شناسهٔ خبر: 94437 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

در سومین روز سفر وزیر راه و شهرسازی به سوریه انجام شد

رایزنی برای ایفای نقش شرکت های ایرانی در بازسازی سوریه

دیدار وزیر راه وشهرسازی با وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه وزیر راه و شهرسازی در سفر به سوریه با نخست وزیر، وزیر مسکن و وزیر اقتصاد این کشور دیدار و رایزنی کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، هیات ارشد اقتصادی کشورمان به ریاست وزیر راه و شهرسازی در سومین روز از سفر خود به سوریه، با وزیران مسکن، اقتصاد و همچنین نخست وزیر سوریه دیدار و درباره سازوکار‌های عملی برای ارتقای همکاری‌های اقتصادی و تجاری به رایزنی نشست.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی کشورمان که ریاست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور را برعهده دارد، گفت: آنچه را که در گذشته تفاهم کردیم، مرور خواهیم کرد و تصمیماتی را که لازم هست را می‌گیریم.

وی ادامه داد: در خصوص پیشبرد طرح‌هایی که در ارتباط با برنامه بازسازی هست، با مقامات سوری به گفت و گو نشستیم.

اسلامی افزود: همچنین طرح‌هایی که در دست اجرا داریم، مورد ارزیابی قرار گرفت و برای ما مسئله حائز اهمیت این است که سازوکار‌هایی را فراهم کنیم که در قالب آن‌ها؛ شرکت‌های ایرانی اعم از مشاور، تولید کننده مصالح و لوازم و پیمانکار در سوریه بتوانند نقش ایفا کنند.

حسین عرنوس نخست وزیر سوریه در دیدار با هیات اقتصادی کشورمان، از حمایت‌های همه جانبه جمهوری اسلامی ایران از کشورش در زمان جنگ قدردانی و بر ضرورت ادامه هم پیمانی دو کشور در برنامه سازندگی سوریه تاکید کرد.

سهیل عبداللطیف سوری وزیر مسکن سوریه نیز تصریح کرد: گسترش همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف و مشارکت جمهوری اسلامی ایران در برنامه سازندگی مرحله پسا بحران در سوریه مورد تاکید دو طرف بود.

سامر الخلیل وزیر اقتصاد سوریه نیز درباره چشم انداز روابط دو کشور در مرحله پسا بحران گفت، توافقنامه همکاری اقتصادی راهبردی دراز مدتی را در سال ۲۰۱۹ امضا کرده ایم و امروز درصددیم تا گامی جدی در مسیر اجرای مفاد این توافقنامه برداریم.

رایزنی وزیر راه شهرسازی کشورمان با وزیران حوزه اقتصاد سوریه فرصتی شد تا دوطرف، چارچوب نقشه راه همکاری‌های مشترک را برای مرحله آینده ترسیم کنند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دو طرف در دیدار‌های روز نخست برنامه کاری بر ضرورت بکارگیری توانمندی‌های بخش خصوصی دو کشور، هماهنگ سازی در حوزه مالی و حمل و نقل برای ایجاد جهش واقعی در مسیر همکاری‌های اقتصادی تاکید کردند.