شناسهٔ خبر: 8983 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیرعامل شرکت گروه سرمایه‌گذاری بانک مسکن مطرح کرد:

انتشار اوراق صکوک ساخت پروژه مسکونی در تهران تا پایان تابستان/ تشریح چگونگی استفاده از ابزار اوراق سفارش ساخت در فرابورس

مصطفی ازگلی مدیرعامل شرکت گروه سرمایه‌گذاری بانک مسکن با بیان اینکه بازار رهن ثانویه می‌تواند یکی از روش‌های تأمین مالی تسهیلات بانک مسکن باشد گفت: تأسیس صندوق تضمین تسهیلات با نظارت بانک مسکن، موفقیت بازار رهن ثانویه را تضمین می‌‌کند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مصطفی ازگلی در نشست تهیه نقشه راه تأمین مالی مسکن که سه‌شنبه ۹ تیر در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، با بیان اینکه همواره نگاه مردم و اقتصاددانان به تأمین مالی، به سمت بازار پول (بانک) است، گفت: این در حالی است که بازار سرمایه (بورس) ‌به عنوان یک منبع تأمین مالی مغفول مانده و باید در کشور برای تأمین مالی پروژه‌ها میان بازار سرمایه و بازار پول تعادل ایجاد شود.

مدیرعامل شرکت گروه سرمایه‌گذاری بانک مسکن با بیان اینکه در سال ۹۲ تأمین مالی پروژه‌ها از بانک‌ها ۲۴۱ هزار میلیارد تومان بود، افزود: این در حالی است که پروژه‌های اقتصادی توانستند از بازار سرمایه تنها ۹ هزار میلیارد تومان برداشت کنند که نشان‌دهنده وجود نسبت ۹۲ درصدی به ۸ درصدی تأمین مالی بانک به بورس است. ولی در آمریکا بانک‌ها ۵۵ درصد تأمین مالی و بورس ۴۵ درصد تأمین مالی پروژه‌ها را بر عهده دارند.

وی با بیان اینکه چاره‌ای نداریم جز اینکه ابزار جدیدی در بازار سرمایه برای جمع‌آوری منابع مالی اجرای پروژه‌ها طراحی کنیم، اظهار کرد: کسب منابع مالی از بازار سرمایه به دو روش بدهی‌محور و مالکیت‌محور انجام می‌شود؛ اوراق بدهی‌محور فقط نرخ بهره دارند اما تأمین مالی بر اساس اوراق مالکیت به این شکل است که دارندگان اوراق در سود و زیان پروژه مشارکت واقعی دارند.

عضو هیئت مدیره گروه مالی بانک مسکن با بیان اینکه تا به حال ابزارهای مالی مختلفی در بازار سرمایه طراحی شده است ادامه داد: یکی از مهم‌ترین ابزارها، بازار بدهی اوراق سفارش ساخت یا صکوک استثناست. بسیاری از مالکان زمین‌ها و پروانه‌های ساختمانی با ویژگی‌های این ابزار آشنایی ندارند وگرنه بهترین ابزار تأمین مالی مسکن، انتشار این اوراق در بازار سرمایه است.

وی به تشریح نحوه استفاده از اوراق سفارش ساخت به عنوان ابزار تأمین مالی پروژه ساختمانی با استفاده از بازار سرمایه پرداخت و گفت: قراردادی میان مالک زمین و دارنده پروانه و همچنین مدیر ساخت منعقد می‌شود که در آن مدیر ساخت، زمین و پروانه ساخت را از مالک خریداری کرده و پس از تشکیل ارکان مورد نظر سازمان بورس، دستورالعمل نحوه ساخت را برای کسب مجوز انتشار اوراق تأمین مالی در بورس به سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه می‌دهد. در پایان فرآیند ساخت پروژه، زمین و پروانه ساخت مجددا به مالک برگردانده شده و سود حاصل از انتشار اوراق نیز به ترتیبی که در قرارداد اولیه آمده میان مالکان واحدها و مجریان ساخت تقسیم می‌شود. در مدت زمان ساخت نیز زمین در رهن سازمان بورس است و نظارت بر روند کسب منابع مالی را این سازمان بر عهده دارد.

ازگلی از طراحی یک نمونه سرمایه‌گذاری ساخت پروژه مسکونی تجاری کوچک در تهران تا پایان تابستان به عنوان نمونه پایلوت اجرای ابزار مالی اوراق استثنا خبر داد و گفت: علاوه بر اوراق مبتنی بر بدهی، ابزار مبتنی بر مالکیت نیز یکی از روش‌های تأمین مالی ساخت و ساز است که صندوق زمین و ساختمان نمونه موفقی از این نوع ابزارهاست.

وی با بیان اینکه بازار رهن ثانویه می‌تواند یکی از روش‌های تأمین مالی تسهیلات بانک مسکن باشد، خاطرنشان کرد: تأسیس صندوق تضمین تسهیلات با نظارت بانک مسکن، موفقیت بازار رهن ثانویه را تضمین می‌‌کند.

مدیرعامل شرکت گروه سرمایه‌گذاری بانک مسکن از حمایت این شرکت از پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری مرتبط با موضوع نظام‌های تأمین مالی مسکن خبر داد./

 

 

 

 

 

برچسب‌ها:

نظر شما