شناسهٔ خبر: 86195 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

رئیس سازمان هواپیمایی کشور خبر داد

درخواست ایرلاین‌های کشور از بانک‌ها جهت همکاری در دریافت وثیقه/ اعمال محدویت پذیرش مسافر در هواپیما تا اطلاع ثانوی

دهقانی زنگنه رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه تاکنون ۵۰ درصد از ایرلاین‌های کشور نتوانستند از تسهیلات حمایتی ۲ هزار میلیارد تومانی دولت در بخش حمل‌و‌نقل استفاده کنند، افزود: عمده مشکلات مربوط به میزان وثیقه‌ای است که از سوی بانک‌ها مطالبه می‌شود.

کاپیتان تورج دهقانی زنگنه، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به این سؤال که «دلیل عدم دریافت تسهیلات حمایتی ۲ هزار میلیارد تومانی دولت در بخش حمل‌ونقل از سوی برخی از ایرلاین‌های کشور چه بوده است؟» اظهار کرد: حدود ۵۰ درصد از ایرلاین‌ها نتوانسته‌اند از این تسهیلات استفاده کنند که بخشی از این مشکلات مربوط به خود ایرلاین‌ها و بخش دیگر مربوط به بانک‌ها است.

وی افزود: عمده مشکلات، مربوط به وثیقه‌های بانکی است که بانک‌ها از ایرلاین‌ها مطالبه می‌کنند. همین موضوع باعث شده تا برخی ایرلاین‌ها نتوانند از تسهیلات حمایتی مقرر شده، برخوردار شوند.

دهقانی زنگنه خاطرنشان کرد: درخواست مدیران ایرلاین‌ها این است که درصورت امکان بانک‌ها جهت ارائه تسهیلات، بخشی از وثیقه را از طریق رهن و بخش دیگر را از طریق سفته یا دیگر وثیقه‌ها دریافت کنند.

بخوانید: هم‌اندیشی وزیر راه و شهرسازی با مدیران‌عامل شرکت‌های هواپیمایی​ 

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به مقررات ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص استفاده از ظرفیت ۶۰ درصدی پذیرش مسافران در هواپیماهای کشور، گفت: هر چند شرکت‌های هواپیمایی از این موضوع گله‌مند هستند؛ اما ما باید تابع قانون باشیم و این ضوابط را رعایت کنیم.

وی تصریح کرد: البته شرکت‌های هوایی نیز باید مخالفت خود را با دلایل علمی به ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کنند.

دهقانی زنگنه تأکید کرد:  تا زمانی که قانون اعمال محدودیت مسافر وجود داشته باشد ما آن را اجرا می‌کنیم.

وی یادآور شد: ظرفیت پذیرش مسافران در هواپیماها با یکدیگر فرق دارند و این موضوع بستگی به چینش صندلی‌ها در هواپیما دارد. مثلاً در هواپیمای ATR ظرفیت ۵۰ درصد و در هواپیمایی فوکر ظرفیت مسافر ۶۰ درصد است.

در ادامه، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری درباره نتایج دور دوم مذاکرات مربوط به سانحه هواپیمای اوکراینی میان جمهوری اسلامی ایران و اوکراین، گفت: مطابق دستور شورای امنیت ملی کشور، فقط آقای بهاروند، معاون حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه  نتایج جلسه را اطلاع‌رسانی می‌کند و برای دریافت نتایج، می‌بایست منتظر بود.