شناسهٔ خبر: 76995 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیرعامل بانک مسکن خبر داد

برگزاری سومین کمپین زیست‌محیطی بانک مسکن

ابوالقاسم رحیمی انارکی مدیرعامل بانک مسکن از تشکیل سومین کمپین زیست‌محیطی این بانک در سال پیش‌رو خبر داد و گفت: این اقدام در راستای مسوولیت اجتماعی بانک دنبال می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن، ابوالقاسم رحیمی انارکی با اشاره به اقداماتی که بانک مسکن در راستای ایفای مسوولیت اجتماعی خود انجام داده است، گفت: در این راستا سال گذشته کمپین آب و در سال جاری کمپین خاک را برگزار کرده‌ایم و برای سال آینده، برگزاری کمپین هوا را برنامه‌ر یزی کرده‌ایم تا به نحوی بتوانیم در آگاه‌سازی جامعه نسبت به وضعیت کشور در این حوزه و مسائل اقلیمی از قبیل گرم‌تر شدن زمین و تبعات آن نقش داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه صنعت ساختمان یکی از صنایعی است که سهم بالایی در مصرف سوخت‌های فسیلی دارد، گفت: با وجود هزینه‌های سنگینی که برای ساخت‌وساز انجام می‌شود، در ایران عرف این است که پس از ۲۰ سال ساختمان را کلنگی تلقی کرده و آن را نوسازی می‌کنند. این در حالی است که با این اقدام هم سرمایه‌های ملی به هدر می‌رود و هم حجم انبوهی نخاله ساختمانی وارد طبیعت می‌شود. از این رو باید به دنبال روش‌های اصولی برای افزایش عمر بنا و در عین حال کاهش هزینه‌های ساختمانی باشیم.

رحیمی انارکی با اشاره به اینکه سازنده‌های حرفه‌ای استفاده‌کننده از فناوری‌های نوین در حوزه ساخت و ساز، تسهیلات ۱۷۰ میلیونی معادل ۲.۵ برابر سنتی‌سازها را از  بانک مسکن دریافت می‌کنند، گفت: تنظیم سیاست‌های اعتباری بر مبنای روی آوردن به استفاده از فناوری‌های جدید رفته‌رفته اثر خود را نشان می‌دهد طوری که در هشت ماهه اول امسال، ۲.۲ درصد تسهیلات پرداختی از آن استفاده‌کنندگان از فناوری‌های نوین شده و ۱۷.۵ درصد نیز به سازنده‌های حرفه‌ای پرداخت شده است. با این حال همچنان سنتی‌سازها ۸۰ درصد از تسهیلات ساخت را دریافت می‌کنند.

وی با اشاره به برگزاری نخستین دوره از جشنواره ملی نوآوری در حوزه ساخت و ساز به همت شرکت توسعه خدمات کارآفرینی بانک مسکن، یادآور شد: این جشنواره برای تحریک ایده‌پردازی در این حوزه و کمک به تبدیل ایده‌های برتر به محصول برگزار شده و ما از نوآوران در این حوزه پشتیبانی می‌کنیم.

رحیمی انارکی با اشاره به اینکه مباحث معماری پایدار جای خود را در صنعت ساختمان کشور باز کرده و به تدریج رایج می‌شود، اظهار کرد: این موضوع که دستورالعمل معماری متناسب با اقلیم تدوین شود، در دستور کار قرار گرفته است و ذیل آن مباحثی که به کاهش مصرف انرژی منجر شود نیز لحاظ می‌شود.

به گفته وی، شرکت سرمایه‌گذاری مسکن متعلق به بانک مسکن نیز پروژه‌های جدید خود را مبتنی بر اصول ساختمان پایدار طراحی کرده و برای اولین بار از «مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM)» در این پروژه‌های استفاده می‌شود. به این ترتیب قرار است موضوع گارانتی ساختمان نیز در این پروژه‌ها برای نخستین بار اجرایی شود.