شناسهٔ خبر: 70655 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

معاون عمران روستایی و مسکن شهری بنیاد مسکن قزوین خبر داد؛

تهیه طرح هادی برای ۷۲ روستای قزوین با اعتبار ۱۸ میلیاردریال

مسکن روستایی علی خانجانیان گفت: امسال طرح هادی ۷۲ روستای استان با ۱۸ میلیارد ریال اعتبار از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قزوین تهیه می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، معاون عمران روستایی و مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قزوین افزود: تهیه طرح هادی براساس قانون برنامه چهارم و ششم توسعه کشور برای تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار الزامی است.

علی خانجانیان تاکید کرد: بر همین اساس از سال ۷۹ بالغ بر یک هزار و ۲۳ طرح هادی استان قزوین به همراه طرح های بازنگری آنها با ۷۰ میلیارد ریال اعتبار تهیه شده و طرح هادی ۷۴ روستای دیگر استان قزوین نیز در سال جاری به صورت موضعی مورد بازنگری قرار گرفته است.

این مسئول خاطرنشان کرد: هم اکنون ۶۰ روستای بالای ۲۰ خانوار استان با ۱۸ میلیارد ریال اعتبار نیازمند به تهیه طرح هادی هستند که باید تا سال ۱۴۰۰ انجام شود.

خانجانیان با اشاره به روش معمول تهیه طرح هادی روستایی، گفت: پس از تامین اعتبارات لازم ابتدا مشاور نقشه بردار و سپس مشاور تهیه طرح که از مشاوران ذی صلاح هستند انتخاب شده و پس از چند مرحله اقدامات مهندسی برای تهیه طرح اقدام خواهند کرد.

وی گفت:طرح هادی روستایی بعد از تهیه شدن قبل از تصویب برای بررسی بیشتر و دریافت نقطه نظرات به نزد دهیار و شورای اسلامی روستا به عنوان نمایندگان مردم ارسال می شود.

به گفته این مسئول، پس از صورت جلسه طرح در دهیاری و شورای اسلامی روستا، طرح هادی تهیه شده به گروه کارشناسی و سپس به گروه تصویب فرستاده می شود.

این مسئول با بیان اینکه مردم صاحبان اصلی طرح هادی هستند و صیانت از آن نیز برعهده خود آنهاست، تصریح کرد: مهمترین هدف از تهیه طرح هادی، وفاداری به حفظ محیط زیست و صیانت از اراضی باغی و زراعی، توزیع عادلانه امکانات و منابع، احترام به ساختار عمومی و فرهنگی، وفاداری به ارزش های بافت سنتی روستا، توجه به نیازهای سکونتی روستاییان و تلاش برای هماهنگی نهادهای محلی با دستگاه های اجرایی مرتبط است.

وی گفت: توسعه کالبدی روستاها با توجه به وضعیت موجود و تعیین چشم انداز آینده آن در چارچوب حصول توسعه پایدار روستایی از دیگر اهداف تهیه طرح هادی است.

این مسئول اظهار کرد: در برخی روستاها نیز مردم در تامین اعتبارات مورد نیاز در اجرای طرح مشارکت دارند که این مساله یکی از بارزترین نوع مشارکت ها در این حوزه به شمار می رود.