شورای شهر تهران

 • زهرا نژاد بهرام ۱۳۹۶-۰۹-۰۷ ۱۰:۵۳

  نژاد‌بهرام:

  هشدار شورای شهر نسبت به ناامنی ساختمان‌های بیمارستانی پایتخت/ ۲۴۳ ساختمان ناایمن در مناطق ۱۱ و ۱۲ تهران

  عضو هیات رییسه شورای شهرتهران نسبت به ناامن بودن بیمارستانهای پایتخت هشدار داد و گفت: بر اساس گزارش شهرداری در مناطق ۱۱ و ۱۲ شهر تهران، ۲۴۳ مورد فضای ناایمن وجود دارد.

 • بهاره آروین ۱۳۹۶-۰۹-۰۵ ۰۸:۰۴

  آروین مطرح کرد؛

  دوران فشار ذی‌نفعان بر شهرداری برای اجرای مگاپروژه‌ها پایان یافته‌است

  عضو شورای شهر تهران گفت: تصور نمی‌کنم که مانند دوره گذشته قرار باشد، تحت فشار ذی‌نفعان برای اجرای مگاپروژه‌ها قرار بگیریم و دلیل آن نیز تغییر رویکرد شهرداری است.

 • قاسم میرزایی‌نکو ۱۳۹۶-۰۹-۰۳ ۰۸:۱۱

  عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس:

  تلاش برای تحقیق و تفحص از شهرداری تهران بی‌نتیجه است/ نمی‌خواهند فساد و رانت در جایی ثبت و منعکس شود/ شورای شهر تهران برای تحقیق و تفحص از عملکرد شهردار سابق داوطلب شود

  عضوکمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی درباره امکان کلید خوردن دوباره طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران گفت: نمی‌خواهند فساد و رانتی که در رابطه با شهرداری وجود دارد و همچنین بی‌مبالاتی‌ها هیچ کجا ثبت و منعکس شود. به همین دلیل ابر، ماه و فلک و خورشید همه دست به دست هم دادند که تحقیق و تفحص از شهرداری نتیجه نداشته باشد.

 • علی نوذرپور ۱۳۹۶-۰۹-۰۱ ۱۱:۱۶

  چهار عنصر تاب‌آوری شهری

  علی نوذرپور*: شبکه‌های لرزه‌نگاری وابسته به مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران ساعت ۲۱:۴۸ روز یکشنبه مورخ ۲۱/ ۸/ ۱۳۹۶ زمین‌لرزه‌ای با بزرگی ۳/ ۷ ریشتر، حوالی شهر ازگله واقع در استان کرمانشاه ثبت و تعیین مکان کرده‌اند. زلزله مذکور به نقاط شهری و روستایی ۷ شهرستان سرپل‌ذهاب، اسلام‌آباد غرب، ثلاث‌باباجانی، گیلانغرب، قصر شیرین، دالاهو و جوانرود از استان کرمانشاه آسیب جدی وارد کرده است.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۸-۳۰ ۰۷:۴۸

  نگاهی به الزام تدوین مقررات ساخت و ساز در حریم گسل‌های پایتخت

  ساخت و ساز روی گسل‌های قرمز و نارنجی پایتخت!/ تهران ۱۳ گسل فعال دارد

  تهران به‌طور میانگین هر ۲۰۰ سال یکبار، با یک زلزله ۷ ریشتری لرزیده است. این را سابقه تاریخی وقوع زمین لرزه در پایتخت نشان می‌دهد.

 • مترو فرودگاه ۱۳۹۶-۰۸-۲۶ ۱۴:۳۱

  یک پیشنهاد اساسی به شهردار تهران

  الیاس حضرتی*: از همان هنگام که شهرداری و شورای شهر سابق روز‌های پایانی خود را می‌گذراندند و در پی افتتاح دو خط جدید مترو بودند، همگان می‌دانستند که این دو خط آماده بهره‌برداری نیستند و به لحاظ ایمنی اشکال دارند. خط ٧ و ادامه خط یک از بهشت زهرا تا فرودگاه امام‌خمینی که بی‌هیچ منطقی خط ٨ نامیدند، هر دو ایرادات اساسی داشتند که حافظی، عضو فعال شورای شهر سابق به خوبی این ایرادات را بیان کرده بود و متذکر شد که افتتاح این دو خط نمایشی است.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۸-۲۵ ۰۹:۲۹

  هفت ریشتر زلزله با پایتخت چه می‌کند؟/ نتایج ارزیابی «خسارت» و «تلفات» فعالیت سه گسل پرخطر

  زلزله ۳/ ۷ ریشتری یکشنبه شب در نقطه مرزی غرب کشور، حساسیت از دست رفته مدیران شهری نسبت به خطر «زلزله بزرگ» در پایتخت را احیا کرد. دیروز رئیس شورای شهر تهران، «آسیب‌پذیری ساختمان‌های نوساز» در کنار محله‌های فرسوده را ضعف اصلی در «تاب‌آوری» پایتخت مقابل زلزله عنوان کرد.

 • گود ایرانزمین ۱۳۹۶-۰۸-۲۴ ۱۴:۰۰

  گزارش میدانی از گود‌های پرخطر تهران؛

  گود‌های ویران کننده/ بلاتکلیفی گودهایی که بلای جان مردم شده اند

  ساختمان‌ها را خراب و بعد همه چیز را رها کردند و رفتند. حالا فقط منظره گود‌های عمیق و ترسناک در خرابه‌ها باقی مانده است. مالکان و صاحبان پروژه‌های بزرگ‌مقیاس برای تکمیل پروژه یا پول کم آورده‌اند یا با مسئولان شهرسازی مشکل داشته‌اند، برای همین گود‌ها را به امان خدا رها کرده‌اند و رفته‌اند.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۸-۲۴ ۱۱:۲۶

  ۷ منطقه آسیب‌پذیر تهران در مقابل زلزله

  زلزله مهیب یکشنبه شب غرب کشور، دلهره به جان بسیاری از مناطق شهر‌های کشور انداخته است؛ آن‌جا‌هایی که بافت فرسوده متراکم و کوچه‌های تنگ و باریک دارند؛ آن‌جا‌هایی که هیچ مرکز امدادی و هلال‌احمری در نزدیکی‌شان نیست؛ آن‌جا‌هایی که با وجود تراکم جمعیتی بالا یا مرکز درمانی ندارند یا اگر هم هست آنقدر زهوار در رفته است که در همان زلزله اول آوار می‌شود.

 • مرتضی الویری ۱۳۹۶-۰۸-۲۱ ۰۷:۵۶

  الویری مطرح کرد؛

  برای ایمن‌‌سازی ساختمان‌های بلندمرتبه به دستورات جدید نیاز داریم

  عضو شورای شهر تهران گفت: شهرداری تهران برای ایمن‌تر کردن ساختمان‌های قدیمی و جدید در جهت مقابله با زلزله و آتش‌سوزی نیاز به دستورات جدید دارد.

 • محمد سالاری ۱۳۹۶-۰۸-۱۹ ۰۹:۴۹

  عضو شورای شهر تهران:

  عرصه و اعیان پایتخت در دهه‌های گذشته فروخته شد/ حریم تهران تنها فرصت باقی مانده شهر تهران برای ارتقای کیفیت زندگی است/ تاکید بر اهمیت تهیه سند حریم تهران

  عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به این مطلب که در حال حاضر، عرضه و اعیان پایتخت فروخته شده است، حریم تهران را تنها فرصت باقی مانده این شهر برای ارتقای کیفیت زندگی برشمرد و بر تهیه سند حریم تهران در اسرع وقت تاکید کرد.

 • پاساژ نبوت ۱۳۹۶-۰۸-۱۷ ۱۴:۴۰

  پلمب پاساژ نبوت در شرق تهران

  به دستور مقام قضایی، با حضور عوامل شهرداری منطقه ۸ و نیروی انتظامی پاساژنبوت درخیابان شهید آیت به علت ناایمنی پلمب شد.

 • سید محمد علی افشانی ۱۳۹۶-۰۸-۱۷ ۰۷:۴۹

  افشانی مطرح کرد؛

  دوران اداره شهر و شهرداری با کمک های دولتی و پول نفت به سر آمده است/ شهرداری‌ها نیازمند درآمد پایدار و تولید ثروت

  معاون عمران و توسعه امور شهری و روستائی وزیر کشور با اشاره به محدودیت‌های مالی برای کمک به هزار و ۲۴۴ شهرداری و بیش از ۳۳ هزار و ۶۰۰ دهیاری و افزایش بودجه های جاری گفت: دوران اداره شهرداری با اتکا به کمک های اندک دولتی و پول نفت به سر آمده و شوراها و شهرداری ها باید بطور جدی به فکر ایجاد درآمد پایدار و تولید ثروت باشند.

 • محسن هاشمی ۱۳۹۶-۰۸-۱۷ ۰۷:۳۱

  رئیس شورای شهر تهران:

  انتخاب شهردار توسط شورا نظارت را ضعیف می‌کند

  رئیس شورای شهر تهران با تاکید براینکه شورا در حد اختیارات خود بسیار فعال است، "تذکرات پیش از دستور" در جلسات شورا و فرایند پیگیری آن‌ها را یکی از مهمترین ابزارهای نظارتی شورا عنوان کرد.

 • حسن خليل آبادی ۱۳۹۶-۰۸-۱۶ ۱۶:۵۶

  خطر تخریب بیخ گوش بنای "خازن الملک" بازار تهران

  رییس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران نسبت به تخریب ملک تاریخی "خازن الملک" هشدار داد.

 • پاساژ مبصر ۱۳۹۶-۰۸-۱۵ ۱۵:۳۲

  پلمب پاساژ ناایمن مبصر در قلب تهران

  بامداد امروز به دستور مقام قضایی و با حضور عوامل شهرداری تهران پاساژ "مبصر" در خیابان جمهوری تهران پلمب شد.

 • محسن پورسیدآقایی ۱۳۹۶-۰۸-۱۴ ۱۱:۳۶

  واکنش پورسیدآقایی به افتتاح‌های عجولانه قالیباف:

  خط متروی فرودگاه امام خمینی(ره) ایمن نیست/ خطر برخورد قطار و خودرو در متروی خط ۸/ خط ۸ مترو نیازمند راهکارهای ایمن‌سازی است

  معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه خط مترو ۸ مشکل فنی ندارد، اما ایمن نیست، گفت: احتمال برخورد قطار و خودرو در این خط وجود دارد.

 • مهدی حجت ۱۳۹۶-۰۸-۱۳ ۰۷:۴۵

  حجت خبر داد؛

  پایان تراکم فروشی در شهر تهران/ از ساخت و ساز‌های غیرقانونی جلوگیری می‌شود

  معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: با تاکید شهردار تهران به طور جدی با متخلفان در بحث ساخت و ساز برخورد می‌کنیم و دیگر اجازه تراکم فروشی در شهر را نخواهیم داد.

 • ریسباف ۱۳۹۶-۰۸-۱۲ ۰۹:۲۴

  یک مسئول در شهرداری تهران مطرح کرد؛

  ساختمان‌هایی که تغییر کاربری داده‌اند از جنس مگا پروژه‌ها هستند/ تاکید بر کوچک شدن دولت‌ها و تمرکز بر دولت‌های محلی

  معاون فنی و عمران شهرداری تهران با اشاره به اینکه اولین خروج صنعت از شهر‌ها موجب تغییر کارکرد ساختمان‌ها و موضوعات محیط زیستی بسیاری شده است، گفت: با هوشیاری مدیریت شهری، میراث صنعتی تبدیل به تصویر‌های جهانی خواهد شد و این در حالیست که در طول سال‌های اخیر ساختمان‌هایی که تغییر کاربری داده اند، از جنس مگا پروژه‌ها هستند.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۸-۱۲ ۰۹:۰۴

  سیاست‌های جدید برای مدیریت کلان‌شهرها/ تهرانِ گران از کرباسچی تا نجفی

  فکرهای دهه‌شصتی که برای گران‌کردن تهران بزرگ، سخت و پرهزینه بود، سه دهه بعد با زبانی دیگر، نرم و درآمدزا از کشوهای میز و فایل‌های تفکرات مسئولانی که دوباره به قدرت برگشته‌اند، بیرون آمده است. حالا وقت پرسیدن این سؤال است، آیا قرار است پایتخت در سال‌های آینده محل آزمایش نظریه «تهرانِ گران» شود؟

 • شورای شهر تهران ۱۳۹۶-۰۸-۱۰ ۱۶:۵۰

  در نشست خبری اعضای شورای شهر تهران مطرح شد؛

  شهردار کلانشهر تهران از صداوسیما بهره‌مند نیست/ کشفیات جدید در بدهی‌های شهرداری ادامه دارد

  عضو شورای شهر تهران می‌گوید روز به روز به بدهی‌های شهرداری افزوده می‌شود و کشفیات جدیدی صورت می‌گیرد.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۸-۱۰ ۰۷:۴۶

  هراس از مرگ آرام یا خزیدن به آغوش بی‌تفاوتی،

  آیا تهران «پردیسان» را می‌خورد؟

  محمد مطلّبی*: جایی خواندم که ﺩﺭ ﻗﻄﺐ ﺷﻤﺎﻝ ﮔﺮﮒ‌ها ﺭﺍ این‌گونه ﺷﮑﺎﺭ می‌کنند: ﺭﻭﯼ ﺗﯿﻐﻪ‌ﺍﯼ برنده مقداری ﺧﻮﻥ می‌ریزند ﻭ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻗﺎﻟﺐ ﯾﺨﯽ ﻗﺮﺍﺭ داده ﻭ ﺩﺭ ﻃﺒﯿﻌﺖ رها می‌کنند. ﮔﺮﮒ ﺁﻥ ﺭﺍ می‌بیند، یخ را به طمع ﺧﻮﻥ ﻟﯿﺲ می‌زند. ﯾﺦ روی تیغه کم‌کم ﺁﺏ می‌شود ﻭ ﺗﯿﻐﻪ تیز، ﺯﺑﺎﻥ سرد و بی‌حس شده ﮔﺮﮒ ﺭﺍ می‌بُرد. ﮔﺮﮒ ﺧﻮﻥ ﺑﯿﺸﺘﺮﯼ می‌بیند ﻭ به ﺗﺼﻮﺭ و خیال اینکه ﺷﮑﺎﺭ و طعمه ﺧﻮﺑﯽ پیدا کرده ﺑﯿﺸﺘﺮ ﻟﯿﺲ می‌زند؛ اما نمی‌داند یا نمی‌خواهد بداند که با آن حرص وصف‌ناشدنی و شهوت سیری‌ناپذیر، دارد ﺧﻮﻥ ﺧﻮﺩش ﺭﺍ می‌خورد! ﺁﻥ‌ﻗﺪﺭ ﺍﺯ آن ﮔﺮﮒ زبان‌بسته ﺧﻮﻥ می‌رود تا به دست خودش از حال می‌رود. نه گلوله‌ای شلیک می‌شود و نه حتی نیزه‌ای پرتاب! اما گرگ با همه غرورش سرنگون می‌شود.

 • مراسم ۱۳۹۶-۰۸-۰۹ ۱۲:۱۵

  خط ٧ مترو به‌دلیل خطرات جانی برای شهروندان تعطیل شد؛

  وقت عذرخواهی شهردار سابق تهران رسیده است؟ / دلایلی که باعث تعطیلی خط ۷ مترو شد

  محمدباقر قالیباف در روز‌های پایانی مسئولیت خود پس از ١٢ سال با تأکیدی خاص پروژه‌های مهمی مثل خطوط هفت و هشت متروی تهران را افتتاح کرد؛ در‌حالی‌که از استانداری و وزارت راه و برخی از اعضای شورای شهر تهران ایمنی این خط را تأیید نکرده و مخالف بودند، اما او کار خودش را کرد. حالا محمدعلی نجفی، پس از بررسی کمیته‌ای فنی برای حفظ جان شهروندان، دستور توقف خط هفت متروی تهران را صادر کرد.

 • محمدعلی نجفی ۱۳۹۶-۰۸-۰۹ ۰۸:۲۵

  پایتخت‌نشینان «تهران‌گریز» شده‌اند

  شهردار تهران با بیان اینکه نگاه مهندسی به شهر خیلی خوب است اما کافی نیست، عنوان کرد: در کنار این نگاه باید نگاه‌های انسانی، اجتماعی و فرهنگی هم داشته باشیم تا بتوان شهر را برای زیست مناسب آماده کرد.

 • محمدعلی نجفی ۱۳۹۶-۰۸-۰۸ ۱۶:۱۶

  نجفی:

  خط هفت مترو باید زودتر تعطیل می‌شد/ جان شهروندان در خطر بود

  شهردار تهران در حاشیه بهره‌برداری از هفت رام قطار به همراه ۳۰ اتوبوس گفت: خط هفت مترو باید زودتر تعطیل می‌شد زیرا جان شهروندان را تهدید می‌کرد.

 • مجید فراهانی ۱۳۹۶-۰۸-۰۷ ۱۵:۱۲

  یک عضو شورای شهر تهران:

  قربانیان آلودگی هوای تهران در هر هفته معادل سقوط یک ایرباس ۵۰۰ نفره است

  یک عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به آماری از قربانیان آلودگی هوا در شهر تهران، گفت: در تهرانی زندگی می‌کنیم که قربانیان آلودگی هوا معادل سقوط یک ایرباس ۵۰۰ نفره در هر هفته است.

 • مجتمع تجاری ۱۳۹۶-۰۸-۰۳ ۰۷:۵۱

  مغازه‌های خالی روی دست شهر مانده‌اند

  دو ‌سال پیش از این روزها اقتصاددانان و کارشناسان شهری پیش‌بینی کردند، توسعه یکباره مجتمع‌های تجاری توازن بازار را بر هم می‌زند و پاساژهای عظیم‌الجثه‌ای که یکی پس از دیگری در پایتخت ساخته می‌شوند، روی دست سرمایه‌گذاران می‌مانند. حالا بسیاری از این مجتمع‌های چند‌منظوره لوکس که روبان افتتاحشان چند ‌سال پیش بریده شده، چشم به راه مشتری‌‎اند اما این چشم‌انتظاری همچنان ادامه دارد.

 • سردر باغ ملی ۱۳۹۶-۰۷-۳۰ ۰۸:۰۹

  گزارشی از ساخت ساختمان در حریم یکی از بازمانده‌های قاجار در قلب پایتخت؛

  سایه غول‌آسای «شهرداری» بر سر باغ‌ملی است

  معاون میراث فرهنگی استان تهران: شهرداری منطقه ١٢ بدون استعلام در حال ساخت این ساختمان است و این کار غیرقانونی است با وجود پیگیری های فراوان، مسئولان شهرداری درباره ساختمان سازی در حریم میدان مشق، هیچ پاسخی به «شهروند» نمی دهند

 • مرضیه برومند ۱۳۹۶-۰۷-۳۰ ۰۷:۵۲

  محله‌‌ها را از بین بردیم «مـال» ساختیم

  وارد که می‌شوم، خانم «شین» آمده است برای کار نظافت. همین که می‌نشینیم و بساط گفت‌وگو را آماده می‌کنم، مرضیه برومند از او می‌خواهد به‌خاطر کمترشدن سروصدا دورتر از ما کارش را انجام ‌دهد. پیشنهادش شستن تراس است.

 • محمدعلی نجفی ۱۳۹۶-۰۷-۲۹ ۱۰:۲۳

  شهردار تهران مطرح کرد:

  سرمایه‌گذاری خارجی، اولویت شهرداری پایتخت

  شهردار تهران جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی و تامین صدها پروژه اقتصادی جذاب با مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی به‌عنوان اولویت پیش روی شهرداری تهران برای تحقق رشد فراگیر اقتصادی نام برد.