شناسهٔ خبر: 27238 - سرویس مسکن و شهرسازی

مدیرکل طرح و برنامه بانک مسکن مطرح کرد؛

جزئیات عدم رغبت بانک‌های تجاری در فروش اوراق تسهیلات مسکن/ بانک‌های تجاری توان مدیریت و کنترل نرخ اوراق را ندارند

محمد حسن مرادی مدیر کل طرح و برنامه بانک مسکن ورود سایر بانک‌ها به فروش اوراق تسهیلات مسکن را بدون استقبال از سوی بانک‌ها عنوان کرد و گفت: برای بانک‌های تجاری موضوع، بازدهی تسهیلات و همچنین موضوعمدت بازپرداخت تسهیلات اهمیت دارد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدحسن مرادی مدیرکل طرح و برنامه بانک مسکن درباره مجاز شدن فروش اوراق توسط سایر بانک‌ها، گفت:در رابطه با ورود سایر بانک‌ها به ارائه تسهیلات خرید مسکن هم شاهد آن بودیم که با شکسته شدن انحصار بانک مسکن، اتفاقی در بازار نیفتاد و بانک‌های تجاری هم از پرداخت این وام‌ها به صورت جدی استقبال نکردند.

مدیرکل طرح و برنامه بانک مسکن ادامه داد: دو موضوع برای بانک های تجاری بسیار اهمیت دارد. اولین موضوع، بازدهی تسهیلات و دومین موضوع هم مدت بازپرداخت تسهیلات است که هر چه بازدهی تسهیلات بیشتر و مدت زمان بازپرداخت کوتاه‌تر باشد، برای بانک‌های تجاری ارجحیت دارد.

این مقام مسئول با بیان اینکه به این دو دلیل بعید می‌دانم بانک‌ها رغبتی برای ورود به این حوزه داشته باشند، گفت: تسهیلات بخش مسکن، دوره بازپرداخت طولانی باید داشته باشد و نرخ سود آن معمولا پایین است بنابراین پرداخت این وام‌ها برای بانک‌های تجاری جذابیتی ایجاد نمی‌کند.

مرادی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود با ورود سایر بانک‌ها به حوزه فروش اوراق تسهیلات مسکن هم در بازار اتفاقی نمی‌افتد، ادامه داد: این انحصاری که از آن حرف می‌زنند یک انحصار طبیعی است چرا که اساسا انتشار اوراق تسهیلات مسکن جذابیتی ندارد که گفته شود این جذابیت ها منحصر به بانک مسکن است و حالا با ورود سایر بانک ها انحصار بانک مسکن شکسته شده است.

وی در گفتگو با ایلنا افزود: هر چند که نرخ اوراق از نرخ دستوری تبعیت نمی‌کند اما بانک‌ها هم توان مدیریت و کنترل نرخ را ندارند چرا که شرایط بازار نرخ گذار است.  

مدیر کل طرح و برنامه بانک‌مسکن گفت: در صورتی که بانک‌ها از ورود به انتشار و فروش اوراق تسهیلات مسکن استقبال کنند، در نهایت یک بخشی از تامین مالی بخش مسکن را که مناسب دهک هایی است که توان بازپرداخت تسهیلات در زمان کم تری را دارند، برعهده می گیرند.  

مرادی با تاکید بر اینکه  بانک‌های دیگر ممکن است به شکل تخصصی وارد این حوزه نشوند و ممکن است منابع تسهیلات را در بخش دیگری مصرف کنند، ادامه داد: اگر منابع را در بخش مسکن به مصرف برسانند، در این صورت به نفع بازار مسکن است اما اگر تسهیلات در بخش‌های دیگری مصرف شد، این اقدام تهدیدی برای بازار مسکن خواهد بود و یک قدرتی جذب سپرده را از باک مسکن خارج می‌کند.

وی افزود: در صورتی هم که بانک‌ها رغبتی به ورود به حوزه انتشار اوراق نشان ندهند، همین شرایط حال حاضر بازار حفظ می‌شود./