شناسهٔ خبر: 54533 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مقبلی مطرح کرد؛

سرقت تابلوهای جاده‌ای عاملی بر افزایش تلفات جاده‌ای استان

خداداد مقبلی مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان کرمان گفت: تابلوها و علائم هشداردهنده برای راهنمایی و هدایت رانندگان با هدف ایمنی جان آنان و مسافران نصب شده است لذا سرقت تابلوهای جاده‌ای، ایمنی تردد را کاهش و روند سوانح را افزایش می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمان، خداداد مقبلی مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان حفظ حریم راه‌ها، نصب تابلو در مکان‌های مناسب، آشکارسازی راه‌ها و نصب سرعت‌گیرهای مورد نیاز به خصوص در محورهای  منتهی به  شهرها را از مهم‌ترین اقدامات اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان در زمینه ارتقای ایمنی راه‌ها دانست و گفت: تابلوها و علائم هشداردهنده برای راهنمایی و هدایت رانندگان با هدف ایمنی جان آنان و مسافران نصب شده است لذا سرقت تابلوهای جاده‌ای، ایمنی تردد را کاهش و روند سوانح را افزایش می‌دهد.

وی بیان کرد: یکی از وظایف مهم این اداره کل، تهیه و نصب انواع تابلوهای راهنمایی و رانندگی در محورهای برون‌شهری و جاده‌های استان است که هر ساله جهت تحقق این مهم، هزینه‌های زیادی از منابع ملی و استانی و بیت‌المال صرف خرید این‌گونه تابلوها می‌شود.

مقبلی افزود: در سال گذشته حدود ۲۴ هزار فقره انواع تابلوهای هشداردهنده و اخباری در جاده‌های استان توسط عوامل راهداری نصب شد اما متأسفانه مشاهده شده افرادی سودجو و ناآگاه، بدون در نظر گرفتن اهمیت این تابلوها که عاملی مهم برای حفظ جان انسان‌ها می‌باشند، نسبت به ربودن آن‌ها اقدام می‌نمایند که این امر علاوه بر اینکه حرکتی ضد اخلاقی است و گناهی بزرگ برای سارقین به دنبال دارد، موجب به خطر انداختن جان هزاران مسافر نیز گردیده است.

مهرداد فیروزان معاون راهداری این اداره کل با تأکید بر اینکه تابلوها و روشن‌کننده‌های سولاری باعث افزایش ایمنی و امنیت، خصوصاً در شب‌ها و باعث کاهش تلفات جاده‌ای می‌شود، گفت: از مردم عزیز به‌ویژه ساکنین شهرها و روستاهای حاشیه جاده‌ها تقاضا داریم در حفظ و نگهداری تابلوها و سولارهای مزبور با این اداره کل همکاری کنند تا سهم بزرگی در نجات جان مسافران ایفا نمایند.

وی با بیان این مطلب که در سال گذشته تعداد زیادی از تابلوها و علائم راهنمایی و رانندگی در جاده‌های استان به سرقت رفته است، افزود: سرقت تابلوها و تجهیزات و علائم، علاوه براین که هزینه مالی زیادی بر دولت تحمیل می‌کند از جنبه ایمنی نیز مشکل‌آفرین گردیده و باعث ناایمن شدن جاده‌ها و افزایش سوانح و تلفات برون‌شهری شده است.

همچنین علی فروغی رئیس اداره ایمنی راه‌های اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان نیز گفت: جهت تأمین روشنایی شبانه تابلوها و علائم خاص  هزینه هنگفتی صرف تأمین سولارهای نوری می‌شود لذا فقدان تابلوهای مربوط یا تابلوهای اعلام خطر، باعث کاهش دید رانندگان در شب و سردرگمی آنها و درنتیجه موجب خطرات جبران‌ناپذیری می‌شود.

وی یکی دیگر از وظایف اکیپ‌های راهداری  را تعمیر و شستشوی تابلوها و تلاش در نگهداری تابلوهای موجود عنوان کرد و افزود: نیروهای پرتلاش راهداری این امر را به‌صورت مستمر انجام می‌دهند تا با نصب و نگهداری علائم ایمنی امنیت جاده‌ها افزایش یابد.

فروغی تصریح کرد: برای جلوگیری از سرقت تابلوها با فرهنگ‌سازی در این زمینه به حضور پررنگ رسانه‌ها و ائمه جمعه برای آگاه‌سازی جامعه نیاز است.

وی در پایان از مردم درخواست کرد: در صورت مشاهده چنین سرقت‌هایی در اسرع وقت شماره پلاک وسیله نقلیه سارقین را به پلیس ۱۱۰ اطلاع داده و یا به شماره سامانه پیامکی ۱۰۰۰۰۳۴۱ ارسال نمایند.

نظر شما