شناسهٔ خبر: 50299 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

به کلیه وزارتخانه‌ها، استانداران، سازمان‌ها، ارگان‌ها و نهادهای نظامی و انتظامی ابلاغ شد:

ممنوعیت تردد اتوبوس‌های بدون اخذ پروانه سازمان راهداری در مسیرهای بین شهری/ الزام اتوبوس‌های بین‌شهری به اخذ پروانه فعالیت مجاز از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای

اتوبوس وزیر راه و شهرسازی در نامه ای به کلیه وزارتخانه‌ها، استانداران، سازمان ها، ارگان ها و نهادهای نظامی و انتظامی اعلام کرد: در محورهای برون شهری صرفا تردد اتوبوس‌های دارای پروانه فعالیت مجاز از سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای بلامانع است. ضمنا تردد اتوبوس‌های تحت مالكیت وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، ارگان‌ها، دانشگاه‌ها و نهادهای نظامی انتظامی به منظور جابجایی مسافر و كاركنان خود و خانواده آنان در مسیرهای بین شهری ممنوع است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، متن بخشنامه وزیر راه و شهرسازی بدین شرح است: در پی رخداد حادثه اتوبوس مورخ ۱۳۹۶.۱۱.۲۳ در محور دیهوک- فردوس استان خراسان جنوبی، با توجه به اینکه اتوبوس متعلق به یکی از ارگان های نظامی بوده است و هرگونه جابجایی مسافر نیازمند رعایت مقررات مربوط به حمل و نقل جاده ای از جمله موارد زیر است:

- ماده ۴ آیین‌نامه اجرایی سهم بهینه بخش‌های دولتی و غیردولتی در فعالیت‌های راه و راه‌آهن: هرگونه فعالیت در زمینه حمل و نقل عمومی بار و مسافر توسط دستگاه های دولتی، نظامی و انتظامی ممنوع است.

- ماده ۱ قانون الزام شرکت‌ها و موسسات ترابری جاده‌ای به استفاده از صورت وضعیت مسافری و بارنامه: شرکت‌ها و موسساتی که در امر حمل و نقل جاده‌ای بین‌شهری مسافر یا کالا اعم از داخلی و بین‌المللی فعالیت می‌نمایند موظفند بر حسب نوع فعالیت برای هرجابجایی از صورت وضعیت مسافری و بارنامه‌های داخلی و بین‌المللی موضوع این قانون استفاده نمایند و به جای آن مجاز به استفاده از اوراق انحصاری – اختصاصی یا انواع دیگر نمی‌باشند.

- ماده ۲۰۳ آیین نامه راهنمایی و رانندگی: حمل مسافر از وزارت راه و ترابری و یا شهرداری دریافت ننموده باشند، ممنوع می‌باشد، مگر در شرایط اضطراری و با اجازه پلیس راه و یا راهنمایی و رانندگی.

لذا به منظور انتظام بیشتر و پیشگیری از بروز هرگونه حادثه مشابه بنابر مراتب فوق و همچنین مصوبه جلسه ۴۶ كمیسیون ایمنی راه‌های كشور و بخشنامه شماره ۰۲ / ۱۰۰ / ۷۰۳۶۴مورخ ۱۳۹۲.۱۲.۱۸، مجددا ابلاغ می‌گردد:

«در محورهای برون شهری صرفا تردد اتوبوس‌های دارای پروانه فعالیت مجاز از سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای بلامانع است. ضمنا تردد اتوبوس‌های تحت مالكیت وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، ارگان‌ها، دانشگاه‌ها و نهادهای نظامی انتظامی به منظور جابجایی مسافر و كاركنان خود و خانواده آنان در مسیرهای بین شهری ممنوع است.»

این ابلاغیه شامل اتوبوس‌های استیجاری در اختیار سازمان‌ها، ارگان‌ها، دانشگاه‌ها و نهادهای نظامی و انتظامی است.

عباس آخوندی- وزیر

نظر شما