شناسهٔ خبر: 43665 - سرویس استان‌ها

در بازدید استاندار ایلام عنوان شد:

تونل قلاجه استان ایلام در آستانه بهره‌برداری

بازدید بهره‌برداری از تونل قلاجه ۱۲ کیلومتر گردنه برف‌گیر قلاجه بین استان‌های ایلام و کرمانشاه را حذف خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان ایلام، بهره‌برداری از این تونل ۱۲ کیلومتر گردنه برف‌گیر قلاجه بین استان‌های ایلام و کرمانشاه را حذف خواهد کرد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان در این بازدید گفت: تونل قلاجه یکی از پروژه‌های بزرگ ملی در استان ایلام محسوب می‌شود که با بهره‌برداری از این تونل تردد بین استان‌های ایلام و کرمانشاه تسهیل شده و در ایام اربعین حسینی (ع) نقش مهمی در تفکیک ترافیک جاده‌های استان ایفا خواهد کرد.

محمدرضا مروارید در این بازدید گفت: توان مهندسین ایرانی در طراحی و ساخت تونل کم‌نظیر است، در گذشته احداث چنین تونل‌هایی با این عظمت رؤیا بود اما امروزه شاهد احداث تونل‌های بزرگ با توان نیروهای بومی هستیم به طوری که در حال حاضر تونل نزدیک به ۵ هزار متر در کبیرکوه در عمق ۳ هزار متر در حال حفاری توسط نیروهای بومی استان است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان طول تونل قلاجه را ۲۵۰۰ متر اعلام کرد که برای احداث آن تاکنون بالغ بر ۳۵ میلیارد تومان هزینه شده است.

وی عنوان کرد: این مبلغ غیر از هزینه‌هایی است که برای اجرای تهویه و روشنایی هزینه خواهد شد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان افزود: با زیر ترافیک رفتن این تونل ۱۲ کیلومتر گردنه برف‌گیر و ارتفاع مه گیر قلاجه حذف خواهد شد و از نظر زمان سیر و مصرف سوخت و استهلاک وسایل نقلیه صرفه‌جویی قابل‌توجهی خواهیم داشت.