شناسهٔ خبر: 38806 - سرویس مسکن و شهرسازی

میریان در گفتگو با پایگاه خبری اعلام کرد:

افزایش ۲۰ برابری حضور بخش خصوصی در شهرهای جدید طی دولت یازدهم/ انجام مطالعات احداث قطار شهری ۴ شهر جدید

محمود میریان عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید با تأکید براینکه طی چهار سال عملکرد دولت دهم تنها قرارداد ۵۰ میلیارد تومان پروژه سرمایه‌گذاری با مشارکت بخش خصوصی به امضا رسید گفت: این در حالی است که در دولت یازدهم این رقم به یکهزار و ۲۰۰ میلیارد تومان ارتقا پیدا کرد.

سید محمود میریان در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در خصوص روند مشارکتی و انجام سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی در شهرهای جدید اعلام کرد: میزان سرمایه‌گذاری و مشارکت بخش خصوصی در شهرهای جدید در سال  ۹۲ برابر با ۲۰ میلیارد تومان بوده و این رقم در سال ۹۳ به ۴۷ میلیارد تومان، در سال ۹۴ به ۷۷۷ میلیارد تومان و در سال به ۸۵۰ میلیارد تومان ارتقا پیدا کرده است که رقمی چشمگیر به شمار می‌رود.

میریان در ادامه با تأکید براینکه طی چهار سال عملکرد دولت دهم تنها قرارداد ۵۰ میلیارد تومان پروژه سرمایه‌گذاری با مشارکت بخش خصوصی به امضا رسید گفت: این در حالی است که در دولت یازدهم این رقم به یکهزار و ۲۰۰ میلیارد تومان ارتقا پیدا کرد.

عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید همچنین بیان کرد: در این مدت تفاهم‌نامه‌هایی را با شهرداری‌ها به امضا رساندیم تا به ازای دریافت عوارض پروانه ساختمان از اراضی شرکت عمران به آن‌ها پرداخت شود که تا کنون نزدیک به ۱۵۰ میلیارد تومان در این حوزه مبادله شده است.

به گفته وی شهرداری‌های شهرهای جدید همچنین به ازای دریافت زمین در این مناطق به عملیات آماده‌سازی شهرهای جدید در سطح کشور نیز به شرکت عمران کمک می‌کنند.

این مقام مسئول در ادامه اجرایی شدن تفاهم‌نامه‌های امضا شده طی چهار سال گذشته در شهرهای جدید با مشارکت سرمایه‌گذاران را از اولویت‌های کاری سال جدید اعلام کرد و گفت: خوشبختانه طی این مدت تفاهم‌نامه‌های زیادی در زمینه ساخت و ساز ساختمان‌های پایدار به منظور کارآمد کردن انرژی و استفاه بهتر از انرژی مصرفی در ساختمان‌ها، پایین آوردن کربن در شهرهای سازگار با محیط زیست و بهره‌وری از انرژی در ساخت و ساز، برنامه‌ریزی و طراحی شهر سازگار با محیط زیست، توسعه راه حل‌های توسعه پایداری و استفاده از نوآوری برای ترویج بهره‌برداری از انرژی و همچنین توسعه و پیشبرد نقشه راه برای همکاری در برنامه‌ریزی و توسعه نسل دوم شهرهای ایران با کشور آلمان به امضا رساندیم.

وی در ادامه تأکید کرد: دو شهر جدید کوشک و خوارزمی به عنوان شهرهای مدنظر در نسل نو شهرهای جدید هستند که قرار است اقدامات مطالعاتی و اجرایی آن به همراه کارشناسان آلمانی انجام شود.

عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید همچنین ادامه داد: با کشور کره جنوبی نیز همکاری‌هایی درخصوص مدیریت ساختمان‌ها و امکان سنجی مطالعات شهرهوشمند داشتیم که درحال حاضر اقداماتی را در زمینه سرمایه‌گذاری برای پروژه‌های شهر خوارزمی انجام داده‌ایم.

به گفته وی توسعه مشترک تحقیقات بر روی تکنولوژی ساختمان‌ها نیز یکی دیگر از موضوعات امضا شده در تفاهم‌نامه با کشور کره جنوبی به شمار می‌رود.  

میریان  در ادامه افزود: سرمایه‌گذاری برای توسعه زیرساخت‌ها در سه شهر جدید گلبهار،  پرند و پردیس، احداث سه بیمارستان، مجموعه ورزشی در پردیس، برنامه احداث ۴ قطار شهری در شهرهای فولادشهر، بهارستان، مجلسی و پردیس با کشور ایتالیا از دیگر تفاهامات شرکت عمران با بخش خصوصی محسوب می‌شود.

این مقام مسئول اضافه کرد: توسعه نیروگاه‌های خورشیدی و بادی با همکاری کشور لوکسمبرگ و تبادل دانش فنی- مهندسی در ساخت و نگهداری راه و سیستم حمل و نقل هوشمند با کشور تایلند نیز نمونه دیگری از همکاری‌ها به شمار می‌رود.

به گفته وی شرکت عمران قصد دارد تا پایان سال ۹۶ سرمایه‌گذاری در پروژه‌های خدماتی، تجاری و مسکن با کمک بخش خصوصی را تا یک هزار  میلیارد قرار داد توسعه دهد./