شناسهٔ خبر: 69883 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

معرفی رئیس حراست اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان مرکزی

معارفه حراست اراک آیین تکریم ومعارفه رییس حراست اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان مرکزی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی، در آیین تودیع و معارفه رییس حراست اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان، از تلاش‌های علی طالبی رییس پیشین این حوزه تجلیل و میثم شجری رییس جدید حراست اداره کل معارفه شد.

در این مراسم معاون پرسنلی حراست سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور با اشاره به ویژگی ها و نقش و جایگاه حراست در یک مجموعه، آشنایی به حوزه کاری، برنامه ریزی کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت در این حوزه، اطلاع از دستگاه اجرایی، اطلاع رسانی براساس الویت های تعیین شده، ارائه کارنامه عمل و اطلاعات موثر، مفید و به موقع به مدیران را از ویژگی های حراست دانست.

محمد حسین یاری  با تاکید بر اینکه حراست در یک مجموعه باید شناخت عمیق و دقیق از سازمان داشته باشد، افزود: سازمان ها به مانند یک انسان، دوران مختلف بلوغ جوانی، میانسالی، پیری و فرسودگی را دارند. گاهی سازمان و مجموعه دچار رکود و ناکارآمدی می شوند و حراست باید این شرایط را همواره رصد کند و به سیستم کمک کند.

وی با بیان اینکه حراست باید به عنوان یک پزشک عمومی در سازمان نقش آفرین باشد افزود: حراست باید عوامل تنش و بحران در مجموعه و استان را شناسائی و  با شجاعت و ارائه نظر کارشناسی به مدیریت، رویکرد حمایتی برای دستگاه اجرایی داشته باشد.

یاری با اشاره به ۲ وظیفه ذاتی حراست در یک اداره، این وظایف را شامل صیانت از مجموعه، کارکنان و مدیریت و وظیفه نظارت دانست و گفت: حراست باید نظارت قوی و هوشمندانه داشته باشد و با آسیب شناسی مناسب در جهت پیشگیری از بروز مشکلات اقدام کند.

وی تصریح کرد: بخشی از فساد مربوط به درون سازمان و بخشی مربوط به بیرون سازمانی است، کارکنان باید حتما در چارچوب قانون حرکت کنند و از طرفی باید انگیزه های فساد را از بین برد. اگر شرایط و محیط آماده نباشد، قطعا فسادی رخ نمی دهد و در همین راستا حراست باید پیشگیری لازم را داشته باشد.

معاون پرسنلی حراست سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور با تاکید بر اینکه مدیر دستگاه باید در امر نظارت و پیشگیری نگاه ویژه ای داشته باشد، در خصوص فلسفه وجودی حراست در دستگاه های اجرایی بیان کرد: هر دستگاه اجرایی مجموعه ضوابط، مقررات و آیین نامه دارد که به کار سیستم نظم دهی می کند. حراست نقش حمایتی از این ضوابط را دارد و در این راستا حراست باید قانون مدار باشد، تمام ضوابط را نظارت و کنترل کند و با اشراف کامل امور را دنبال کند و از شرح وظایف سازمان شناخت عمیق داشته باشد.

این آیین با حضورمعاون پرسنلی حراست سازمان متبوع و صالحیان معاون اجرایی حراست سازمان متبوع، مدیر کل و معاون حراست استان ،مدیر کل حراست راه وشهرسازی برگزار شد.