شناسهٔ خبر: 65772 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

معاون وزیر و رئیس سازمان هواشناسی کشور خبر داد

ادامه بارش ها در بهار و افزایش آن در اردیبهشت ۹۸

تاجبخش معاون وزیر و رئیس سازمان هواشناسی کشور با تاکید بر هشدارهای به موقع سازمان هواشناسی و اطلاع رسانی دقیق رسانه ملی و نقش موثر در آمادگی بیشتر مسئولین و نیروهای امدادی از ادامه بارش ها در بهار و افزایش آن در اردیبهشت ۹۸ خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی سحر تاج‌بخش که شامگاه گذشته در برنامه زنده "تیتر امشب" شبکه خبر سخن می گفت، بیان کرد: پیش بینی سیلاب با متدهای مختلفی انجام می شود و سازمان هواشناسی با کمک دستگاه ها و مطالعه دبی سد ها می تواند پیش بینی های لازم را داشته باشد.

وی توضیح داد: پیش بینی ها بشتر با جفت شدن و ترکیب مدل های هواشناسی و هیدرولوژی انجام می شود و با این کار در منطقه قم رود توانستیم از سیل جلوگیری کنیم. با مدل های هیدرولوژی دبی آب را اندازه گیری می کنیم و پیش بینی می کنیم که طغیان رودخانه وجود دارد یا نه؟

 

 پیش‌بینی هوای کشور در روزهای آتی

تاج بخش در ادامه گفت: پیش بینی دیگر سیلاب بر اساس دبی آب در پشت سدها انجام می شود و میزان طغیان و سرریزی آب پشت سدها سنجیده می شود. 

وی گفت: سازمان هواشناسی آمادگی توسعه شرایط  موجود را دارد تا نقاط سیل خیز را شناسایی کند.

تاج بخش گفت: بیشتر سیستم های نفوذی از سوریه، فلسطین، ترکیه و عراق عبور می کند و از غرب وارد کشور می شود و از شرق خارج می شود. 

 

پیش‌بینی هوای کشور در روزهای آتی

معاون وزیر راه وشهرسازی درباره بیشینه و کمینه بارش ها گفت: با توجه به ۲ سامانه سیلابی در کشور از ۲۶ اسفند تا ۶ فرودین میزان بارش ها مشخص شده است که بیشترین بارش هادر چهار محال و بختیاری،کهکیلویه و بویراحمد، گلستان، لرستان و مازندران داشته ایم.

رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: بر اساس مدل های پیش بینی تا آخرین فروردین مشخص شده است بارش هادر کل کشور از ۶ تا ۱۱ فروردین بیشتر از حد نرمال نشان داده می شود. هفته دوم از ۱۲ تا ۱۸ فروردین بارش ها کمتر می شود اما تمرکز بارش ها در زاگرس است. در هفته سوم فروردین نیز بارش های بیشتر از نرمال را داریم. در هفته چهارم از ۲۶ فرودین تا یکم اردیبهشت بارش ها در شمال غرب و شمال شرق بیشتر از نرمال پیش بینی شده است.

تاج بخش گفت: سامانه فراگیری که تمام استان ها را درگیر کرده بود از نیمه شرقی در حال خروج است و برای پنج شنبه شدت باش ها زیاد نیست اما بارش های متناوب و رگباری در رشته کوههای زاگرس و البرز و جزایر هرمزگان متمرکز خواهد بود.

 

پیش‌بینی هوای کشور در روزهای آتی

وی تصریح کرد: الگوهای هواشناسی نشان می دهد تا اواخر فروردین کاهش دما را شاهد خواهیم یود. 

تاج بخش در ادامه گفت: موج بعدی از یکشنبه وارد کشور می شود و  روز جمعه و شنبه در قسمت های غرب و شمال غرب کشور این موج فعال می شود و از روز یکشنبه استان های کرمانشاه، کهکیلویه و بویر احمد، زنجان و چندین استان دیگر را درگیر خواهد کرد و امکان ایجاد سیل نیز وجود دارد. نیمه غربی کشور و دامنه های البرز را پوشش می دهد اما شدت آن نسبت به این سامانه کمتر خواهد بود.

وی افزود: پیش بینی های بلندمدت هواشناسی نشان می دهد بارش ها در بهار ادامه دارد و در اردیبهشت بارش ها بیشتر خواهد بود. 

تاج بخش تاکید کرد: در روزهای یکشنبه در دامنه های البرز پیش بینی بارش های ۱۰۰ میلیمتر شده است. 

 

پیش‌بینی هوای کشور در روزهای آتی

معاون وزیر و رئیس سازمان هواشناسی کشور بیان داشت: برای روز جمعه و شنبه سامانه از بخش های غربی وارد می شود شدت بارش ها به سمت غرب است. همچنین در روز یکشنبه سامانه تقویت می شود و از سمت غرب و کرمانشاه وارد کشور می شود و برای روز دوشنبه بارش های بیشتر در حاشیه زاگرس و البرز خواهیم داشت. 

تاج بخش تاکید کرد: مردم توصیه ها و هشدار های هواشناسی را جدی بگیرید تا کمترین آسیب ها را شاهد باشیم.

وی یادآور شد: در ۵ روز آینده موجی که وارد کشور می شود در روزهای یکشنبه و دوشنبه بیشترین تاثیر را در نیمه غربی و شمالی کشور خواهد داشت اما نسبت به سامانه فعلی شدت کمتری خواهد داشت.