شناسهٔ خبر: 75928 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

آدم نژاد در نشست بیستمین سالگرد تاسیس کمیسیون بین دولتی تراسیکا اعلام كرد

ايران در حال اجرای طرح ابتكاری شبكه ترانزيتی ايران است/ ضرورت افزايش سرعت مبادلات تجاري

بزرگداشت بیستمین سالگرد و  برگزاری چهاردهمین اجلاس کمیسیون بین دولتی کریدور تراسیکا معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی در اجلاس بیستمین سالگرد تاسیس کمیسیون بین دولتی تراسیکا گفت: جمهوري اسلامي ايران در حال اجرای طرح ابتكاری ITN يا شبكه ترانزيتی ايران است تا با مشاركت كشورها و شركای منطقه‌ای خصوصا همسايگان، شبكه‌ای يكپارچه و منسجم از كريدورهای ترانزيتی در منطقه را پياده سازی کند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، شهرام آدم نژاد که به به نیابت از وزیر راه و شهرسازی به عنوان رییس کمیسیون ملی تراسیکا و سرپرست هیات جمهوری اسلامی ایران در آیین بیستمین سالگرد تاسیس کمیسیون بین‌ دولتی تراسیکا شرکت کرده است، اظهار داشت: در ابتدا، مايلم مراتب خرسندي خود را بابت شركت در نشست بيستمين سالگرد تاسيس كميسيون بين دولتي تراسيكا ابراز نموده و از مقامات كشور آذربايجان و دبيرخانه دائمي كميسيون كه ميزباني اين رويداد را بر عهده دارند، صميمانه قدرداني كنم. اميدوارم، در اين فضاي دوستانه و تخصصي، زمينه گسترش همكاريهاي حمل‌ونقلي و ترانزيتي ميان كشورهاي عضو، از طريق هم افزايي و حداكثرسازي بهرمندي از امكانات و ظرفيت‌هاي چشمگير زيرساختي در حوزه‌هاي ريلي، جاده‌اي و دريايي به نحو مؤثري فراهم شود.

وی افزود: اينك فرصتي ارزشمند فراهم شده تا به واسطه ظرفيت‌هاي ايجاد شده زيرساختي و نرم افزاري حوزه حمل‌و نقل و تجارت كشورهاي عضو طي اين دو دهه، تراسيكا را با نگاهي جديد و مبتني بر ارتقاي نگرش مان از كاركرد صرفاً حمل‌ونقلي و ترانزيتي اين كريدور به كاركردي متعالي‌تر، در زمينه توسعه همه جانبه همكاري‌هاي اقتصادي، تجاري و حتي اجتماعي كشورهاي عضو بررسي كنيم.

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی در ادامه یادآور شد: منطقه‌اي كه كشورهاي عضو در آن واقع شده به واسطه ويژگي‌هاي جغرافيايي آن، قرن‌ها پيونددهنده تمدن‌هاي شرق و غرب بوده و جريان تجارت را از پهنه خود عبور مي‌داده است. سهولت تجارت ميان كشورها عاملي است كه نه تنها در قرون گذشته، بلكه امروز هم دغدغه اصلي همه ماست و هر يك به سهم خود تلاش مي كنيم تا موانع تجارت را با هدف ايجاد توسعه اقتصادي و اجتماعي، با كشورهاي منطقه و جهان بزداييم.

وی با بیان اینکه « موضوعي كه لازم است مورد توجه ويژه قرار گيرد، مسئله اساسي حركت پذيري يا موبيليتي است» تصریح کرد: كاملا واضح است كه با برداشته شدن محدوديت‌هاي تجارت ميان ملت‌ها، نياز به افزايش سرعت در تبادلات تجاري بيشتر احساس مي‌شود و اين چالشي است كه حل آن به دست ما تصميم گيرندگان حوزه حمل‌و نقل سپرده شده است.

سرپرست هیات جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: امروز، زير ساخت‌هاي حمل‌و‌نقلي متعددي كشورهاي ما را به هم متصل ساخته، اما همه ما مي‌توانيم زير ساخت‌هايي را مثال بزنيم كه علي رغم اينكه سال‌ها از احداث آنها مي‌گذرد، كارايي چنداني نداشته و بار چنداني از آنها عبور نمي كند. از اين نشانه مي توان نتيجه گرفت كه بيش از آنكه محدوديت‌ها يا فقدان زير ساخت‌ها باعث كندي جريان تجارت شود، اين موانع غير فيزيكي و مشكلات مربوط به فرايندهاي تجارت و ارتباطات هستند كه به ايجاد توقف‌هاي بي مورد و هزينه زا و كندي جريان تجارت، دامن مي زنند.

آدم نژاد با اشاره به عامل دیگری که حجم و حركت پذيري تجارت ميان كشورهاي عضو «تراسیکا» را تحت تاثير قرار مي دهد، گفت:  پُر واضح است كه لازمه وجود تجارت ميان كشورها، سهولت گفتگوي ميان ملت‌ها و تمدن‌ها است و تنها در صورت نزديك شدن و شناخت متقابل ميان فرهنگ‌ها و تمدن‌ها، مي‌توان به رونق تجارت ميان كشورها اميدوار بود.

معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی ایران اظهار داشت: همانطور كه مشاهده مي شود، باز اين تصميم گيرندگان حوزه حمل و نقل هستند كه بايد در كنار سهولت صدور رواديد، زمينه را براي سهولت سفر مردم با استفاده از شيوه هاي مختلف حمل و نقلي، فراهم كنند.

وی با بیان اینکه «بنادر جمهوري اسلامي ايران با دارا بودن ظرفيت ۲۴۰ ميليون تني، پتانسيل كم نظيري براي پذيرش ۸ ميليون TEU كانتينر و ۲۵ ميليون نفر مسافر را دارا است» افزود: از سوي ديگر وجود شبكه ۲۵ هزار كيلومتري جاده هاي ترانزيتي و ۱۲ هزار كيلومتر خطوط ريلي، و برنامه توسعه و احداث خطوط جديد با همكاري و مشاركت كشورهاي همسايه، ظرفيت كم نظيري را براي ترانزيت بدون توقف در جهت‌هاي شرق-غرب و شمال-جنوب در پهنه ايران ايجاد كرده است. هر چند كه زيرساخت‌هاي با كيفيت حمل‌و نقلي ترانزيت روان و ارزان را تضمين نمي كند.

آدم نژاد تاکید کرد: امروز و در بيستمين سالگرد تاسيس كميسيون بين دولتي تراسيكا، زمان آن فرا رسيده تا روابط دو جانبه و چند جانبه حمل و نقلي ميان كشورهاي عضو براي سهولت ترانزيت و حمل و نقل در منطقه، به سمتي حركت نمايد تا با حذف موانع غير فيزيكي، زمينه مشاركت و تعامل سازنده همه اعضا فراهم شود.

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران در حال اجراي طرح ابتكاري ITN يا شبكه ترانزيتي ايران است تا با مشاركت كشورها و شركاي منطقه‌اي خصوصا همسايگان، شبكه‌اي يكپارچه و منسجم از كريدورهاي ترانزيتي در منطقه را پياده سازي نمايد و در نظر است تا در قالب يك برنامه منسجم ملي و با استفاده از زير ساخت‌هاي موجود، زمينه را براي عبور ۳۰ ميليون تن بار ترانزيتي از زير ساختهاي حمل و نقلي خود فراهم آيد و در چشم انداز ميان مدت و با توسعه زير ساختها، اين حجم به ۵۰ ميليون تن برسد.

وی افزود: به منظور برقراري ترانزيتي روان در شاخه‌هاي مختلف كريدور تراسيكا، ايجاد دروازه هاي مشترك مرزي با كنترل‌هاي هوشمند مورد تاييد طرفين، ضرورتي اجتناب ناپذير است تا بتوان از تسريع و تسهيل جريان تجارت اطمينان حاصل كرد از سوي ديگر، لازم است تا نگرش خود به مفهوم ترانزيت را به معنايي متعاليتر ارتقاء بخشيم و فراتر از نقش آفريني به عنوان كشوري واسط براي عبور بار، به شيوه هاي نوين ايجاد خدمات و توليدات ارزش افزوده و اثرگذاري در زنجيره تامين توليد محصولات در منطقه بپردازيم.

آدم نژاد يادآور شد:  هر كدام از كشورهاي عضو تراسیکا، از استعداد و توان منحصر بفردي در حوزه منابع طبيعي، انساني و تكنولوژيكي برخوردار است. ليكن، براي ايجاد هم افزايي ميان كشورهاي عضو كميسيون، پيشنهاد ميكنم تا همگي در مسير توليد محصولات و خدمات مشترك در مراكز لجستيكي پيشرفته، گام برداريم. بدين ترتيب كه منابع كشوري با تلفيق با تكنولوژي كشور ديگر، ضمن ايجاد ارزش افزوده، تبديل به محصول نهايي شده و به بازارهاي جهاني صادر شود. در اين تشريك مساعي، خواهيم توانست در زنجيره تامين محصولات توليدي در منطقه و فراتر از آن نقش آفريني موثري داشته باشيم.

وی گفت: دستيابي به اين هدف، به ويژه در مراكز لجستيكي كه در مناطقِ آزادِ مستقر در نقاط مشترك مرزي واقع هستند، امكان پذير خواهد بود. ما نيز در ايران مراكز لجستيكي را در نقاط مختلف كشور به اين منظور مكانيابي نموده ايم و آماده ايم تا به صورت مشترك، پيرامون چارچوب اجرايي آن به گفتگو بپردازيم.

آدم نژاد با اشاره به ظرفيت‌هاي ارزشمند ایران براي هدايت بار در مسير شرق به غرب و شمال- جنوب و همچنين اتصال كشورهاي عضو به بنادر خليج فارس و درياي عمان جمهوري اسلامي ايران براي ساماندهي حمل و نقل و ترانزيت در شاخه جنوبي تراسيكا، گفت:  يكي از مهمترين كريدورهايي كه جمهوري اسلامي ايران با مشاركت برخي كشورهاي عضو كميسيون در حال توسعه آن است، كريدور خليج فارس درياي سياه است كه ظرف ما‌ه‌هاي آينده عمليات اجرايي ترانزيت در اين كريدور آغاز خواهد شد و لازم است تا پيشبرد پروژه‌هاي مشترك زيربنايي، تهيه مدل تجاري و ايجاد مزيت‌هاي رقابتي در اين شبكه ترانزيتي نيز، در دستور كار دبيرخانه كميسيون بين دولتي تراسيكا قرار گيرد.

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی افزود: بديهي است كه تحقق ترانزيت روان و ارزان در كريدورهاي مشترك، در گرو افزايش تعامل ساختارهاي حمل‌ونقلي و لجستيكي، پياده‌سازي مكانيزم‌هاي تبادل الكترونيكي اسناد و جمع‌آوري عوارض، توسعه سامانه‌هاي رهگيري كالا، رفع محدوديت‌ها و كاهش متقابل عوارض حمل ونقلي و ترانزيتي خواهد بود. لذا با انجام موارد گفته شده، مي توانيم به هدف ايجاد كريدوري الكترونيك دست يابيم.

سرپرست هیئت جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس بینا داشت: ما تصميم گيرندگان حوزه حمل و نقل و ترانزيت، امروز و در اين همايش، گرد هم جمع شده‌ايم تا با پيشنهاد ابتكاراتي نوين، زمينه برقراري ترانزيت ارزان و روان ميان كشور هايمان را در قالب كميسيون بين دولتي تراسيكا فراهم سازيم. اميدوارم، بيستمين سالگرد تاسيس اين كميسيون، نقطه عطفي را در افزايش تعاملات دوجانبه و چند جانبه ميان اعضا رقم بزند و در سالهاي آتي شاهد تحولي چشم گير در كليه سطوح همكاري هاي تجاري و حمل و نقلي ميان اعضا باشيم.

آدم نژاد در پايان مجدد از دولت جمهوري آذربايجان، دبيرخانه دائمي كميسيون و شخص دبيركل محترم تراسيكا، براي برگزاري و سازماندهي اين اجلاس قدرداني کرد.