دیدگاه

 • آخوندی امضا ۱۳۹۷-۰۱-۱۴ ۰۷:۰۰

  مهندسی و بازمهندسیِ آن

  عباس آخوندی*: انتظار ملت از مهندسان سازندگی و آبادانی ایران است. برای پاسخ به این انتظار پیش از هر اقدامی نیاز به بازمهندسیِ مهندسی است تا ظرفیت سازندگی ایران را در خود فراهم آورد. مدتی است که حرفه‌ی مهندسی در ایران از منطق هندسی فاصله گرفته با این وجود، افراد هم‌چنان انتظار خلاقیت و پیشرفت دارند.

 • محسن صادقی‌فر ۱۳۹۷-۰۱-۱۲ ۰۸:۳۵

  هدایت کالاهای کاپوتاژی از جاده به دریا

  محسن صادقی‌فر*: حمل و نقل دریائی مهمترین حوزه تاثیرگذار در اقتصاد ملی و یکی از راه‌های سریع و مستقیم تحقق اقتصاد مقاومتی است.

 • مراسم ۱۳۹۷-۰۱-۱۰ ۱۰:۰۵

  نوروزگاه جلوه ای از شکوه نوروز

  رویداد فرهنگی نوروزگاه برای سومین سال متوالی منادی آداب و رسوم و خرده فرهنگ های عید نوروز، شکوه ویژه ای به این میراث ناملموس ایران زمین بخشیده است.

 • محمد هاشم بت شکن ۱۳۹۷-۰۱-۰۷ ۱۰:۵۷

  پیشنهاد ۱۰ راهکار برای حمایت از تولید کالای ایرانی

  محمدهاشم بت شکن*:موفقیت در شعار امسال نیازمند عزم جدی و کار بی وقفه تولیدگران برای افزایش بهره وری، کاهش قیمت تمام شده محصولات و بازارپذیری کالاهای تولیدی جهت صادرات و رفع موانع تولید توسط قوای سه گانه و پشتیبانی نظام پولی – بانکی است.

 • داریوش شایگان ۱۳۹۷-۰۱-۰۶ ۱۴:۳۲

  به یاد شایگان، ایرانی گشوده‌دامن

  وزیر راه و شهرسازی طی یادداشتی تحت عنوان «به یاد شایگان، ایرانی گشوده‌دامن»، یاد و خاطره مرحوم داریوش شایگان را گرامی داشت.

 • جاده ترافیک ۱۳۹۷-۰۱-۰۶ ۰۸:۰۹

  کام نوروز را با رانندگی شتاب زده تلخ نکنیم

  تعطیلات نوروز برای بسیاری از مردم با سفر آمیخته است. افزایش آمار سفر در کشور همزمان با ایام نوروز سالیانی است به دلیل همراه بودن با سوانح رانندگی ناخودآگاه اضطرابی در دل ایجاد می‌کند.

 • حبیب‌اله طاهر خانی ۱۳۹۷-۰۱-۰۵ ۰۹:۳۲

  ارتقای کیفیت زندگی در شهرهای جدید، اولویت اصلی شرکت عمران در دولت دوازدهم

  حبیب‌اله طاهرخانی*: در حال حاضر ما دارای ١٨ شهر جدید مسكونی با جمعیتی بالغ بر ٧٧٠ هزار نفر در كشور هستیم كه در دوره اخیر با توفیق رشد ٣٥ درصدی جمعیت در آن ها روبه رو شده‌ایم. مسئله‌ای كه نه می‌توان نسبت به ادامه روند آن ناامید بود و نه می‌توان گفت عملكرد بدی داشته‌ایم.

 • حامد مظاهریان ۱۳۹۷-۰۱-۰۵ ۰۸:۳۳

  تداوم اصلاحات ساختاری - لغو ارجاع

  حامد مظاهریان*: پیش از این، در ضرورت انجام اصلاحات ساختاری و اقدامات عملی وزارت راه و شهرسازی نوشتم، دستورالعمل ابلاغی اخیر وزیر راه و شهرسازی، مبتنی بر بدیهیات و اصول پذیرفته شده مهندسی، در ادامه اقداماتی است که با استراتژی روشن و مبتنی بر نقشه راهی دقیق برای همخوانی مهندسی ساختمان کشور با دنیای امروز ترسیم شده است.

 • حسین ایمانی جاجرمی ۱۳۹۷-۰۱-۰۴ ۰۷:۵۲

  جشن نوروز، امید آینده ایرانی

  حسین ایمانی جاجرمی* میراث معنوی، داشته‌های ارزشمند جوامع بشری است و بخش مهمی از هویت آنها را تشکیل می‌دهد. به‌عبارت دیگر آنچه هستی اعضای اجتماعات گوناگون را تعریف می‌کند عناصری است که از گذشتگان و تاریخ برای آنها باقی مانده است.

 • هوشنگ عشایری ۱۳۹۷-۰۱-۰۳ ۰۸:۳۱

  برناملی باز آفرینی شهری پایدار امید راهی برای افزایش کیفیت زندگی در بافت‌های ناکارآمد شهری

  هوشنگ عشایری*: با گذشت بیش از دو دهه از شروع برنامه‌ها و اقدامات بهسازی و نوسازی در ایران، تعریف و تبیین یک چارچوب نظری برای این دسته از برنامه‌ها و اقدامات منطبق بر ویژگی‌های پهنه‌های ناکارآمد و نیز تبیین سندی یکپارچه برای الزام آور نمودن این برنامه و سیاست‌ها ضرورت یافت. بازاندیشی در انگاره‌های توسعه شهری با تأکید بر ارتقای شاخص‌های زیست‌پذیری و کیفیت زندگی شهری در قالب سیاست بازآفرینی شهری نخستین گامی بود که در این دوره از دولت در برنامه و اقدامات بهسازی و نوسازی شهری موردتوجه قرار گرفت.

 • نوروز ۱۳۹۷-۰۱-۰۳ ۰۸:۱۴

  نوروز، هدیه ایرانیان به جهانیان است

  بسیاری از سنت های نوروز ایرانی که ریشه در قرن های گذشته این مرز و بوم دارد، مورد تاکید آموزه های مذهبی و معارف اسلامی است.

 • بهرام امیراحمدیان ۱۳۹۷-۰۱-۰۲ ۰۸:۳۹

  نوروز را جهانی کنیم

  بهرام امیراحمدیان*: در مهر‌ماه ۱۳۸۸ مهم‌ترین جشن باستانی ایرانیان به ثبت جهانی رسید. درخواست ثبت نوروز به‌عنوان میراث غیرملموس جهانی تقاضای مشترک کشور‌های ایران، هند، جمهوری آذربایجان، ازبکستان، قزاقستان، پاکستان و ترکیه بود.

 • نوروز ۱۳۹۷-۰۱-۰۱ ۰۸:۲۷

  ببخشید بهار را به گلدان، لبخند را به عابر، سکه را به نیازمند و آزادی را به ماهی

  فریدون صدیقی*: قلب‌تان، قلب کبوتر است، هیچ‌کس تردید ندارد .آنکه آمد و رفت با تبسم شما، خشنودتر از کودکی با بستنی چوبی شد. اینکه ایستاده در سایه شما، شوق نگاهش به‌خاطر التفات شماست خانم و آقای بخشنده چون خورشید.

 • تصادف ۱۳۹۶-۱۲-۲۸ ۰۸:۱۳

  نوروز و رانندگی‌های خطرآفرین

  باز عید از راه می رسد و مردم راه مسافرت را در پیش خواهند گرفت اما آنچه بیش از همه می تواند شادی های نوروز را کمرنگ کند تصادفات رانندگی و به دنبال آن غم و اندوه است.

 • آخوندی امضا ۱۳۹۶-۱۲-۲۶ ۰۸:۴۶

  سایه روشن استیضاح‌های سه‌گانه

  عباس آخوندی*: نکته‌ی روشن و برجسته‌ی استیضاح‌های سه‌گانه وزیران در روز‌های پایانی سال، کاربست حق پرسش‌گری مجلس به نمایندگی از ملت بود و نکته‌ی مناقشه‌آمیز آن ارزیابی میزان سودمندی، اثربخشی، هزینه-فایده و مقایسه‌ی آن با سایر روش‌های قانونی پرسش‌گری و گفتگوی اجتماعی بود. در این رخ‌داد نیز، چون هر رویداد سیاسی و اجتماعی دیگری عامل‌های مختلفی درگیر بودند که از میان آن‌ها دو کنشگر مجلس و دولت بازیگرانِ رسمی روی صحنه بودند. لذا، در ارزیابی آن نیز باید به هر دو سو نگاهی کرد و نوری تاباند تا شاید بتوانیم از این اتفاق بسیار پرهزینه‌ی رسمی درسی برای آینده و بهبود شرایط بگیریم.

 • حسین ایمانی جاجرمی ۱۳۹۶-۱۲-۲۴ ۱۳:۰۶

  تشدید بحران در شهرداری تهران

  حسین ایمانی جاجرمی*: رابرت پاتنام در کتاب معروف و تاثیرگذار خود به نام «دموکراسی و سنت‌های مدنی» که حاصل مطالعه‌ای طولانی مدت، حدود ۲۰ سال، درباره تاسیس و کارکرد نهاد شورا‌های منطقه‌ای در ایتالیا است، «ثبات کابینه» را به‌عنوان یکی از عوامل مهم پیروزی شورا‌های موفق در برابر شورا‌های شکست خورده ذکر می‌کند.

 • فرودگاه مهرآباد- باند فرودگاه ۱۳۹۶-۱۲-۲۳ ۱۰:۰۰

  نوسازی ناوگان هوایی گران اما واجب

  نوسازی ناوگان هوایی با توجه به وقوع سوانح پی در پی در صنعت هوانوردی، یک ضرورت گران برای کشور محسوب می شود و با وجود عقب ماندگی های ناشی از تحریم در سال های گذشته، باید نسبت به خرید ۴۰۰ فروند هواپیما جدید اقدام شود که این نوسازی نیاز به بودجه ۳۰ میلیارد دلاری دارد.

 • مقصود اسعدی سامانی ۱۳۹۶-۱۲-۲۲ ۱۴:۴۲

  دوران آخوندی اتفاقات بسیار خوب صنعت حمل‌ونقل هوایی رخ‌ داد

  مقصود اسعدی سامانی*: در دوران وزارت آقای آخوندی اتفاقات بسیار خوبی در صنعت حمل‌ونقل هوایی کشور رخ‌داده است، آزادسازی نرخ بلیت، استفاده از نیرو‌های متخصص، استفاده از برجام در راستای نوسازی ناوگان هوایی کشور ازجمله اقدامات مؤثر در بخش صنعت هوایی کشور بود.

 • مجلس شورای اسلامی ۱۳۹۶-۱۲-۲۲ ۱۱:۴۰

  واکنش مطبوعات به استیضاح‌های زنجیره‌ای؛

  استیضاح و برخی شائبه‌های سیاسی

  استیضاح سه وزیر راه و شهرسازی، تعاون کار و رفاه اجتماعی و همینطور جهاد کشاورزی در دولت دوازدهم در حالی امروز در مجلس شورای اسلامی کلید خورد که به تحلیل برخی مطبوعات، این استیضاح‌ها دارای رنگ و بوی سیاسی است.

 • هواپيما هما ۱۳۹۶-۱۲-۲۲ ۰۷:۵۱

  دبیر سابق انجمن شرکت‌های هواپیمایی عنوان کرد؛

  وظیفه وزیر راه نظارت بر فعالیت ایرلاین نیست/ تاكيد بر تاثیر مثبت سیاست‌های آخوندی در صنعت هوایی

  دبیر سابق انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: ما نباید تصور کنیم که هر سانحه‌ای تنها یک عامل دارد، هر سانحه‌ای که اتفاق می‌افتد ناشی از اختلال در یک سیستم است.

 • لوگو ۱۳۹۶-۱۲-۲۱ ۱۱:۱۰

  پا بر روی یاس باید گذارد/ تاکید بر تداوم اقدامات وزیر راه و شهرسازی دولت تدبیر

  رئیس هیات‌مدیره انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته طی یادداشتی تحت‌عنوان «پا بر روی یاس باید گذارد» از وزیر راه و شهرسازی و خدمات وی در حوزه حمل و نقل، تقدیر و از طرف اعضای انجمن حمایت قاطع خود را از وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد.

 • هواپیما هما ۱۳۹۶-۱۲-۲۱ ۰۹:۴۱

  سندهای زرین تاریخ صنعت هوایی کشور امروز در دستان وزیر راه و شهرسازیست

  محمد علایی*: درباره بحث استیضاح دکتر آخوندی در جواب متن تلگرامی ایشان باید عرض کنم که جامعه هوانوردی ایران ۴۰ سال بود که رنگ هواپیما نو رو به خودش ندیده بود و خیلی از افراد روند خرید هواپیما را از یاد برده بودیم، وقتی موضوع خرید ‌هواپیما مطرح شد حزب شکست خورده ایی در کشور که از شکست در انتخابات و ارا پرشور مردم سخت در عذاب بود شروع کرد به چرخ لای توافق اولیه با پنج به علاوه یک... از دست دادن دکتر ظریف با جان کری تا ... وقتی برجام به ثمر رسید دوستان کلا زیر پای خودشون را خالی شده دیدند...

 • دومين سفر وزير راه و شهرسازی به مناطق زلزله‌زده استان كرمانشاه ۱۳۹۶-۱۲-۲۱ ۰۹:۳۸

  درس‌های زلزله ملارد تهران را دوباره مرور کنیم

  دکتر علی بیت‌اللهی*: از زلزله ۵.۲ ریشتری ملارد تهران، بیش از دو و نیم ماه گذشته است، مردم تهران و کرج و مناطق اطراف محل وقوع زلزله به خوبی این زمین لرزه و مسائل و مشکلات بعدی آن را به یاد دارند.

 • طرح ۱۳۹۶-۱۲-۲۰ ۱۲:۴۶

  هر جلسه استیضاح چقدر هزینه دارد؟

  نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حالی استیضاح سه وزیر راه و شهرسازی، تعاون کار و رفاه اجتماعی و جهاد کشاورزی را دستور کار خود قرار داده اند که نزدیک به شش ماه پیش در جلسات بررسی رای اعتماد کابینه، به این افراد اعتماد کرده بودند.

 • حسین ایمانی جاجرمی ۱۳۹۶-۱۲-۲۰ ۰۸:۵۱

  داشته‌های نظريه‌ای عباس آخوندی

  حسین ایمانی جاجرمی*: یکی از مزیت‌های عباس آخوندی در مقام وزیر نسبت به دیگر سیاست‌مداران، بهره‌مندی او از نظریه توسعه است. اگر دیگران به‌طور معمول در قبال مسائل و اتفاقات «واکنشی» هستند و سخنان آنها تکرار همان حرف‌های همیشگی و بدون تحلیل است، او در مقام سیاست‌مداری برآمده از دانشگاه و مدیری باتجربه، در چارچوب فکری ایرانشهر و حکمروایی خوب در جست‌وجوی گشودن راهی برای بن بست‌های توسعه در ایران است.

 • محمد هاشم بت شکن ۱۳۹۶-۱۲-۱۹ ۰۸:۴۶

  کارنامه تامین مالی مسکن

  محمدهاشم بت‌شکن*:دولت یازدهم با ارثیه‌ای به نام مسکن مهر- به‌عنوان بزرگ‌ترین پروژه ساخت‌وساز دولتی- با بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار مخاطب مردمی مواجه بود. فارغ از مشکلات فنی و مهندسی مترتب بر آن که در تخصص نگارنده نیست، این پروژه عظیم فاقد یک پیوست تامین مالی سالم و پایدار بود.

 • عباس آخوندي ۱۳۹۶-۱۲-۱۹ ۰۸:۳۶

  استیضاحِ استیضاح

  عباس آخوندی*: مسیرِ پرسش و پاسخ بین مجلس و دولت جاده‌ی یک‌طرفه است. قطعا حرکت در خلاف جهت جریمه‌ی سنگینی دارد. لیکن، این‌بار می‌خواهم برخلاف رویه‌ی معمول، پرسشی را با نمایندگانِ عزیزِ استیضاح‌کننده در میان بگذارم و به‌قول معروف طلب توضیح کنم. و آن این است که آیا این استیضاح پایه‌ی استواری دارد؟ و آیا مراحلِ عرفِ حقوقی شکل‌گیری خود را طی کرده‌است؟ و سرانجام، آیا بر اثرِ آن نکته‌ی تاریکی روشن خواهد شد؟

 • طرح ۱۳۹۶-۱۲-۱۸ ۱۰:۲۵

  منتقدان آخوندی بخوانند

  محمد لطیفی*: عباس آخوندی وزیری است که به زعم ظاهر سیاسی، هیچ گاه در تصمیم گیری‌ها و تصمیم سازی ها، نظرات سیاسی خود را دخالت نداده است.

 • طاهره نصر ۱۳۹۶-۱۲-۱۸ ۰۸:۴۶

  الزامات بازآفرینی شهری

  طاهره نصر*: جامعه شهری برای اصلاح، توسعه و تكامل شهر بايد برنامه مناسب و مشخصی داشته باشد و آنها را بر اساس چارچوبی شامل سيستم و مقررات قانونی كه بطور كارآمد برنامه‌ها را تهيه و اجرا كند، تدوين برنامه‌های جامع برای توسعه اجتماعی و اقتصادی، مبارزه با مشكلات محلی، تشكيلات منظم احيای شهری، توانايی مالی از راه درآمدهای محلی، طرح‌هايی برای مسكن خانوارهای جابه‌جا شده و مشاركت شهروندان در حل مسائل و مشكلات شهری را دنبال كند.

 • طرح ۱۳۹۶-۱۲-۱۶ ۰۹:۵۰

  پیامدهای پنهان استیضاح

  بایزید مردوخی*: استیضاح اختیاری قانونی است که قانون اساسی به نمایندگان مجلس داده است و با ١٠ امضا رسمیت می‌یابد. این اختیار و حق قانونی، تشکیک‌پذیر نیست؛ اما یک نماینده مجلس احتمالا از مردم عادی مسئولیت‌پذیری بالاتری دارد.