شناسهٔ خبر: 63632 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل فرودگاه گیلان:

فرودگاه رشت پنجاه ساله شد/ بهره‎برداری از سه پروژه زيرساختی تا ابتدای سال ۹۸

غلامرضا کریم‌آقایی مديرکل فرودگاه استان گيلان در آستانۀ چهلمين سال پيروزی انقلاب اسلامی و همزمان با پنجاهمين سال تاسيس فرودگاه رشت از تکميل و بهره‎برداری از سه پروژه زيرساختی با اعتبار ۲۰ ميليارد تومان در ابتدای سال ۱۳۹۸ خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط‎عمومی فرودگاه استان گیلان، غلامرضا کریم آقایی،مديرکل فرودگاه استان گيلان در مورد زمان تاسیس و موقعیت فرودگاه سردار جنگل رشت گفت: این فرودگاه در سال ۱۳۴۷ خورشیدی تأسیس شد و که با علامت اختصاری  OIGGدر کتاب هوانوردی دنیا به ثبت رسیده است. این فرودگاه از لحاظ دسترسی شهری، یکی از برترین فرودگاه‌های ایران و از نظر آمار پروازی در رتبه دوازدهم قرار دارد.

وی ادامه داد: قرارگیری فرودگاه رشت در قلب استان گیلان سبب پوشش سفرهای هوایی تمامی شهرستان‌های این استان و استان‌های همجوار شده است. این فرودگاه دارای موقعیت ارتباطی ممتاز حاشیه دریای خزر(کاسپین) و در مسیر کریدور شمال–جنوب و در سومین شهر گردشگرپذیر ایران یعنی رشت، واقع شده است.

کریم آقایی در مورد موقعیت جغرافیایی فرودگاه رشت گفت: این فرودگاه با ارتفاع ۴۰ پا پایین‎تر از آب‎های دریای آزاد در هفت کیلومتری جاده رشت به انزلی و ۱۵ کیلومتری منطقه آزاد بندر انزلی واقع شده است و مساحت کل آن به ۲۲۰ هکتار می‎رسد.

وی با بیان اینکه این فرودگاه به سامانه‎های کمک ناوبری دقیق و ارتباطی مجهز است و با داشتن هفت طرح تقرب، آماده ارائه خدمات فرودگاهی شبانه‎روزی است، گفت: در حال حاضر فرودگاه سردار جنگل رشت با داشتن حدود ۱۰۰ سورتی پرواز برنامه‎ای در هفته به مقاصد داخلی مشهد، اهواز، عسلویه، تهران، شیراز، بندرعباس، کیش، اصفهان و تبریز و همچنین پروازهای عتبات، حج، ترکیه و گرجستان به صورت فصلی و غیربرنامه‎ای خدمات فرودگاهی ارایه می‎دهد و با توجه به زیرساخت‎های موجود، ظرفیت پذیرش حداقل روزانه، ۴۰ سورتی پرواز در مسیرهای داخلی و خارجی را داراست که در صورت درخواست شرکت‎های هواپیمایی برای افزایش پرواز این آمادگی وجود دارد.

مديرکل فرودگاه استان گيلان دستاورد انقلاب اسلامی برای صنعت حمل و نقل هوایی گیلان را در دو بخش منابع نیروی انسانی و تجهیزات و سامانه‎های کمک ناوبری دسته‎بندی کرد و گفت: اگر تا سال ۱۳۵۷ کارشناسان خارجی در واحدهای مراقبت پرواز فرودگاه‎های کشور مشغول به کار بودند امروز به برکت نظام جمهوری اسلامی ایران علاوه بر حضور کارشناسان ایرانی در واحدهای عملیات هوانوردی فرودگاه‎، شاهد توسعه سطوح پروازی، احداث ترمینال پروازهای داخلی، ساختمان عملیاتی و اداری و داشتن تجهیزات و از پیشرفته‎ترین سامانه‎های کمک ناوبری همچون DVOR، ILS و DME برای نشست و برخاست پروازها هستیم.

وی همچنین فرصت‎های سرمایه‎گذاری بخش خصوصی در این فرودگاه را در دو بخش هوانوردی و غیر هوانوردی دسته‎بندی کرد و ادامه داد: در بخش هوانوردی می‎توان به افزایش پروازهای داخلی و خارجی توسط شرکت‎های هواپیمایی مختلف و تاسیس باشگاه خلبانی و راه‎اندازی تاکسی هوایی اشاره کرد و در بخش غیرهوانوردی می‎توان به راه‎اندازی ترمینال تشریفاتی(CIP)، اجاره غرفه‎ها و فضاهای تبلیغاتی، برگزاری نمایشگاه در سالن پشتیبانی پروازهای خارجی و احداث مجتمع تفریحی، تجاری و فرهنگی اشاره کرد.

کریم آقایی تملک اراضی اطراف فرودگاه رشت را یکی از پیش نیازهای توسعه این فرودگاه و حمل و نقل هوایی در گیلان دانست و افزود: به منظور توسعه حمل و نقل هوایی در استان گیلان و طبق طرح جامع این فرودگاه، پیشنهاد تملک ۱۶۰ هکتار از اراضی اطراف آن را به استانداری گیلان داده‎ایم که پس از بحث و بررسی در معاونت عمرانی استانداری گیلان و کمیسیون ماده ۵ شهرداری رشت مورد تصویب قرار گرفت و برای تملک آن نیازمند تخصیص اعتبار هستیم.

وی در مورد نحوه تامین اعتبار لازم برای تملک این اراضی گفت: از آنجایی‎که شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران به صورت درآمد-هزینه‎ای اداره می‎شود و با وجود محدودیت منابع مالی این شرکت در ۱۰ سال گذشته بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه‎گذاری در جهت توسعه و بهسازی این فرودگاه کرده است، می‎طلبد دولت و نمایندگان محترم استان گیلان در مجلس شورای اسلامی با تعیین ردیف اعتباری، طی چند سال، برای تملک این اراضی مساعدت فرمایند.

غلامرضا کریم آقایی در پایان در مورد پروژه‎های در دست اجرای فرودگاه گفت: در حال حاضر سه پروژه شامل ۴۵ هزار متر مربع محوطه‎سازی روبروی ترمینال داخلی، احداث مخزن ۵۰۰ مترمکعبی آب شرب و نصب سیستم کمک ناوبری DVOR/DME، چراغ‎های روشنایی تقرب دقیق پرواز که با اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیارد ریال در دست اجرا داریم که حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و امیدواریم تا چهار ماه دیگر به بهره‎برداری برسد.

نظر شما