شناسهٔ خبر: 25358 - سرویس ریلی

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین‌الملل خبر داد:

مراحل نهایی قرارداد راه‌اندازی مرکز تست راه‌آهن با ایتالیایی‌ها/ سهم ۵۱ درصدی پیمانکاران ایرانی در ساخت کریدور ۱۰/ جزئیات مذاکره درباره خط‌آهن قم - اراک و تهران - همدان

اصغر فخریه کاشان قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین‌الملل با اشاره به همکاری های وسیع ایران و ایتالیا در پروژه های زیرساختی، گفت: راه اندازی پروژه مرکز تست در راه آهن را هم با ایتالیایی‌ها دنبال می‌کنیم که قرارداد این پروژه در حال نهایی شدن است و با راه اندازی این مرکز می‌توان هم تست خط و هم تست ناوگان را انجام دهیم.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، اصغر فخریه کاشان با بیان اینکه در حوزه راه آهن با ایتالیایی ها چند پروژه را دنبال می کنیم، گفت: یکی از این پروژه ها قطار سریع السیر قم- اراک است که این خط به قطار تهران- قم- اصفهان متصل می شود.

وی افزود: خرید تجهیزات پروژه تهران- قم- اصفهان از دیگر پروژه های ما با ایتالیا است. اگر چه تامین مالی این پروژه بر عهده چینی ها است اما شرط ما این بوده که برخی از تجهیزات را از شرکت هایی که وزارت راه و شهرسازی تعیین کرده خریداری کنند.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین‌الملل با بیان اینکه مذاکراتی هم برای تامین ناوگان خط آهن تهران- مشهد با ایتالیایی ها داشته ایم و علاقه مند هستیم که ناوگان این خط را از اروپایی ها تامین کنیم، گفت: البته  برای تامین ناوگان این پروژه مذاکراتی نیز با زیمنس  داشتیم اما در نهایت شرکتی که شرایط بهتری  داشته باشد را انتخاب خواهیم کرد.

وی ادامه داد: راه اندازی پروژه مرکز تست در راه آهن را هم با ایتالیایی‌ها دنبال می کنیم که قرارداد این پروژه در حال نهایی شدن است و با راه اندازی این مرکز می توان هم تست خط و هم تست ناوگان را انجام دهیم.

فخریه کاشان با بیان اینکه برای پروژه خط آهن تهران – همدان هم با ایتالیا مذاکره کرده ایم، اظهار داشت: مطالعات این پروژه ها شروع شده و اگر به نتیجه رسیدیم با ایتالیایی ها توافق خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: وزارت راه و شهرسازی یک شرط بسیار مهم در مذاکرات با شرکت های ایتالیایی داشته است. شرط ما این است که برای اجرای تمام  این پروژه ایتالیایی باید مناقصه داخلی برگزار کنند و پیمانکار و اپراتورهای داخلی در این مناقصه حضور داشته باشند و هزینه پروژه ها را به ایتالیایی ها پرداخت کنند.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین‌الملل ادامه داد: در بخش جاده‌ای، ساخت پروژه کریدور شماره ۱۰ را در دستور کار داریم که این پروژه از بازرگان تا بندر امام است و شامل چند قطعه می شود. ایتالیایی‌ها برای سرمایه گذاری بر روی دو قطعه از این کریدور به صورت BOT اعلام آمادگی کرده اند.

وی افزود: مطالعات اولیه را هم انجام داده اند و اگر به این نتیجه برسند این پروژه توجیه اقتصادی دارد سرمایه ساخت این دو قطعه به ایران می آورند اما برای ساخت آن از پیمانکاران داخلی باید استفاده کنند که ۵۱ درصد از کار را باید شرکت های ایرانی انجام دهند.

فخریه کاشان با بیان اینکه پیش قرارداد این پروژه در سفر اخیرمان به ایتالیا امضا شد و قرار بر این است که ایتالیایی ها برای ادامه مذاکرات در این باره به ایران بیایند، به ایلنا گفت: از آنجایی که همکاری هایمان با ایتالیا ابعاد وسیعی دارد قرار بر این است که هر ۶ ماه، یک بار در ایتالیا و یک بار در ایران کمیته فنی پروژه های زیر ساختی تشکیل شود.