شناسهٔ خبر: 72546 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان:

سیستان‌و‌بلوچستان تنها دو ایستگاه سنجش گردوغبار دارد/ توجه به هواشناسی سرمایه‌گذاری بلندمدت برای رسیدن به توسعه پایدار است

دیدار محسن حیدری مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با نماینده مجلس محسن حیدری با اشاره به اینکه داده‌های آماری بلندمدت نشان می‌دهد که سیستان و بلوچستان پرگردوغبارترین استان کشور است، گفت: این در حالی است که در پهنه ۱۸۷ هزار کیلومتری این استان، تنها دو ایستگاه سنجش گردوغبار وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محسن حیدری در دیدار با دکتر دهمرده، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: هواشناسی استان با کمبود جدی زیرساختی و تجهیزاتی مواجه است که با این کمبود گاهی به مشکلات جدی بر می‌خوریم.

وی با بیان اینکه در پهنه ۱۸۷ هزار کیلومتری سیستان و بلوچستان تنها دو ایستگاه سنجش گردوغبار وجود دارد، افزود: این شرایط در حالی است که داده های آماری بلندمدت نشان می‌دهد که سیستان و بلوچستان پرگردوغبارترین استان کشور است. این دو ایستگاه نیز گاهی به دلیل غلظت بالای ذرات غبار خراب می شود که تعمیر آن ها در استان انجام نمی شود بلکه باید شرکت پشتیبان از تهران عازم منطقه شده و این کار را انجام دهد. این موضوع سبب می‌شود تا در بحرانی‌ترین شرایط جوی که ثبت آمار از اهمیت بالایی برخوردار است، هیچ داده‌ای ثبت نشود.

فاصله آماری، داده‌های با ارزش هواشناسی را با خطر مواجه می‌کند

حیدری در بخش دیگری از این دیدار به مشکلات اعتباری هواشناسی استان اشاره کرد و افزود: برای هواشناسی که یکی از اعضای مهم شورای هماهنگی مدیریت بحران استان است باید اعتبارات خاص برای تعمیر تجهیزات هواشناسی مد نظر باشد تا در صورت بروز مشکل، روند پایش وضعیت جوی به مشکل برنخورد.

وی افزود: در صورت ایجاد فاصله آماری به دلیل خرابی تجهیزات یا نبود ادوات هواشناسی، هم تولید پیش بینی‌های جوی با اختلال همراه می‌شود و هم داده‌های اقلیمی که جزو با ارزش‌ترین داده‌های دنیا محسوب می‌شوند با چالش مواجه می‌شود.

۴.۵ متر از آب‌های سطحی زابل تبخیر شد

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در ادامه به تشریح وضعیت اقلیمی استان در سال 97 پرداخت و افزود: سال گذشته بیش از ۴.۵ متر از آب‌های سطحی زابل تبخیر شد؛ میزانی که بسیار قابل توجه است و تأثیر زیادی بر کیفیت آب‌های سطحی و خشک شدن تالاب‌های هامون دارد.

وی با بیان اینکه، عمده دلایل تبخیر زیاد در زابل، دمای هوای بالا در تابستان ها و بهار و وزش بادهای شدید ۱۲۰ روزه در این فصل است، اضافه کرد: سال گذشته در زابل ۳۲۸ روز وزش باد با سرعت ۲۸ کیلومتر بر ساعت و بیشتر به ثبت رسیده است که ۲۲۰ روز آن سرعت باد ۵۴ کیلومتر بر ساعت و بیشتر بوده است.

باید مشکلات هواشناسی برطرف شود تا از اطلاعات ارزش جوی در مسیر توسعه پایدار استفاده شود

دکتر حبیب‌الله دهمرده، نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز در مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار با استقبال از پیگیری مشکلات دستگاه‌های اجرایی از طریق مجلس شورای اسلام، گفت: این آمادگی وجود دارد تا مشکلات دستگاه‌های اجرایی استان و منطقه سیستان در مجلس پیگیری شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان، وی با اشاره به اینکه سیستان و بلوچستان که در مسئله گردوغبار و تبخیر در کشور شاگرد اول است باید تجهیزات و امکانات مناسب پایش این شرایط را داشته باشد و یا اینکه برای حل این مشکلات برنامه قابل قبولی داشته باشد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری با تأکید بر حمایت از هواشناسی ادامه داد: باید مشکلات هواشناسی برطرف شود تا اطلاعات با ارزش جوی تهیه، ثبت و در مسیر توسعه پایدار از آن استفاده شود.