شناسهٔ خبر: 66100 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راه‌آهن شمال ۲ خبرداد:

جابجایی ۱۵ هزار مسافر از زمان افتتاح راه‌آهن رشت

ایستگاه رشت مدیرکل راه آهن شمال ۲ گفت: از ابتدای افتتاح راه‌آهن گیلان تاکنون، نزدیک به ۱۵ هزار نفر از طریق قطار این استان سفر کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از ایرنا علی خدایی جابهجایی نزدیک به ۱۵ هزار مسافر از زمان افتتاح راه‌آهن در مرکز استان گیلان تا کنون خبر داد و افزود: از مجموع مسافران جابه‌جا شده مسیر ریلی گیلان؛ به یک هزار و ۹۵۰ نفر با هشت رام (چهار قطار رفت و چهار قطار برگشت) در خط آهن رشت - مشهد و بالعکس سرویس دهی شده است.

وی اضافه کرد: همچنین از زمان افتتاح خط ریلی رشت-تهران تا کنون، ۱۳ هزار نفر برای رسیدن به مقاصد رشت و تهران از ۳۱ قطار رفت و ۳۱ قطار برگشت استفاده کرده‌اند.

راه آهن قزوین‌-‌رشت به صورت یک خطه، از ایستگاه سیاه چشمه در شمال غرب قزوین و قبل از شهر تاکستان از خط آهن اصلی تهران - تبریز منشعب شده و با گذر از روستاهای کوهین و شیرین سو در محدوده شهرهای لوشان، منجیل، رودبار، رستم آباد و امامزاده هاشم ادامه مسیر داده و به ایستگاه رشت می رسد.

راه‌آهن قزوین‌-‌رشت ۵۳ دستگاه تونل به طول ۲۲ کیلومتر دارد؛ همچنین بزرگترین پل راه‌آهن کشور به طول یک هزار و ۴۳۰ متر روی سد منجیل ساخته شده و برای احداث این خط ریلی حدود ۹ کیلومتر پل بزرگ و ۲۲ میلیون متر مکعب خاکبرداری و خاکریزی شده است.

نیمه اسفندماه سال گذشته راه آهن قزوین - رشت با حضور رئیس جمهوری و هیأت های خارجی به طور رسمی افتتاح شد.