شناسهٔ خبر: 56776 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل دفتر مهندسی و نظارت تاسیسات زیربنائی راه‌آهن خبر داد:

ثبت راه آهن شمال- جنوب در یونسکو

قطار مدیر کل دفتر مهندسی و نظارت تاسیسات زیربنائی راه‌آهن گفت: پس از ثبت ملی راه آهن ایران در محور شمال – جنوب، مراحل ثبت این مسیر در سازمان یونسکو (UNESCO)در حال انجام است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی راه آهن جمهوری اسلامی ایران، وحید علی قارداشی مدیرکل دفتر مهندسی و نظارت تأسیسات زیربنایی راه‌آهن، با بیان این خبر، افزود: در حال حاضر پرونده ایران برای ثبت در سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) ارسال و قرار است بعد از انجام اصلاحات (تا شهریور)، توسط بازرسان یونسکو که سال آینده در ایران حضور می‌یابند، مطابقت داده شده و ثبت جهانی آن انجام شود.

وی با بیان این که راه آهن ایران، اولین اثر زنده تاریخ معاصر ایران است که همچنان به کار گرفته می شود، تصریح کرد: اگر این اثر در یونسکو ثبت شود، اولین اثر زنده ایران است که در هنگام ثبت جهانی، زندگی در آن جریان دارد.

او ادامه داد: این خط راه‌آهن خصوصیت‌های ویژه‌ای دارد که عبور آن از اقلیم‌های مختلف آب و هوایی و سازه‌های خاصی چون پل ورسک یا سه خط طلا به آن جلوه‌ای ویژه بخشیده است. همچنین نقش این مسیر در جنگ جهانی از جمله دلایل انتخاب آن به عنوان میراث ملی بوده است.

وی تاکید کرد: این اقدام نقش بسیار موثری در رونق اشتغال و افزایش درآمد صنعت گردشگری در کشور و منطقه دارد.

برچسب‌ها:

نظر شما