شناسهٔ خبر: 66674 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

معاون تامین سرمایه و اقتصاد حمل‌و‌نقل راه‌آهن:

شرکت‌های دولتی برای تامین سرمایه از روش‌های تامین مالی راه‌آهن الگوبرداری کنند

نوالله بیرانوند معاون تامین سرمایه و اقتصاد حمل‌و‌نقل راه‌آهن در میزگرد تخصصی تامین مالی صنعت ریلی گفت: شرکت‌های دولتی برای تامین سرمایه از روش‌های تامین مالی راه‌آهن الگو برداری کنند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی شرکت راه‌آهن در دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه، میزگرد تخصصی تامین مالی صنعت ریلی با حضور نوراله بیرانوند، معاون تامین سرمایه و اقتصاد حمل و نقل راه آهن و محمودرضا خواجه نصیری مدیرعامل شرکت تامین سرمایه تمدن برگزار شد که در این میزگرد، بر استفاده شرکت‌های ریلی از منابع مالی بازار سرمایه، برای اجرای پروژه‌های ریلی در کشور تاکید شد.

نوراله بیرانوند در این میزگرد گفت: در ابتدای سال ۹۸، برای رونق تولید داخلی، برنامه‌ریزی برای انعقاد چند قرارداد سرمایه گذاری، با کمک منابع مالی بازار سرمایه، در دستور کار شرکت راه آهن قرار گرفته است.

بیرانوند تصریح کرد: شرکت تامین سرمایه تمدن نقش پررنگی در این میان داشت و برای خرید، ساخت و تولید لوکوموتیو، واگن باری و مسافربری، ۳۰۰ میلیارد تومان از بازار سرمایه تامین مالی شد که این مبلغ به عنوان اهرم مالی تاثیر گذار در توسعه حمل و نقل ریلی، نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.

بیرانوند با اشاره به چرایی استقبال بازار سرمایه از صنعت ریلی گفت: در راه آهن ۳ ساز و کار را تدارک دیده‌ایم تا نظر بازار سرمایه را جلب کنیم که تضمین خرید بلندمدت خدمات، ضمانت پروژه ها برای کاهش ریسک پذیری آنها و اتخاذ تدابیری برای افزایش بازدهی سرمایه از جمله آن‌ها بود.

معاون تامین سرمایه شرکت راه‌آهن گفت: تلاشمان افزایش سوددهی شرکت‌های خصوصی بوده است و در این میان از ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید نیز استفاده شد.

بیرانوند با تاکید بر آنکه طرح های ریلی از نظر سوددهی قابل توجیه است گفت: راه‌آهن تلاش کرده تا در زمینه تامین مالی پروژه‌ها نقش تسهیل‌گری داشته باشد، به صورتی که در پروژه‌هایی که ۷۰ درصد توسط بخش خصوصی سرمایه‌گذاری صورت گرفته، ۳۰ درصد نیز راه‌آهن سرمایه‌گذاری داشته است.

معاون تامین سرمایه و اقتصاد حمل‌و‌نقل راه‌آهن، با بیان اینکه سقفی برای منابع نداریم گفت: هر جا که متقاضی باشد، منابع مالی مورد نیاز را تضمین می کنیم و بازار سرمایه می تواند بهترین خدمات را ارائه داده و سایر بخش‌ها را رهبری کند.

این مقام مسئول، با بیان اینکه توسعه تجارت داخلی، باید با پول داخلی باشد گفت: با بهره‌گیری از توان بورس در شرایط تحریم، باید ارزش افزوده بهتری ایجاد کنیم و مردم نیز می توانند از این بازار استفاده کنند.