شناسهٔ خبر: 76930 - سرویس استان‌ها

مدير كل حمل ونقل جاده اي استان كرمان اعلام كرد

کاهش سوخت در انتظار رانندگان فاقد بارنامه/ كارت هوشمند لازمه فعاليت وانت‌بارها در جاده‌های كرمان/ تخصیص علی‌الحساب سوخت به وانت‌بارها

کارت هوشمند براساس قوانين و مقررات موجود در بخش حمل ونقل هرگونه فعاليت در زمينه حمل ونقل برون شهري كالا منوط به استفاده از اسناد حمل (بارنامه) است.

به گزارش پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي به نقل از روابط عمومي اداره كل راهداري و حمل ونقل جاده اي استان كرمان، سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي  به منظور ساماندهي و ايجاد انتظام در نحوه بهره برداري و تردد وانت بارها در جاده هاي برون شهري و ارتقاي سطح ايمني در جاده‌هاي كشورژ، ابلاغ دستورالعمل هاي مربوط به ساماندهي ناوگان وانت بار فعال در حمل و نقل برون شهري را با تسهيل شرايط اخذ كارت هوشمند راننده و ناوگان در دستور كار قرار داده است.

سيد علي حاج سيد عليخاني، مدير كل راهداري و حمل ونقل جاده اي استان كرمان با بيان اين مطلب افزود: با توجه به اينكه مقرر شده است سهميه سوخت به وانت بارها بر اساس پيمايش ثبت شده در اسناد حمل اختصاص یابد. لذا كليه رانندگان و مالكين وانت بار براي فعاليت در جاده هاي برون شهري باید اسناد حمل وانت بار (كارت هوشمند راننده، كارت هوشمند وانت بار، بارنامه و ....) به همراه داشته باشند در غير اين صورت با متخلفين برخورد قانوني انجام خواهد شد.

حاج سيد عليخاني ااظهار داشت: در ماه جاري بنابر اعلام شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران و حسب تصميمات متخذه در كارگروه مربوطه براي وانت بارهاي كم مصرف ۳۰۰ ليتر و پرمصرف ۴۰۰ ليتر به صورت علي‌الحساب تخصيص داده شد. لازم به ذكر است در ماه آينده در صورتي كه وانت‌بارهاي بين شهري نسبت به دريافت اسناد حمل (بارنامه) اقدام نکنند با كاهش سهميه مواجه خواهند شد.

وي با اشاره به نحوه ثبت نام  و دريافت كارت هوشمند گفت: رانندگاني كه تاكنون كارت هوشمند دريافت نكرده اند بايستي به مراكز مجاز ثبت‌نام در سراسر كشور مراجعه و نسبت به اخذ آن اقدام نمايند. متقاضيان جهت اطلاع از نشاني مراكز ثبت نام و مدارك مورد نياز مي توانند به ادارات كل راهداري و حمل و نقل جاده اي استان و نمايندگي شهرستان‌ها و همچنين سايت سازمان به نشاني www.rmto.ir  مراجعه کنند.

وي تصريح كرد: رانندگان مشمول پس از ثبت نام و دريافت رسيد كارت مي توانند براي اخذ بارنامه به كليه شركتهاي حمل و نقل كالا در سراسر كشور (۴۴۰۰ شركت در حال حاضر فعال و داراي پروانه فعاليت هستند) مراجعه نمايند. البته صدور بارنامه توسط خود راننده و از طريق اپليكيشن و وب سايت نيز در دستور كار سازمان قرار دارد كه با اخذ مجوزهاي لازم و پس از اطلاع رساني عمومي عملياتي خواهد شد.

مديركل راهداري و حمل ونقل جاده اي استان كرمان به اهم شرايط و مدارك مورد نياز رانندگان وانت بار فعال در جاده ها اشاره نمود و خاطر نشان كرد: داشتن حداقل سن ۲۳ سال، داشتن گواهينامه رانندگي مجاز، دارا بودن مدرك پايان ابتدايي و يا نهضت سوادآموزي، دارا بودن برگ سلامت جسمي و روحي( در اين مرحله اختياري، ارائه گواهي عدم اعتياد( در اين مرحله اختياري)، ارائه گواهي عدم سوء پيشينه (در اين مرحله اختياري)، ارائه اصل و تصوير كليه صفحات شناسنامه، كارت ملي و پايان خدمت (يا معافيت دائم) و ۲قطعه عكس ۴*۳ از جمله مدارك لازم است.

وي مدارك لازم ناوگان را شامل ارائه كارت وسيله نقليه، ارائه گواهي معاينه فني مجاز و معتبر، ارائه بيمه نامه شخص ثالث معتبر، حداكثر سن ناوگان تا ۲۰ سال دانست و افزود : هزينه صدور كارت هوشمند راننده و ناوگان هر كدام مبلغ ۲۰ هزار تومان تعيين شده است.

حاج سيد عليخاني به كليه رانندگان و مالكين وانت بار هاي بين شهري توصيه کرد: هرچه سريعتر به مراكز مجاز صدور كارت هوشمند در استان محل سكونت خود مراجعه و نسبت به ثبت نام اقدام کنند تا در ماه‌هاي آتي از بابت فعاليت حمل و نقلي و اختصاص سوخت ناوگان خود دچار مشكل نشوند.