شناسهٔ خبر: 53311 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

محسنی مطرح کرد؛

لایروبی نکردن اروند معضل توسعه بندر خرمشهر/ ایجاد خط کروز اروند به چابهار

محمد محسنی مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهر گفت: عدم لایروبی اروند مهمترین معضل در زمینه توسعه بندر خرمشهر محسوب می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل روابط عمومی اداره کل بندر و دریانوردی خرمشهر، محمد محسنی در نشستی با حضور سرلشکر صفوی، فرماندار خرمشهر، مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند و جمعی از دانشجویان دانشگاه دفاع ملی اظهار کرد: حوزه تجارت آبی در دنیای امروز از اهمیت بالایی برخوردار است و در حال حاضر کشورهای برخوردار از آب های آزاد، دریاها و سواحل نقش مهمی در اقتصاد دنیا ایفا می‌کنند.

وی با بیان اینکه کشور ما به عنوان یک کشور دریایی و ساحلی جایگاه خوبی در حوزه تجارت آبی دارد، افزود: در حوزه منطقه آزاد اروند و بنادر تحت مدیریت این منطقه با حمایت‌های سازمان بنادر اقدامات بسیارخوبی صورت گرفته است.

مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر در خصوص وضعیت فعلی بندر خرمشهر گفت: در سال ۹۶ پس از گذشت ۱۰ سال، رکورد تخلیه و بارگیری کالا به میزان ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار در بندرخرمشهر به ثبت رسید که بیش از ۸۰ درصد آن مربوط به صادرات کالاهای غیرنفتی به عنوان یکی از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی بوده است.

به گفته محسنی، در سال گذشته بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن کالا به کشور عراق صادر شده که شامل مصالح ساختمانی، کلینکر و مواد غذایی بوده است.

وی در ادامه به افتتاح یکی از بزرگترین پایانه‌های کانتینری کشور با ظرفیت ۳۵۰ هزار TEU در بهمن‌ماه سال در بندرخرمشهر جاری اشاره کرد.

مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر همچنین به مزیت ها و ظرفیت های بندرخرمشهر اشاره کرد و افزود: با توجه به امکانات، ظرفیت ها و جاذبه های گردشگری در رودخانه های اروند و کارون به آینده این بندر بسیار خوشبین هستیم و در آینده نزدیک شرایط بسیار خوبی در زمینه تجارت دریایی و اعاده آن در بندر خرمشهر را شاهد خواهیم بود.

محسنی ادامه داد: عدم لایروبی اروند رود یکی از مهمترین معضل‌های موجود در زمینه توسعه بندر خرمشهر به شمار می‌آید که برای رفع این معضل به  ترغیب کشور عراق برای مشارکت در لایروبی اروند رود نیاز داریم.

وی با اشاره به اقدامات اخیر بندر خرمشهر در حوزه گردشگری دریایی اظهار کرد: ایجاد خط کروز اروند به چابهار با مشارکت چهار منطقه آزاد و حمایت سازمان منطقه آزاد اروند را در دست اقدام داریم که با راه‌اندازی این خط شاهد انقلابی در راه گردشگری دریایی خواهیم بود.

مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر یادآور شد: در تلاش هستیم با رونق گردشگری دریایی در اروند و کارون شاهد تحول معیشت مردم، اقتصاد خانوار و توجه به زندگی پیرامونی بنادر به عنوان یکی از مسؤلیت های اجتماعی مهم سازمان بنادر باشیم.

برچسب‌ها:

نظر شما