شناسهٔ خبر: 27407 - سرویس جاده‌ای

در هفتاد و هفتمین جلسه کمیسیون ایمنی راه‌ها مطرح شد:

آغاز علامت‌گذاری‌ هزار و ۵۰۴ نقطه حادثه‌خیز در آستانه اعیاد قربان و غدیر/ استقرار اکیپ‌های اورژانس، پلیس و دستگاه‌های امدادرسان در نقاط سیاه حادثه‌خیز

هفتاد و هفتمین جلسه کمیسیون ایمنی راه ها معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی خبر داد به منظور‌کاهش میزان تلفات جاده‌ای در‌ روزهای پایانی تعطیلات تابستانی و هم چنین در آستانه دو عید قربان و غدیر، هزار و ۵۰۴ نقطه حادثه‌خیز با نصب تابلوهای اطلاع رسانی، پلاکارد و تهیه تابلوهای ویژه علامت‌گذاری می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، امیر امینی معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی در هفتاد و هفتمین جلسه کمیسیون ایمنی راه‌ها، از تکلیف جدید سازمان راهداری برای نشانه گذاری نقاط سیاه حادثه‌خیز به عنوان اقدام فوری این سازمان در ایام پیک سفرهای جاده‌ای خبر داد.

وی با توضیح اینکه با توجه به سفرهای پایان تابستان وهم چنین در آستانه اعیاد قربان و غدیرحجم سفرها افزایش خواهد داشت، گفت: به همین دلیل لزوم انجام اقدامات کوتاه مدت با هدف کاهش آمار تلفات جاده‌ای در نقاط حادثه خیز بیش از گذشته محسوس است.

به گفته امینی تلفات جاده‌ای در هفته های اخیر در برخی استان‌ها افزایش یافته است که این موضوع حلاوت کاهش آمار تلفات جاده‌ای در سال گذشته را به تلخی کشانده است.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: اولین اقدام کوتاه مدت که می‌توان برای این مهم انجام داد، نصب تابلوهای اطلاع رسانی، پلاکارد و تهیه تابلوهای ویژه برای ۱۵۰۴ نقطه حادثه‌خیز است.

وی با بیان اینکه در فرصت باقی مانده از تعطیلات، بهترین کار استفاده از روش‌های فوری است، گفت: پیشنهاد ما استقرار اکیب‌های خاص اعم از اورژانس، پلیس و دستگاه‌های امداد رسان در کنار نصب تابلوهای اعلان خطر در نقاط حادثه خیز است.

امینی تاکید کرد که اگر همه دستگاه‌های مسوول روی این هزار و پانصد و چهار نقطه حادثه خیز متمرکز شوند و این نقاط را به یک اولویت تبدیل کنند، آمار نهایی تلفات جاده‌ای کاهش می‌یابد.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی با ابراز امیدواری از اینکه با تصمیم جدید کمیسیون ایمنی امکان مدیریت سفرهای انتهایی تابستان و هم چنین اعیاد پیش رو و سفرهای ایام محرم وجود داشته باشد، گفت: اقدامات فوری دیگری توسط کمیته فرعی و کارگروه ویژه در حال بررسی است.

بر اساس اعلام امیر امینی نقاط سیاه حادثه خیز علامت گذاری شده و با این روش مدیریت این مناطق آغاز می‌شود.

امیر امینی هم چنین با اشاره به عدم تخصیص اعتبار کافی در بودجه سال گذشته برای ارتقای ایمنی راه‌ها، گفت: علی رغم اینکه در دوسال گذشته تلاش کردیم تا برای ایمنی نقاط حادثه‌خیز اعتبار خاصی بگیریم و علی رغم قول مجلس و اعضای کمیسیون عمران این مهم عملیاتی نشد. توقع آن است که با برآورد صحیحی از نحوه اقدام، اصلاح و اعتبار موردنیاز برای انجام این پروژ ه‌ها گزارش قابل دفاعی در مقابل مجلس برای گرفتن اعتبارات کافی در فصل بودجه داشته باشیم.