شناسهٔ خبر: 52981 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

شریعتی خبر داد:

هزینه ۱۴۰ میلیارد تومانی در حوزه سکونتگاه‌های غیررسمی خوزستان

سکونتگاه غیررسمی استاندار خوزستان از توجه ویژه به مشکلات حاشیه‌نشینی شهر اهواز طی ۲ سال گذشته خبر داد و گفت: ساخت مدارس، تأمین آب شرب، احداث فاضلاب و اماکن ورزشی و هزینه بیش از ۱۴۰ میلیارد تومان در حوزه زیرساخت‌های سکونتگاه‌های غیررسمی اهواز نمونه‌ای از همین اقدامات به شمار می‌رود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی خوزستان، غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در چهل و یکمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار که با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی برگزار شد، با تأکید بر این نکته که قطعاً محیط‌‌زیست و بخش‌های مختلف هیج استانی به اندازه خوزستان در طول تاریخ دست‌کاری و مورد مداخلات انسانی قرار نگرفته است، گفت: این منطقه طی ۸ سال متوالی در معرض مستقیم جنگ بوده و ساکنان آن به همین دلیل مجبور به تخلیه روستاها و شهرهای مرزی و کوچ به سایر شهرها و مرکز استان شده‌اند از سویی دیگر اجرای پروژه‌های ملی از جمله سدهای بزرگ و طرح توسعه نیشکر نیز عاملی بر تشدید این مهاجرت‌های اجباری به شمار می‌رود.

شریعتی با بیان اینکه گسترش بافت‌های ناکارآمد و سکونتگاه‌های غیررسمی در خوزستان یکی از اثرات همین شرایط محسوب می‌شود، افزود: در حقیقت باید بگوییم که متأسفانه ما در فعالیت‌های انجام‌گرفته در خوزستان پیوست‌های اجتماعی، فرهنگی و زیست‌محیطی را رعایت نکرده‌ایم، امری که باعث شده امروز شاهد وجود بیش از ۸۰۰ هزار نفر حاشیه‌نشین در این استان باشیم.

وی با بیان اینکه طی ۵ سال گذشته شاهد ۲۴۰ هزار نفر خروجی و ۱۶۰ هزار نفر ورودی به خوزستان بودیم، تصریح کرد: طبق آمار موجود تعداد بسیاری از خروجی‌ها، افرادی تحصیل‌کرده بوده که به سمت تهران، البرز و اصفهان مهاجرت کرده‌اند در حالی که ورودی‌های استان در این مدت اغلب افرادی عادی و بدون تحصیلات عالیه از استان‌هایی نظیر ایلام، لرستان و کهگیلویه و بویر احمد گزارش شده‌اند.

این مقام مسئول ورود این ۱۶۰ هزار نفر را یکی از عوامل گسترش سکونتگاه‌های غیررسمی در استان دانست و گفت: در این راستا وجود خشکسالی طی ۱۲ سال گذشته در استان، مناطق مستعد کشت را خشکانده و این نواحی را به کانون تولید ریزگرد تبدیل کرده است که خود نیز عاملی برای کوچ و مهاجرت به شمار می‌رود.

استاندار خوزستان در ادامه با تأکید بر اینکه اقتصاد هیچ استانی به اندازه خوزستان به اقتصاد کشور گره نخورده است، اظهار کرد: مدیریت مستقل هر دستگاه برای پروژه‌های مربوط به خود در استان مشکلاتی را به وجود آورده که این مسئله نیز باید به نحو صحیحی کنترل و مورد توجه قرار گیرد.

شریعتی همچنین از توجه ویژه استان به مشکلات حاشیه‌نشینی شهر اهواز طی ۲ سال گذشته خبر داد و گفت: در این مدت نزدیک به ۲۸ میلیارد تومان برای آب شرب، فاضلاب و سایر پروژه‌های مرتبط در این مناطق حاشیه‌ای شهر هزینه شده و خوشبختانه کمک شهرداری در بهسازی و آسفالت معابر نیز در این زمان همراه ما بوده است.

این مقام مسئول در این راستا افزود: ساخت مدارس، تأمین آب شرب، احداث فاضلاب و اماکن ورزشی و هزینه بیش از ۱۴۰ میلیارد تومان در حوزه زیرساخت‌های سکونتگاه‌های غیررسمی اهواز از دیگر اقدامات انجام‌گرفته طی ۲ سال گذشته در این منطقه به شمار می‌رود.

نظر شما