شناسهٔ خبر: 80452 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان خبر داد:

آسفالت ۴۳۳ کیلومتر راه اصلی و روستایی در خوزستان تا پایان نیمه اول امسال/ ۱۸۲ کیلومتر روکش آسفالت در نیمه اول سال اجرایی می‌شود

آسفالت مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان از آسفالت 433 کیلومتر راه اصلی و روستایی تا پایان نیمه اول سال جاری در این استان خبر داد.

​به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان، غلامعباس بهرامی نیا در نشست خبری که امروز ۷ اردیبهشت ماه به مناسبت روز ایمنی راه ها و حمل و نقل و صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: سلامت و شرایط ایمن تردد مردم به عنوان یک موضوع مهم، یکی از دغدغه های مسئولان است و در این زمینه همه دستگاه های مسئول تلاش دارند تا این ایمنی را در راه ها فراهم کنند.

وی با بیان اینکه جابجایی بیش از ۹۰ درصد از بار و مسافر از طریق جاده انجام می شود، افزود: با توجه به این موضوع، سهم بیشترین حوادث نیز مربوط به این بخش است از این رو مسئله ایمنی حمل و نقل و تردد امروزه به عنوان یکی از موضوعات مهمی است که دست اندرکاران کشور در هر همه حوزه های حمل نقل به دنبال ارتقاء آن هستند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان تصریح کرد: سازمان حمل و نقل جاده ای کشور و اداره کل های این سازمان در استان ها عمده پروژه هایی را که در حوزه راهداری و حمل در دستور کار دارند پروژه هایی با محوریت ارتقا ایمنی و حمل نقل است. در این زمینه ادارات راهداری مجموعه اقداماتی از جمله نصب علائم، نصب تابلوهای شناسایی مسیر و... در جهت ایمنی انجام می دهند.

بهرامی نیا عنوان کرد: در استان خوزستان برای ارتقاء ایمنی حمل و نقل نقاطی به صورت عملیاتی نیاز به اصلاح دارند و پروژه هایی در این زمینه در حال انجام است. همچنین خط کشی مجدد جاده ها و تکمیل تابلوهای جاده از جمله دیگر اقدامات اداره کل راهداری خوزستان در راستای ارتقاء ایمنی راه ها و تردد است.

وی با اشاره به اینکه روشنایی راه ها یکی از موارد مهم برای حفظ ایمنی تردد است، ادامه داد: در استان حدود ۲۹۰ کیلومتر روشنایی داریم که به صورت مستمر کار نگهداری و به روز رسانی آنها در محورها انجام می شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان با بیان اینکه افزایش روشنایی هایی طولی و نقطه ای در استان در حال انجام‌ است، گفت: سال گذشته ۱۲ کیلومتر روشنایی طولی در استان اجرایی شد. همچنین در ۱۰ نقطه پر خطر نیز نسبت به نصب برج نوری اقدام شد تا شاهد بهبود شرایط روشنایی جاده های استان باشیم.

بهرامی نیا اظهار کرد: یکی از موضوعات مهم، بخشنده کردن راه به منظور کاهش تلفات جاده و حوادث است که در راستای ارتقاء ایمنی انجام می شود. در این زمینه با توجه به اینکه تعداد تصادفات و تلفات ناشی از خروج وسیله نقلیه از محور بالا است، نسبت به اصلاح شیب شیروانی اقدام می شود تا با خروح ماشین از جاده شاهد واژگونی خودرو نباشیم.

وی با اشاره به اینکه اکنون ۷۵ دوربین ثبت تخلفات جاده در خوزستان در حال بهره برداری است، گفت:  ۹۳ دوربین در استان نصب شده است که  ۷۵ دوربین در حال بهره برداری هستند و باقی آن ها نیز به زودی مورد استفاده قرار خواهند گرفت. این مسئله می تواند کمک شایانی در جهت کنترل سرعت داشته باشد زیرا سرعت یکی از عوامل مهم در تصادفات است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان خاطرنشان کرد: در استان خوزستان ۱۳۰ نقطه پر حادثه وجود دارد که این نقاط نیاز به اصلاح هندسی دارند. این نقاط نیازمند اعتبارات فراوانی هستند تا بتوانیم شاهد حل مشکل همه انها باشیم. در حال حاضر همه این نقاط آشکار سازی شده اند تا وسیله نقلیه پیش از ورود به آن نقطه متوجه ورود به ان نقطه پرحادثه شود و اقدامات پیشگیرانه لازم را انجام دهد.

بهرامی نیا ادامه داد: از سال گذشته تا کنون در حدود ۳۰ مقطع از این نقاط کار اصلاح هندسی آن ها انجام شده است و از حالت مقطع پرحادثه خارج شده اند. امسال نیز امیدواریم مشکل ۱۲ نقطه پرحادثه دیگر را در محورهای استان مرتفع کنیم.

وی بیان کرد: در بحث روکش آسفالت راه نیز در تلاش هستیم تا شرایط جاده ای بهبود پیدا کند و در این زمینه پروژه های خوبی تعریف شده است. امسال ۱۸۲ کیلومتر روکش آسفالت تا نیمه اول سال اجرایی و به بهره برادری خواهد رسید. همچنین طرحی برای آسفالت محورهای روستایی وجود دارد که بر اساس آن حدود ۲۵۱ کیلومتر راه روستایی تا پایان نیمه اول امسال آسفالت می شوند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان با اشاره به بحث ایمن سازی مدارس حاشیه راه ها گفت: در بحث ایمن سازی در مدارس در حاشیه راه ها در سال ۹۸ تعداد ۵۰ مدرسه ایمن سازی شده است تا شاهد خطرات کمتری برای دانش آموزان باشیم.

بهرامی نیا با بیان اینکه حدود ۱۲درصد تلفات استان مربوط به راکبان موتورسیکلت است، تصریح کرد: در سال ۹۸ برای ۱۲۵۰ نفر راکب موتورسوار کلاس توجیهی برگزار شد و کلاه ایمنی و لباس شب رنگ در اختیار ان ها قرار داده شد تا آن ها با خطر کمتری مواجه شند.

وی افزود: اعتبارات استان برای آسفالت و ایجاد روشنایی همه جاده های استان کافی نیست زیرا منابع مالی بسیار محدود است اما نباید دست روی دست گذاشت و با اعتبارات موجود اقدامات لازم را انجام خواهیم‌ داد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان خاطرنشان کرد: اتوبوس های مسافری تحت نظارت سیستم سپهتن هستند و در طول مسیر راننده به شکل کامل کنترل می شود و در صورت تخلف به پلیس به صورت آنلاین گزارش می شود. همچنین همه شرکت های حمل و نقل موظف هستند که مدیر فنی داشته باشند و پیش از حرکت خودرو باید یکسری از موارد اتوبوس چک و بازرسی شود و پس از آن نسبت به حمل مسافر اقدام شود.