شناسهٔ خبر: 48546 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راه آهن جنوب شرق خبر داد:

توافق ایران و پاکستان برای رونق گردشگری با راه‌اندازی قطار مسافری و زیارتی/ استقبال زائران مسیر عتبات عالیات عراق از طرح

مجید ارجونی ایران و پاکستان در خصوص رونق صنعت گردشگری بین دو کشور با راه اندازی قطار‌های مسافری، زیارتی و گردشگری به توافق رسیدند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مجید ارجونی، مدیرکل راه آهن جنوب شرق ایران مستقر در زاهدان در پایان نشست دو روزه کمیته مشترک حمل و نقل ریلی ایران و پاکستان در اسلام آباد، با تشریح دستاورد‌های این نشست، گفت: ایران و پاکستان برای راه اندازی قطار مسافری زیارتی و گردشگری بین دو کشور و آسان شدن رفت و آمد زائران پاکستانی به اماکن مقدس در شهر‌های ایران و عراق توافق کردند.

وی اضافه کرد: پس از برگزاری نشست‌های تخصصی اعضای کمیته مشترک کارشناسی راه آهن کویته پاکستان و زاهدان ایران، دو کشور بررسی خود را در خصوص رونق صنعت گردشگری با همکاری سازمان‌های گردشگری دو طرف انجام می‌دهند.

ارجونی احیای سرویس دهی قطار‌های مسافربری بین زاهدان و کویته را از دیگر توافق‌های مهم این نشست عنوان کرد و افزود: این قطار‌ها پیش از این نیز در این مسیر فعال بود، ولی به دلیل مسائل امنیتی متوقف شد، با این حال راه آهن پاکستان اعلام تمایل کرده که این قطار دوباره راه اندازی شود.

وی تصریح کرد: بر اساس این توافق، می‌توان مسافران دو کشور را با راه اندازی قطار‌های مسافری جابجا کرد، به ویژه زائران مسیر عتبات عالیات عراق یا شهر‌های زیارتی ایران این طرح با استقبال خوبی مواجه می‌شود.

مدیرکل راه آهن جنوب شرق ایران مستقر در زاهدان در بخش پایانی سخنانش افزود: در این نشست همچنین توافق شد که توافقنامه سال ۱۹۵۹ میان دو دولت به پیشنهاد طرف ایرانی به روز رسانی می‌شود.

وی ادامه داد: هیات ایرانی از وزیر، قائم مقام وزیر و مسئولان ارشد راه آهن پاکستان برای سفر به تهران در راستای بررسی مجدد موافقت نامه‌های دو کشور دعوت کرد و طرف پاکستانی نیز در این خصوص قول مساعد داد.

ارجونی گفت: هدف از سفر پیشنهادی طرف پاکستانی به ایران، مباحث کلی توسعه حمل و نقل ریلی زاهدان-کویته و اصلاح موافقتنامه از طریق فعالیت گروه‌های فنی و فعال بوده است.

وی بیان کرد: همچنین در این نشست مقرر شد که طرف پاکستانی، نماینده‌ای در تفتان (مرز میرجاوه) مستقر کند تا بحث‌های حمل و نقل دو جانبه را آسان کرده و به عنوان کارشناس، مسائل مربوط به ایران را نیز پیگیری کند.

به گزارش ایرنا این نشست کارشناسی با حضور هیات ایرانی و سرپرستی مجید ارجونی، مدیرکل راه آهن جنوب شرق ایران روز‌های پنجشنبه و جمعه ۲۸ و ۲۹ دیماه در اسلام آباد برگزار شد و با صدور بیانیه به کار خود پایان داد.

راه آهن کویته - زاهدان به طول ۷۰۰ کیلومتر تنها مسیر ریلی ایران و پاکستان است.

با توجه به اینکه ایران و پاکستان از توانمندی‌های نهفته اقتصادی زیادی برخوردار بوده و دو کشور قدرتمند منطقه محسوب می‌شوند، افزایش حجم مبادلات دو کشور در بخش‌های مختلف می‌تواند گامی موثر برای بهبود وضع منطقه باشد.

هم اکنون بسیاری از مردم کشور پاکستان خواستار سفر به ایران و زیارت امکان مذهبی ایران هستند، اما با توجه به سخت بودن تردد جاده‌ای در مرزها، راه اندازی قطار مسافربری می‌تواند گامی موثر در رفع این مشکل باشد.

همچنین ایرانیان زیادی می‌توانند با سفر به پاکستان ضمن دیدن امکان جذاب و گردشگری این کشور به کشور‌های آسیای شرقی نیز سفر کنند.

نظر شما