شناسهٔ خبر: 20317 - سرویس مسکن و شهرسازی

نقی‌زاده‌محجوب خبر داد؛

تشکیل شورای راهبردی تدوین پیش‌نویس قانون جامع میراث‌فرهنگی/ گردآوری قوانین میراث فرهنگی در قانونی جامع

بافت تاريخي قزوين مدیرکل حقوقی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اعلام لزوم گردآوری قوانین میراث‌فرهنگی در قانونی جامع از تشکیل شورای راهبردی تدوین پیش‌نویس قانون جامع خبر داد و گفت: ما در سازمان میراث‌فرهنگی به جد پیگیر هستیم تا مالکان بناهای تاریخی را از نظر قانونی مورد حمایت‌های بیشتری قرار دهیم.

یحیی نقی‌زاده محجوب در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی درباره اقدامات سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برای اصلاح قوانین حفاظت از مالکان بناهای‌تاریخی در کشور گفت: ما در سازمان میراث‌فرهنگی به جد پیگیر هستیم تا مالکان بناهای تاریخی را از نظر قانونی مورد حمایت‌های بیشتری قرار دهیم. در حال‌حاضر، طرحی در مجلس از طرف نمایندگان مطرح شده و در حال بررسی است که در قالب آن بتوانیم بحث‌های تشویقی را برای مالکان بیشتر کنیم. با تصویب این طرح، مالکان آثار تاریخی از نظر بحث‌های مالی مورد تشویق قرار می‌گیرند که یکی از آنها مزیت‌های کاربری است.

مدیرکل حقوقی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ادامه داد: همچنین در طرحی که مجلس شورای اسلامی در دست بررسی دارد بحث انشعابات و امتیازات بناهای تاریخی اعم از بهره‌مندی از تخفیف‌ها و معافیت‌ها نیز در دست بررسی است.

این مدیرکل حقوقی در سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تاکید کرد: این طرح در مرحله طرح و تصویب است و اگر به تصویب برسد نقاط مثبت آن در حوزه میراث‌فرهنگی و حفاظت بناهای تاریخی به چشم خواهد آمد و پیش‌بینی می‌شود بسیاری از مالکان بناهای تاریخی از آن استقبال کنند.

نقی‌زاده‌محجوب گفت: از نظر قوانین، سازمان میراث‌فرهنگی از حدود یکسال گذشته با تشکیل شورای راهبردی تدوین پیش‌نویس قانون جامع میراث‌فرهنگی نسبت به بازنگری و تکمیل قانون میراث‌فرهنگی در قالب یک قانون جامع اقدام کرده است.

وی ادامه داد: با عنایت به توصیه‌ای که معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری و معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی دارد و همینطور با عنایت به تاکیدی که از سوی شورای نگهبان در ارتباط با ضرورت بازنگری در قوانین میراث‌فرهنگی بوده است درصدد هستیم تا قوانین میراث‌فرهنگی را در قانون جامع گردآوری کنیم.

نقی‌زاده‌محجوب تشریح کرد: این قانون جامع، شامل مباحث شناسایی، معرفی، حفاظت و بحث‌های ضمانت اجرایی حقوقی و کیفری خواهد بود که امیدواریم ظرف سال جاری و در سال آتی به تصویب برسد. امیدوارم با کمک دولت در بحث لایحه و کمک‌های مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان در بحث بررسی و تصویب از ظرفیت‌های اندیشمندان حوزه میراث، شهرسازی، اجتماعی و فرهنگی هم استفاده شود تا این قانون جامع به عنوان قانونی به‌روز، مترقی و کارآمد بتواند نیازهای میراث‌فرهنگی را برآورده کند.

وی در پایان گفت: امیدواریم در راستای اعتلا و معرفی میراث‌فرهنگی کشور در سطح بین‌الملل، گام‌های موثری برداریم و بتوانیم این قانون را در بحث میراث‌جهانی مشارکت بدهیم. /