نمایش همه
 • شورای شهر تهران ۱۳۹۶-۰۱-۲۶ ۰۷:۴۵

  ضرورت اصلاح مسیر فعلی فعالیت‌های شورای شهر

  علی نوذرپور*: شوراها از سه مشکل اساسی خروج آنها از چارچوب‌های قانونی تعیین شده، دخالت در واگذاری پروژه‌های عمرانی و فعالیت‌های خدمات شهری و عدم توجه به وظایف اساسی و قانونی شوراها رنج می‌برند و بیم آن می‌رود که اگر این مشکلات برطرف نشوند، ادامه حیات آنها با چالش‌های اساسی مواجه خواهد شد.

 • شورای شهر تهران ۱۳۹۶-۰۱-۲۵ ۰۸:۴۶

  شورای شهر تهران و پاک‌دستی/ ضرورت عزمی فراگیر برای انتخاب اصلح

  به گتفه اولین شهردار زن کشور، حضور در شوراهای شهر و روستا به معنی حضور در بخشی از قدرت و حاکمیت است که راه‌یافتگان به قدرت، آشکار و پنهان به ابزارهای قدرت از جمله ثروت، اختیارات و ارتباطات دسترسی پیدا می‌کنند.

 • باشگاه خبرنگاران ۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۰۹:۰۶

  اعتراض رسانه‌ها به حاشیه‌سازی‌ها علیه دولت؛

  روایتی متفاوت از ماجرای حیاط دولت/ فریب افکار عمومی یا تخریب دولت؟

  ایلنا با انتشار روایتی متفاوت از اتفاقی که هفته گذشته در حاشیه هیات دولت بین عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و خبرنگار باشگاه خبرنگاران افتاد، منتشر کرد.

 • هواپیما هما ۱۳۹۶-۰۱-۲۳ ۰۸:۴۸

  بازتاب‌های تاریخی‌ترین نوسازی صنعت هوایی ایران؛

  تحلیل چرایی مردم‌فریبی دلواپسان در رویارویی با نوسازی ناوگان هوایی کشور/چرا رمز عملیات اخیر دلواپسان، «مرجوعی» است؟

  دلواپسان با وجود اینکه دقیقاً می‌دانند اصل ماجرا چیست، با بی‌تقوایی تمام، برای هواپیمای تحویل داده شده به ایران نام «مرجوعی» را گذاشته‌اند و رسماً و علناً در حال مردم‌فریبی هستند، حال آن که این هواپیماها نیز دقیقا مانند سایر هواپیماهای تولیدی ایرباس و بوئینگ، نو و صفر کیلومتر هستند و خود کارخانه آن را مستقیماً از خط مونتاژ بیرون می‌آورد و تحویل خریدار می‌دهد.

 • سید محمد بهشتی ۱۳۹۶-۰۱-۲۲ ۱۱:۱۷

  شورای شهری كه حافظِ عطر و طعم شهرهای ما است

  سیدمحمد بهشتی*شورای شهر امینِ اهل شهر در حراست از عطر و طعم شهر است و اعضای شورا در زمره مقرب‌ترین افراد به گوهرهای محجوب شهرند. كسانی‌كه دلشان برای آسمان شهر، صدای پرندگان، درختان باسابقه و حفظ نام خیابان‌ها و كوچه‌ها و خلاصه هر آن چیزی كه شهر را شهر كرده است می‌تپد. بزرگ‌ترین ثروت شهر به زعم چنین شورایی، بزرگان و شخصیت‌های برجسته آن است؛ كسانی‌كه حضور و نفس‌شان موثر است. خلاصه آنكه شورای شهر در این حالت حافظ «كسی بودن» ها، «جایی بودن» ها و «چیزی بودن» هاست.

 • شورای شهر تهران ۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۰۷:۴۷

  شورای کارآمد برای انتخاب شهردار اصلح

  طیبه سیاوشی*: شوراها از گسترده‌ترین نهادهای تعریف‌شده در قانون اساسی است که شهروندان عادی را در نقاط مختلف کشور وارد روند تصمیم‌گیری می‌کند. با وجود تأثیر انکارنشدنی شوراها در تصمیم‌گیری‌های کلان و مرتبط با زندگی روزانه مردم، شهرهای بزرگ اهمیت کمتری به انتخابات شوراها می‌دهند و غالبا اعضای آن با آرای کمی به شوراهای شهر وارد می‌شوند. نگاهی به اعضای شوراهای شهر در برخی از کلان‌شهرها، نشان از آن دارد که «شهرت» بیش از «کارایی» در انتخاب اعضای شهر تأثیر داشته است.

 • حبیب الله طاهرخانی ۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۰۹:۴۵

  چرا مسکن به سمت اهداف سوداگرانه رفت؟

  حبيب‌الله طاهرخانی*: دلیل اینكه مسكن به خصوص در شهر تهران چرا تا این حجم به سمت اهداف سوداگرانه كشیده و منجر به عرضه‌ای می‌شود كه عملا تقاضایی برای آن وجود ندارد، ناشی از چند عامل است که در ادامه به تشریح آن می‌پردازیم.

 • کاریکاتور ۱۳۹۶-۰۱-۱۹ ۱۰:۴۹

  استفاده ابزاری از شرافت و آبروی خبرنگاران/ فرصتی برای فروکوبیدن چکش‌های تخریب

  شهرام اجتهادی: «آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، به خبرنگار حمله و میكروفون او را پرت كرد»؛ این ترجیع‌بندِ خبرها و اظهار نظرهای اکثر رسانه‌های سیاسی روز چهارشنبه بود.

 • پلاسکو ۱۳۹۶-۰۱-۱۹ ۰۷:۵۰

  پلاسکو را فراموش نکنیم/ نوآوری در شیوه حکمرانی و بررسی مسائل

  محمد فاضلی*: شعار هیئت که گزارش خود را به ملت ایران تقدیم کرده این است «پلاسکو را فراموش نکنیم» و بنابراین باید درباره پلاسکو بنویسیم و ایمنی را به دستور کار زندگی ایرانیان و جامعه ایرانی وارد کنیم، هیئت ویژه ۶ کمیته داشت و هر کدام یک گزارش مفصل بین ۱۸۰ تا ۷۰۰ صفحه ‌ای (نزدیک به ۱۷۰۰ صفحه گزارش) تهیه کرده‌اند.

 • شورای شهر تهران ۱۳۹۶-۰۱-۱۸ ۱۲:۳۷

  بررسی ماراتن ورود به شورای‌شهر در ۳ سطح/ وظایف کلیدی اعضای شورای‌شهر با لحاظ بیماری‌های مزمن تهران/ تحلیل ۱۰ ماموریت فوری شوراهای‌شهر

  مرحله مقدماتی ماراتن ورود به شوراهای‌شهر با ثبت‌نام سه گروه نامزد انتخاباتی در حالی آغاز شده که گفته می‌شود با توجه به ناتوانی مدیریت‌شهری در چاره‌جویی برای ترافیک و آلودگی‌هوا و همچنین برخی رانت‌ها و اقدامات نامتعارف باید ۱۰ ماموریت فوری برای درمان مجموعه‌ای از بیماری‌های مزمن شهرها در دستور کار، انتخاب اعضای شورای شهر، قرار گیرد.

 • مسکن مهر ۱۳۹۶-۰۱-۱۸ ۰۹:۰۰

  نکات ضروری در فرآیند خرید و فروش مسکن مهر

  حسین اقدامی*: مسکن مهر یکی از نهادهایی است که با تصویب بند دال قانون بودجه سال ۱۳۸۶ قدم به عالم اعتباری حقوق گذاشت و پس از آن طی آیین نامه‌ها و بخشنامه‌های متعدد، چارچوب‌ها و ضوابط مسکن مهر مشخص شد؛ زمین‌هایی که واحدهای مسکن مهر در آن ساخته شده است به دو نوع ملکی و اجاره ۹۹ ساله تقسیم می‌شوند. در واحدهایی که عرصه و زمین اصطلاحا به‌صورت ملکی است، یعنی متقاضیان زمین ملک را نیز تملک می‌کنند، زمین و ساختمان (عرصه و اعیان) قابل انتقال است. ولی در مجتمع‌های اجاره ۹۹ ساله، تنها اعیان (ساختمان) منتقل می‌شود.

 • شورای شهر تهران ۱۳۹۶-۰۱-۱۷ ۰۹:۱۱

  چرا انتخابات شورای شهر تهران را باید جدی گرفت؟

  ولی‌الله شجاع پوریان*: شوراها به پایان دهه دوم عمر خود نزدیک می‌شوند؛ شورا به عنوان یکی از دستاوردهای مهم دولت اصلاحات در سال ۱۳۷۷ تاسیس شد و اکنون با چهار دوره تجربه متفاوت به استقبال تشکیل پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر تهران می‌رویم.

 • ناوگان قدیم و جدید ریلی ۱۳۹۶-۰۱-۱۶ ۰۷:۴۱

  حمل و نقل ريلی در مسير توسعه

  توسعه امری فراگیر در جامعه است و نمی‌تواند تنها در یك بخش از آن اتفاق بیفتد. توسعه، حد و مرز و سقف مشخصی ندارد و چون كاملا به انسان وابسته است، پدیده ای كیفی است.

 • هواپیما هما ۱۳۹۶-۰۱-۱۵ ۰۷:۵۳

  پرواز ایرباس‌ها از فراز تحریم‌ها/ ورود تدریجی هواپیماها از سرگیری ارتباط اقتصادی و تجاری با اروپاست

  ‌ بعد از ورود و به‌کارگیری اولین و دومین هواپیماهای ایرباس به ایران، سومین هواپیمای خریداری شده نیز درتاریخ ۵ فروردین ۹۶ در فرودگاه مهرآباد به زمین نشست و با پیوستن آن به ناوگان هوایی این امکان فراهم شد که هموطنان بتوانند با آرامش و اطمینان بیشتری سفرهایی هوایی را انجام دهند.

 • جاده ترافیک ۱۳۹۶-۰۱-۱۴ ۰۹:۳۰

  تغییرات جوی و رفتار ترافیکی مردم: دو عامل کاهش تصادفات در نوروز ٩٦

  تعطیلات نوروز که از یک هفته قبل از پایان سال شروع می‌شود، معمولا با تعداد درخور ‌توجهی از تصادفات و تلفات جاده‌ای روبه‌رو است. خسارات جانی و مالی که اگرچه هر سال کمتر می‌شود، اما باز هم در نوع خود در کل دنیا رکوردی محسوب می‌شود.

 • سیزده بدر ۱۳۹۶-۰۱-۱۳ ۰۸:۵۷

  سیزده بدر، روز نه به زباله/ تمرین آشتی با طبیعت و احترام به آن در آخرین روز تعطیلات نوروزی

  در هر دقیقه در ایران، حدود ۵ تن زباله پلاستیکی دور ریخته می‌شود که در هرسال رقمی معادل دو میلیون و ۶۰۰ هزار تن زباله پلاستیکی دور ریخته می‌شود که سهم سرانه هر نفر به ازای پلاستیک تولیدی در کشور معادل ۳۲ کیلوگرم در سال است. چه کنیم تا طی سال‌های آینده این تصاویر را کمتر ببینیم؟ چه کنیم تا فرزندان ما و نسل‌های بعدی بتوانند از موهبت‌های خدادادی طبیعی کشورمان استفاده کنند و ما همه آنها را هدر نداده باشیم و با بیخردی از بین نبرده باشیم؟

 • تخریب محیط زیست ۱۳۹۶-۰۱-۱۲ ۰۸:۵۳

  روز حفاظت از طبیعت کشور

  طبیعت سرمایه اصلی همه نسل‌هاست و تک تک ما موظفیم برای حفظ آن بکوشیم. تلاش کنیم تصویر فاجعه بار جاده‌های کشورمان که مملو از زباله است با همت جمعی از اذهان زدوده شده و سرسبزی و پاکیزگی جای آن را بگیرد.

 • جاذبه های گردشگری کیش ۱۳۹۶-۰۱-۱۱ ۰۸:۳۹

  اجتماعی‌شدن گردشگری/ نگاه متمایز جهان آینده به گردشگری

  جهان فردا بدون گردشگری بی‌معناست، نه به این معنی که گردشگری در گذشته نبوده یا در معناداری جهان گذشته تأثیر نداشته است، بلکه به این معنی که گردشگری هنوز اجتماعی نشده بود. فرایند اجتماعی‌شدن گردشگری با رشد اقتصادی از نیمه دوم قرن بیستم و افزایش دسترسی‌ها، آغاز و با خودآگاهی در متن این پدیده اجتماعی، پویا شده است. اما اینکه جهان آینده بدون گردشگری بی‌معناست، بیشتر یک پندار تاریخی است.

 • علی نوذرپور ۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۰۸:۴۴

  شورای دوره پنجم؛ بایدها و نبایدها

  علی نوذرپور*: بعد از سپری شدن چهار دوره از تأسیس شوراهای اسلامی کشوری، بررسی و جمع‌بندی از چهار دوره‌ای که گذشت و تهیه فهرستی از باید و نباید‌ها در آغاز دوره پنجم؛ ضروری به نظر می‌رسد:

 • عباس آخوندی ۱۳۹۶-۰۱-۰۹ ۰۸:۵۱

  ضرورت ساماندهی بافت‌های ناکارآمد شهری مبتنی بر نياز واقعی به مسكن

  عباس آخوندی*: طی سال‏‌های گذشته شهرهای ما از درون فرسوده و از برون گسترده شده‌‏اند. این اتفاق از یک سو به اتلاف سرمایه‌های اجتماعی، انسانی، فرهنگی و اقتصادی شهرها و از سوی دیگر به بالارفتن هزینه خدمات شهری منجر می‌شود.

 • سيدعليرضا حسينی بهشتی ۱۳۹۶-۰۱-۰۸ ۱۱:۳۲

  پژواك صدای شهروندان

  سيدعليرضا حسينی بهشتی*: آغاز سال نو، هر آغازی كه در پی پایانی از راه می‌رسد، فرصتی است برای ارزیابی راه طی‌شده و ترسیم راه پیش‌رو؛ فرصتی از جنس فرصت‌هایی كه در شب‌های قدر برای ما پیش می‌آید و در آن، كارنامه سالی را كه سپری شده بررسی یا به تعبیر عرفانی «محاسبه» می‌كنیم تا با ابزار دیگر، یعنی «مراقبه»، سال پیش‌رو را با موفقیت‌های بیشتر و شكست‌های كمتر آغاز كنیم.

 • نوروز ۱۳۹۶-۰۱-۰۸ ۰۹:۲۳

  نوروز؛ آیینی برای صلح و دوستی میان ملت‌ها

  ژیلا احمدی٭: شناخت باورهایی که از آغاز پیدایش یک ملت در گستره تاریخ برای آن ملت به‌عنوان اصلی اسپندینه یا مقدس پذیرفته می‌شود، همواره حائز اهمیت بوده است. اگر فرهنگ ملتی را مانند دانه‌ای در نظر بگیریم، در شرایط ویژه و مساعد پس از روییدن کم‌کم بالیدن می‌گیرد تا آنکه شاخه و برگ می‌دهد و بر پیرامون خود سایه می‌افکند و از باروبرگ خویش بر همگان سود می‌رساند.

 • نوروز ۱۳۹۶-۰۱-۰۷ ۱۰:۴۳

  سال جدید و تمرین معذرت‌خواهی

  معذرت‌خواهی از مهم‌ترین واکنش‌های اجتماعی بشر است و از همان کودکی وقتی که می‌توانیم جمله بسازیم، یاد می‌گیریم بگوییم ببخشید. انسان متعارف به این دلیل معذرت می‌خواهد، چون تعادل روحی و عاطفی یک نفر را به هم زده است. به همین خاطر، اصلی‌ترین هدف‌معذرت خواهی باید این باشد که احساسات جریحه‌دارشده فرد مقابل را کاهش دهیم.

 • حامد خانجانی ۱۳۹۶-۰۱-۰۷ ۰۷:۵۲

  مسوولیت‌های قانونی نظام‌مهندسی ساختمان

  حامد خانجانی*: از جمله نهادهای حرفه‌ای در عرصه صنعت کشور سازمان نظام مهندسی ساختمان با حدود ۴۰۰ هزار عضو است که کیفیت و کارآیی علمی و حرفه‌ای اعضای آن، تاثیر بالایی در کیفیت ساخت‌و‌سازهای شهری به‌عنوان دومین صنعت بزرگ کشور با گردش مالی ۳۰ درصدی در اقتصاد ملی دارد.

 • حسن موسوی چلک ۱۳۹۶-۰۱-۰۶ ۰۸:۱۱

  مدارای اجتماعی را پیشه كنیم

  سيدحسن موسوی چلك*: انسان موجودی اجتماعی است و یكی از ویژگی‌های اجتماعی بودن، داشتن ارتباط با دیگران است كه ممكن است از منظرهای مختلف قومی، مذهبی، زبانی و ... یكسان نباشند اما نیاز به زندگی مسالمت‌آمیز و آرام در كنار هم دارند تا بتوانند لذت بیشتری ببرند.

 • نوروز ۱۳۹۶-۰۱-۰۵ ۰۸:۵۹

  وقت گره‌گشايی/ چو غنچه گرچه فروبستگی است كار جهان، تو همچو باد بهاری گره‌گشا می‌باش

  سیدمحمد بهشتی*: نوروز آینه‌ای است كه با نظر كردن به آن می‌توانیم فرهنگ خود را ببینیم و بشناسیم. فرهنگ ایرانی است كه سبب شده به نوروز به مثابه زمانی تقویمی نظر نشود. روز اول فروردین بودن، زمینِ نوروز است ولی «نوروز بودن» نوروز دیگری امری تقویمی نیست و از زمین تا آسمان زمان را در خود جای داده است و همین است كه سبب می‌شود نوروز از حالت زمانی همچون زمان‌های دیگرِ تقویم، تبدیل به جوهره زمان شود؛ چیزی كه آن را «وقت» می‌نامیم.

 • نمای تهران ۱۳۹۶-۰۱-۰۵ ۰۸:۰۸

  غلبه زشتی‌ها بر زیبایی در فضای بصری کلانشهرها

  عبدالرحمن نجل‌رحیم*: آلودگی بصری که از سوی بسیاری از پژوهشگران و فعالان محیط زیست مطرح‌ شده، چیزی نیست جز شرایط بصری کلان‌شهرها که کنش تشخیص و انتخاب زیبایی از درون زشتی‌ها را برای اکثر شهروندان مشکل کرده است.

 • مهدی حجت ۱۳۹۶-۰۱-۰۴ ۰۹:۳۲

  نوروز، انتخاب‌ شايسته‌ فرهنگی جهان

  مهدی حجت* نوروز زمان پشت سرگذاشتن تاریكی و سیاهی و به استقبال رشد و شكوفایی و نور و امید رفتن است و ما این اتفاق را در لحظه‌ای كه زمان تغییر فصل از زمستان به بهار است، جشن می‌گیریم. بهتر است به جای به حاشیه رفتن به حقیقت این جشن كه بسیار هم قابل احترام است بپردازیم و به آن احترام بگذاریم.

 • علی بیت اللهی ۱۳۹۶-۰۱-۰۳ ۰۹:۱۵

  شباهت حادثه پلاسکو با ماجرای باخت کاسپاروف

  علی بیت‌اللهی*: ماجرای رخداد پلاسکو و مجموعه علل و عواملی که موجب بروز حادثه شد، بی مشابهت به ماجرای باخت کاسپاروف نیست. موضوعات بسیار ساده و پیش پا افتاده، حوادث بس سهمگین به بار می‌آورند که در پی آن انبوه محققان و مسئولان مشغول مدلسازی و تحقیق و پژوهش و تفتیش و جست‌وجو و بازدید و کشف راز و رمزهای علل و چگونگی‌ها می‌شوند، حال آنکه علل پدیده همین‌هایی هستند که الان هم جلوی چشمانمان هستند، مسائلی ساده که حوادثی خیلی تلخ خلق می کنند.

 • احمد مسجدجامعی ۱۳۹۶-۰۱-۰۲ ۰۹:۲۳

  شهر انسان‌محور

  احمد مسجدجامعی*: شهر با انسان فهم می‌شود. حتی تعریف امروزی شهر برهمان ملاک جمعیت انسانی استوار است.