شناسهٔ خبر: 57518 - سرویس مسکن و شهرسازی

بانک مسکن اعلام کرد؛

جمعیت سپرده‌گذار در صندوق یکم به مرز ۳۵۰ هزار نفر رسید

شهر تهران بر اساس اعلام بانک مسکن، تعداد سپرده گذاران در صندوق پس انداز مسکن یکم، تا پایان تیر ماه سال جاری، به مرز ۳۵۰ هزار نفر رسید.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، از ابتدای راه اندازی صندوق پس‌انداز مسکن یکم در خرداد ماه سال ۹۴ تا پایان تیر ماه سال ۹۷ در مجموع ۳۴۹ هزار و ۵۲۷ نفر در این صندوق اقدام به افتتاح حساب و سپرده‌گذاری کردند. مانده سپرده‌ها در این صندوق در پایان تیرماه سال جاری به رقم ۶ هزار و ۹۹۱ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

صندوق پس‌انداز مسکن یکم، ارزان ترین تسهیلات خرید مسکن با بیشترین سقف ریالی را به خانه‌اولی‌ها در شهرها پرداخت می‌کند. در بافت‌های فرسوده نیز شرط خانه اولی برای استفاده از این تسهیلات لحاظ نمی‌شود و سایر متقاضیان در بافت‌های فرسوده از شرط خانه‌اولی برای دریافت تسهیلات یکم، معاف هستند.

عملکرد صندوق پس انداز مسکن یکم در کل کشور نشان می دهد: روند صعود افتتاح حساب و سپرده‌گذاری در این صندوق، دست کم از تیر ماه سال ۹۶ تا کنون ادامه داشته است. در این فاصله زمانی، ماهانه حداقل ۱۰۰ میلیارد تومان از محل سپرده گذاری و افتتاح حساب، به منابع صندوق پس انداز مسکن یکم افزوده شد. سال گذشته در پایان تیر ماه، حجم سپرده‌ها در صندوق پس‌انداز مسکن یکم در حدود ۴ هزار و ۳۳۲ میلیارد تومان بود اما هم اکنون بیش از ۲ هزار میلیارد تومان به مانده سپرده‌ها افزوده شده است.

کارشناسان اقتصاد مسکن با تحلیل اثر مثبت راه‌اندازی صندوق پس‌انداز مسکن یکم و تنظیم جریان پس‌انداز از سوی خانه‌اولی‌ها معتقدند: این صندوق به نوبه خود نقش قابل‌ملاحظه در ورود تقاضای مصرفی به بازار معاملات خرید مسکن و تجهیز آنها داشته است.

بر مبنای این تحلیل، رژیم پس انداز در خانه‌اولی‌ها باعث شد یک جریان قطعی و تدریجی ورود تقاضای مصرفی به بازار معاملات مسکن شکل بگیرد.

هدف گذاری صورت گرفته در بانک مسکن برای چشم انداز سپرده گذاری متقاضیان تسهیلات در صندوق پس انداز مسکن یکم آن است که کل مبالغ پس‌انداز از سوی خانه‌اولی‌ها در این صندوق در پایان سال ۹۷ به ۷ هزار و ۵۶۳ میلیارد تومان برسد که در این صورت میزان سپرده‌ها نسبت به پایان سال ۹۶ رقمی معادل ۲۱.۳ درصد رشد خواهد کرد.

سپرده گذاران در صندوق پس انداز مسکن یکم مشروط به سپرده گذاری معادل نصف سقف تسهیلات، می توانند بعد از یکسال، تسهیلات مدنظر خود را دریافت کنند.

این صندوق در تهران ۸۰ میلیون، در مراکز استان و شهرهای بزرگ ۶۰ میلیون و در شهرهای کوچک ۴۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن با دوره بازپرداخت ۱۲ ساله و نرخ سود ۸ درصد پرداخت می‌کند.

نرخ سود تسهیلات یکم در بافت های فرسوده ۶ درصد است.

تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم یکی از انواع تسهیلات خرید مسکن در سبد محصولات بانک مسکن به حساب می آید.

زوجین در صورت سپرده گذاری توام در این صندوق‌ می توانند دو برابر مبالغ مذکور، تسهیلات دریافت کنند.

از ابتدای سال جاری تا پایان تیر ماه، ۱۳ هزار و ۸۷۹ فقره تسهیلات از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم به متقاضیان واجد شرایط (سپرده گذاران) پرداخت شد.

به گزارش بانک مسکن، مدیران بانک مسکن به همراه انبوه‌سازان و مدیران وزارت راه و شهرسازی به صورت سه جانبه، در حال بررسی راهکار اتصال خانه‌اولی‌ها به سازنده‌ها از طریق تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم هستند.

انبوه سازان علاقمندند واحدهای مسکونی جدید در شهرها را از طریق پیش فروش به خانه اولی های سپرده گذار در صندوق یکم، احداث کنند. شرکت عمران شهرهای جدید نیز با اجرای طرح ساخت ۵۰ هزار واحد مسکونی جدید در ۱۱ شهر جدید، به دنبال استفاده از ظرفیت صندوق پس‌انداز مسکن برای اتصال عرضه و تقاضا است.