شناسهٔ خبر: 49177 - سرویس مسکن و شهرسازی

طاهرخانی در گفتگو با پایگاه خبری اعلام کرد:

افتتاح ۶۱ پروژه خدمات روبنایی در شهرهای جدید همزمان با دهه فجر/ آغاز عملیات اجرایی ۳۰ پروژه عمرانی

حبیب الله طاهرخانی معاون وزیر راه و شهرسازی از افتتاح حدود ۸ هزار واحد مسکن مهر در شهرهای جدید خبر داد  افزود: شرکت عمران شهرهای جدید همچنین در این ایام آغاز کنند عملیات اجرایی ۳۰ پروژه با ارزش اولیه ۴۰۰ میلیارد تومان خواهد بود که عملیات اجرایی احداث شهر جدید تیس، ساخت آزدراه تبریز – سهند و بهسازی و تعریض جاده دسترسی شهر جدید صدرا به شیراز از مهمترین آن‌ها به شمار می‌رود.

حبیب‌اله طاهرخانی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در تشریح اقدامات  و پروژه‌های افتتاحی شهرهای جدید کشور طی دهه فجر سال جاری بیان کرد: باتوجه به انکه در حال حاضر مشکل اصلی تمامی سایت‌های مسکن مهر شهرهای جدید موجود در تأمین خدمات روبنایی و زیربنایی مورد نیاز است ما نیز تمرکز اصلی خود را در پروژه‌های افتتاحی دهه فجر سال جاری بر روی این خدمات گذاشته و این بخش را مورد توجه بیشتری قرار دادیم.

طاهرخانی در ادامه از افتتاح ۶۱ پروژه خدمات روبنایی در مجموع شهرهای جدید به مناسب آغاز دهه فجر خبر داد و گفت: از این تعداد حدود ۱۶ واحد اموزشی، ۶زمین ورزشی، ۶ مسجد، ۲ کلانتری، ۸ پارک و فضای سبز و ۲ پروژه بسیار مهم برای انتقال خط آب است که در لیست طرح‌های افتتاحی دهه فجر سال جاری قرار گرفته است.

وی در این خصوص اضافه کرد: پروژه‌های انتقال خط آب مربوط به ۲ شهر جدید هشتگرد و رامشار بوده که از پروژه‌های بسیار مهم افتتاحی در ایام به شمار می‌رود.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین از افتتاح حدود ۸ هزار واحد مسکن مهر در شهرهای جدید خبر داد  افزود: شرکت عمران شهرهای جدید همچنین در این ایام آغاز کنند عملیات اجرایی ۳۰ پروژه با ارزش اولیه ۴۰۰ میلیارد تومان خواهد بود که عملیات اجرایی احداث شهر جدید تیس، ساخت آزدراه تبریز – سهند و بهسازی و تعریض جاده دسترسی شهر جدید صدرا به شیراز از مهمترین آن‌ها به شمار می‌رود.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ضمن اشاره به به اجرای عملیات ساخت سایت‌های استفاده از انرژی خورشیدی در برخی از شهرهای جدید گفت: اقدام مهم دیگری که مقدمات اولیه آن را در حال حاضر اغاز کرده‌ایم کاشت حدود ۲۵۰ هزار اصله نهال است که همزمان با ۱۵ اسفندماه با مشارکت مردم ساکن در این مناطق با هدف گسترش فضای سبز و پارک با همکاری صندوق توسعه محیط زیست به اجرا خواهیم رساند.

طاهرخانی در پایان خاطرنشان کرد: شرکت عمران شهرهای جدید همچنین ضمن بررسی و مطالعات پروژه‌های شاخص و فاخر در سطح شهرهای جدید اقدام به اجرای ۷۲ طرح مورد نیاز در این مناطق کرده است که قطعا پس از افتتاح باعث تحول گسترده‌ای در این شهرها خواهد شد.

به گفته معاون وزیر راه وشهرسازی پروژه‌های مذکور از ابتدای سال ۹۷ تا ایان سال ۹۹ به ترتیب افتتاح و به بهره‌برداری خواهند رسید.

جزئیات پروژه‌های فاخر و شاخص شهرهای جدیددر جدول زیر آمده است:

ردیف

نام شرکت یا عنوان پروژه

تعداد پروژه‌های شاخص

برآورد اجرای کل پروژه‌ها

هزینه‌های انجام شده

۱

امیرکبیر

۳

۲۲۷.۱۱۹

۲۵.۸۳۲

۲

اندیشه

۱

۴۳۰.۰۰۰

۰

۳

بهارستان

۳

۳.۶۵۰.۰۰۰

۰

۴

بینالود

۱

۸۴.۸۶۶

۴۸.۳۹۱

۵

پردیس

۲۱

۴۸۹.۳۵۳

۱۵۸.۱۰۰

۶

پرند

۳

۷۵۴.۸۵۲

۱۱۸.۵۵۰

۷

رامشار

۱

۳۳۲.۷۷۴

۲۲۰.۴۶۱

۸

رامین

۵

۹۸۷.۰۰۰

۱۰.۰۰۰

۹

سهند

۴

۶۸۴.۱۰۰

۲۲.۸۲۷

۱۰

شیرین شهر

۲

۱.۰۴۶.۰۰۰

۴۹.۰۰۰

۱۱

صدرا

۳

۱۹۵.۸۹۳

۱۰۰۰

۱۲

عالیشهر

۴

۲۱۰.۰۰۰

۲۵۸.۴۰۴

۱۳

علوی

۲

۶۱۵.۰۶۵

۰

۱۴

فولادشهر

۳

۳۵.۰۰۰

۳۷.۵۴۸

۱۵

گلبهار

۷

۵۲۰.۱۵۳

۰

۱۶

مجلسی

۲

۴۰۰.۰۰۰

۴۱.۰۰۳

۱۷

هشتگرد

۳

۳۲.۶۲۳

۸.۰۱۵

۱۸

قطار شهری

۳

۲۲.۲۳۳.۸۰۳

۵.۷۰۴.۲۲۱

۱۹

آزادراه تبریز-سهند

۱

۲.۰۰۰.۰۰۰

۵۳۰.۷۷۷

جمع

۷۲

۳۴.۹۲۸.۶۰۱

۷.۲۳۴.۱۲۹