شناسهٔ خبر: 72638 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

دبیرکل «آیمو» در مراسم روز جهانی دریانوردی در کلمبیا:

آیمو از توانمندسازی زنان در مشاغل دریایی پشتیبانی می‌کند/ بهبود مشارکت زنان در جامعه دریایی، به نتایج بهتر اقتصادی و اجتماعی منجر می‌شود

مراسم دبیرکل سازمان بین المللی دریانوردی با اشاره به شعار این سازمان در سال ۲۰۱۹ مبنی بر «توانمندسازی زنان در جامعه دریایی» تاکید کرد: سازمان ( IMO) به عنوان بخشی از خانواده سازمان ملل متحد از برنامه اهداف توسعه پایدار همچون توانمندسازی همه زنان و دختران در مشاغل دریایی پشتیبانی می کند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، کی تاک لیم، دبیرکل آیمو در افتتاحیه مراسم روز جهانی دریانوردی در شهر ساحلی کارتاگنای کلمبیا که محمد راستاد معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانودی کشورمان در صدر هیاتی در این مراسم شرکت کرده است ، خاطر نشان کرد: آیمو در نظر دارد در سال ۲۰۱۹، سهم مهم و قابل توجه زنان دریانورد در سراسر جهان را ترویج کند و به طور جدی پیشرفت در آینده و توانمندسازی زنان در همه حوزه های دریایی ارتقا دهد.

کی تاک لیم تصریح کرد: بسیار واضح است که بهبود مشارکت زنان در جامعه، به نتایج بهتر اقتصادی و اجتماعی منجر می‌شود. این موضوع در مورد جامعه دریایی نیز صادق است.

وی افزود: برای آیمو بسیار مهم است زنان در همه سطوح بخش دریایی از دسترسی برابر به فرصت‌ها برخوردار شوند، بنابراین تصورات سنتی را به چالش می‌کشد و اجازه می‌دهد تا صنعت حمل و نقل جهانی با استعدادترین افراد را به خدمت بگیرد.

دبیرکل آیمو همچنین تاکید کرد: به موازات فرصت‌ها و چالش های حضور گسترده‌تر زنان در مشاغل دریایی،  همانند گذشته، موضوعات دیگر در چارچوب وظایف اصلی آیمو  ازجمله پیشبرد حمل و نقل ایمن، محیط زیست پاک و دریانوردی کارآمد و پایدار، نیز ترویج می شود. 

وی با بیان "رویداد جهانی موازی روز دریانوردی بستری را فراهم می کند تا ذینفعان مهم جامعه دریایی گرد هم آیند و درمورد موضوعات مهم متقابل بحث کنند"، گفت: در راستای مضمون شعار امسال آیمو ، رویداد موازی سال ۲۰۱۹ توجه ویژه ای به  موضوعات مربوط به زنان در جامعه دریایی داشته و مسائل مرتبط را گسترده‌تر بیان می‌دهد.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی گفتنی است: بر اساس این گزارش، مراسم روز جهانی دریانوردی در کشور کلمبیا و در شهر کارتاگنا از  ۱۵ تا ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۹ برگزار می‌شود و مطابق برنامه اعلام شده در این مراسم، سخنرانی‌ها و همایش‌ها در سه پنل مجزا دسته‌بندی شده‌اند: پنل اول به تأثیر حضور زنان بر جامعه دریایی و فرصت ها و چالش‌ها این حوزه میپردارد؛ پنل دوم مربوط به اهداف توسعه پایدار مرتبط با مدیریت اقیانوس از منظر دریایی است و در پنل سوم، به موضوع انقلاب صنعت دریایی در عصر فن‌اوری جدید پرداخته می‌شود.