شناسهٔ خبر: 65117 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

با هدف کاهش خطرپذیری زلزله صورت می پذیرد؛

نصب ۱۰ ایستگاه جدید شتابنگاری زلزله در مشهد

افتتاح شتاب نگار رييس مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي در مراسم افتتاح نمادين ۱۰ ايستگاه شتاب نگار زلزله در مشهد مقدس گفت: با نصب ۱۰ ایستگاه جدید شتابنگاری زلزله در شهر مشهد مقدس امكان کاهش خطرپذیری زلزله و برخورداری از سامانه‌های هشدار پيش از وقوع زلزله فراهم می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از اداره ارتباطات و اطلاع رساني اداره کل راه و شهرسازی استان خراسان رضوی, رييس مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازی در مراسم افتتاح نمادين ۱۰ ايستگاه شتاب نگار زلزله در مشهد مقدس گفت: با نصب ۱۰ ایستگاه جدید شتاب‌نگاری زلزله در شهر مشهد مقدس امكان کاهش خطرپذیری زلزله و برخورداري از سامانه‌های هشدار پيش از وقوع زلزله فراهم مي شود.

محمد شکرچی‌زاده صبح امروز در آئین رونمایی از نخستین دستگاه نسل جدید شتاب‌نگار و بهره‌برداری همزمان از ۱۰ دستگاه جدید شتاب‌نگار زلزله در استان خراسان رضوی اظهار داشت: این دستگاه امکان بسیار خوبی در زمینه کاهش خطرپذیری و افزایش تاب‌آوری این شهر بزرگ و پایتخت معنوی کشور فراهم می‌کند.

رييس مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي خاطرنشان کرد: اطلاعات و داده‌های اين دستگاه ها، می‌تواند جنبش و حرکت‌های تکتونیکی زمین را رصد کند و این امكان را به ما ميدهد که هوشمندانه با خطر مهم زلزله روبرو شویم.

وی گفت: تجربه تاریخی نشان می‌دهد که زلزله‌ها یک دوره بازگشت دارند و سال ۱۰۵۰ هجری شمسی آخرین زلزله مخرب در مشهد مقدس رخ داد و دوره‌های بازگشتی که مطرح می‌شود، ۴۰۰ تا ۴۷۰ سال بوده که به صورت معقول و منطقی این انرژی که در زمین متراکم می‌شود زمانی آزاد و به صورت زلزله خود را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد:  اگر زلزله سال ۱۰۵۰ شمسي شهر مشهد را ویران کرده امروز انتظار داریم با استفاده از دانش و فناوری جدید، زلزله‌های بعد نتواند تخریب زیادی ایجاد کند.

شکرچی‌زاده با اشاره به اینکه با ابزارهای جدید ما باید بتوانیم یک روش هوشمندانه را برای مقابله با خطر بزرگ‌تر پیش‌بینی کنیم بیان کرد: در استان ۵۹ دستگاه شتاب‌نگار وجود داشت که ۵ مورد از این دستگاه‌ها در شهر مشهد بود؛ این دستگاه‌ها آنلاین نبود و اطلاعات آنها را با فاصله زمانی دریافت می‌کردیم.

وی با بیان اینکه تعامل خوبی فراهم و این امکان ایجاد شد که بتوانیم این دستگاه‌ها را برای شهر مشهد منظور کنیم افزود: سه دستگاه شتاب‌نگار از نسل جدید نصب شده که یکی از این دستگاه‌ها امروز رونمایی و هفت دستگاه دیگر نیز تا ماه‌های اول سال راه‌اندازی می‌شود و در مجموع  می‌توانیم ۱۵ دستگاه را در شهر مشهد داشته باشیم.

 وی خاطرنشان کرد: قطعاً همکاری مدیریت شهری و مدیریت استانی می‌تواند به ما کمک کند که ۵۹ دستگاه دیگر هم با تمهیداتی از وضعیت بهتری برخوردار شوند و مجموع این اطلاعات بتواند ما را از جهت رفتارسنجی پوسته زمین در این منطقه کمک کند و هم اینکه اگر با اتفاق زلزله بزرگی روبرو شدیم با سیستم پاسخ سریع آسیب پذیرترین نقطه و بیشترین جایی که آسیبی دیده را شناسایی کنیم و مدیریت بحران بتواند با یک کارایی بهتر کار را پیش ببرد.

شکرچی‌زاده خاطرنشان کرد: به موازات این کار در چند سال اخیر گسل‌های شهر مشهد هم تدقیق شد که اقدام بسیار ارزشمندی بود و محدودیت‌هایی که برای ساخت و ساز و جلوگیری از ساخت ساختمان‌هایی با امنیت بسیار زیاد در پهنه گسل‌های اصلی است، با همکاری مدیریت شهری مشهد اعمال خواهیم کرد.

وی بیان کرد: امیدواریم بتوانیم این اقدامات را در راستای کاهش خطرپذیری و افزایش تاب‌آوری شهر مشهد انجام دهیم؛ تمامی اقدامات یاد شده در راستای وظایف اصلی هستند که برعهده ماست تا بتوانیم شهر ایمن‌تر و زندگی بهتری را برای شهروندان فراهم آوریم.

محمدرضا اخوان عبداللهيان مديركل راه و شهرسازی خراسان رضوي نيز در حاشيه اين مراسم با اشاره به نهایی شدن فرایند تدقیق نقشه گسل‌های شهر مشهد، بر لزوم به کارگیری و راه اندازی سیستم‌های هشدار و پاسخ سریع زلزله برای كلان شهرهای كشور و بویژه شهر مقدس مشهد در راستای اعمال بهینه و ارتقاء مدیریت بحران كشور تاکید کرد.

نظر شما