شناسهٔ خبر: 77242 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

رئیس مرکز تدوین مقررات حمل‌ونقل، ایمنی و پدافند غیرعامل تاکید کرد

نیازمند اقدامات بدون هزینه برای ایمنی راه‌ها هستیم/ پیشنهاد سه منبع تامین اعتبار برای بهبود ایمنی راه‌ها

هفدهمین نشست کارگروه ویژه کمیسیون ایمنی راههای کشور رئیس مرکز تدوین مقررات حمل‌ونقل، ایمنی و پدافند غیرعامل وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر پرهیز از نگاه بخشی و توجه به منافع عمومی در حوزه ایمنی راه‌ها گفت: باید اقداماتی بدون نیاز به منابع مالی انجام شوند و توجه به انجام صحیح اقدامات جاری در اولویت قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی هفدهمین نشست کارگروه ویژه کمیسیون ایمنی راه‌های کشور به ریاست رضا نفیسی رئیس مرکز تدوین مقررات حمل‌ونقل، ایمنی و پدافند غیرعامل وزارت راه و شهرسازی با حضور اعضا و نمایندگان برگزار شد.

در این نشست دو موضوع نقشه راه‌ ایمنی راه‌های کشور و واژه‌نامه تصادفات رانندگی مورد بحث  و بررسی قرار گرفت.

رئیس مرکز تدوین مقررات حمل‌ونقل، ایمنی و پدافند غیرعامل وزارت راه و شهرسازی در این نشست تصریح کرد: همگی باید به فکر اتخاذ تدابیر لازم برای سفرهای نوروزی پیش رو بوده تا حداقل تصادفات و تلفات ناشی از حوادث رانندگی رقم بخورد. 

وی خاطرنشان کرد: حتی با کسب موفقیت در کاهش تلفات و تصادفات، شادی و خوشحالی از دستاورد جایز نیست زیرا خانواده‌های متعددی در نوروز چشم به راه رفتگان خود هستند.

نفیسی در ادامه با اشاره به کمبود منابع مالی دولت برای تخصیص به حوزه ایمنی را‌ه‌ها تاکید کرد: با در نظر گرفتن محدودیت‌های مالی دولت باید اقداماتی بدون نیاز به منابع مالی انجام شوند و توجه به انجام صحیح اقدامات جاری در اولویت قرار دارد.

 رئیس مرکز تدوین مقررات حمل‌ونقل، ایمنی و پدافند غیرعامل وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد: در زمینه ارتقا ایمنی ر‌اه‌ها بخشی نگاه نکنیم بلکه منفعت عمومی مد نظر قرار گیرد.

بر اساس این گزارش نقشه راه ایمنی راه‌های کشور برای یک دوره پنج ساله شامل دو افق زمانی کوتاه مدت ۳ ساله و میان مدت ۵ ساله با چشم‌انداز تامین حمل‌ونقل جاده‌ای ایمن و روان برای تمامی کاربران و با هدف کمی کاهش تعداد کشته شدگان تصادفات رانندگی از ۱۷۲۰۰ نفر در سال ۹۷  به ۱۲ هزار نفر در ۱۴۰۴ تدوین و اعتباری بالغ بر ۲۴ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

همچنین پیشنهاد شد از محل عوارض سوخت، هزینه خرید خودرو، اعتبار مورد نیاز برای پیاده‌سازی نقشه راه ایمنی راه‌ها تامین شود.

در خصوص اقدامات اجرایی نیز مقرر شد، سازمان برنامه‌و‌بودجه موظف است ردیف بودجه مستقل پیاده‌سازی نقشه راه بهبود ایمنی راه‌های کشور را در بودجه سالانه وزارت راه و شهرسازی بگنجاند و به منظور تامین اعتبار پیاده سازی نقشه راه، تخصیص کامل از محل درآمدهای جرایم رانندگی و بند «الف» تبصره ۱۰ قانون سالیانه انجام شود.

وزارت راه و شهرسازی نیز نسبت به تدوین برنامه کاهش مجروحان تصادفات رانندگی با توجه به شاخص شدت و تعداد تصادفات و مجروحان در مدت زمان دو سال اقدام کند.

در خصوص پیاده سازی واژه نامه تصادفات رانندگی، مقرر شد موارد جهت اجرا از طرف دبیرخانه کمیسیون ابلاغ شود.