازی خوزستان گفت: با توجه به اینکه شهرداری اهواز طرح کمربند سبز این شهر را ارائه نداده و در کارگروه‌های ذیربط به تصویب نرسیده توسط مقام قضایی متوقف شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی راه و شهرسازی خوزستان، علی ملک محمدی اظهار کرد: امروز برای موضوع تعطیل شدن پروژه کمربند سبز اهواز جلسه‌ای در اداره کل راه و شهرسازی خوزستان با حضور مدیران و معاونین شهرداری اهواز، تشکیل و پس از بحث و بررسی موضوع مشخص شد که با وجود گذشت ۶ سال یعنی از سال ۱۳۹۰ تاکنون با وجود مصوبات کارگروه‌های کمربندی فضای سبز، محدوده اجرای طرح کمربند سبز اهواز از سوی شهرداری اهواز مشخص نشده است.

وی با اشاره به اینکه محدوده و مختصات دقیق جغرافیایی (نقشه utm) آن تهیه نشده است، افزود: مقرر شد تا ابتدا این نقشه و مختصات دقیق محل اجرای آن توسط شهرداری به منظور بررسی تحویل این اداره کل شود.

مدیر املاک راه و شهرسازی خوزستان تصریح کرد: طرح کمربند سبز اهواز تاکنون از طریق مراجع ذیصلاح حسب مورد کمیسیون ماده ۵ و شورای برنامه‌ریزی استان مصوب نشده پس اجرای طرح با مخاطراتی مواجه شده است.

ملک محمدی خبر داد: در جلسه امروز مقرر شد تا هیئتی متشکل از کارشناسان شهرداری اهواز و راه و شهرسازی خوزستان به منظور جانمایی اجرای طرح، مصوب شدن آن در کارگروه‌های ذیصلاح و طی مراحل قانونی از محدوده این طرح بازدید داشته باشند.

تداخل طرح کمربندی سبز اهواز با پردیس دانشگاهی

وی عنوان کرد: با توجه به مصوب نبودن طرح کمربندی فضای سبز اهواز، این طرح با برخی از طرح‌های مصوب شهری از جمله طرح پردیس دانشگاهی که مصوب شده شورای برنامه‌ریزی است و توسط اداره کل راه و شهرسازی خوزستان هم به دستگاه‌های ذیصلاح تخصیص داده و واگذار شده، تداخل دارد.

مدیر املاک راه و شهرسازی خوزستان بیان کرد: شهرداری اهواز طرح را به ما ارائه نداده تا بررسی‌های لازم را انجام دهیم. بنا به اعلام شهرداری طرح ۷۳ کیلومتر است ولی تنها در سه کیلومتر آن با پردیس دانشگاهی تداخل دارد و چه بسا با ابلاغ محل دقیق اجرا تداخلات دیگری هم پیدا شود.

ملک محمدی در ادامه با اشاره به اینکه اجرای این طرح قبل از رفع مغایرت‌های مذکور موجبات اتلاف انرژی و هزینه‌های عمومی را فراهم می‌کند، گفت: بر همین اساس لاجرم یگان حفاظت اراضی دولتی راه و شهرسازی خوزستان که وظیفه حفاظت و صیانت از اراضی دولتی را دارد پس از تذکرات لازم به پیمانکار طرح کمربند سبز اهواز و عدم توجه وی به این تذکرات اعلام شده به امر مقام قضایی نسبت به توقف عملیات اجرایی اقدام کرد.

وی با اشاره به اینکه مقام قضایی قطعاً با در نظر گرفتن قوانین، مقررات و همه جوانب امر این حکم را صادر کرده است، تأکید کرد: همچنین اجرای هرگونه طرحی باید در چارچوب قوانین و مقررات باشد.

مدیر املاک راه و شهرسازی خوزستان تأکید کرد: بدیهی است کمربند سبز اهواز با توجه به وضعیت اقلیمی کلانشهر اهواز از ضروریات است و این اداره کل خود را موظف می‌داند تا هرگونه همکاری در خصوص اجرای طرح داشته باشند؛ البته ضرورت اجرای این طرح نافی ضوابط و مقررات مورد عمل نیست.

ملک محمدی در پایان یادآور شد: یگان حفاظت از اراضی دولتی اداره کل راه و شهرسازی خوزستان حسب وظایف قانونی، خود را ملزم می‌داند که در چارچوب موازین، قوانین و مقررات از حقوق بیت‌المال و اراضی دولتی حفاظت کند.

نظر شما