شناسهٔ خبر: 77677 - سرویس جاده‌ای

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای خبر داد

بارش برف و باران در ۴۶۹ جاده کشور/‌برف‌روبی ۵۰هزار کیلومتر جاده در شبانه‌روز گذشته

حیدر مطاعی معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با بیان اینکه تا پایان وقت دیروز در ۴۶۹ محور مواصلاتی بارش برف و باران داشتیم، گفت: در شبانه‌روز گذشته در ۵۰ هزار و ۸۸۵ کیلومتر باند جاده، برف‌روبی انجام شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از فارس، حیدر مطاعی درباره انجام عملیات راهداری در محورهای کشور تا پایان وقت روز گذشته اظهار داشت: تا پایان وقت دیروز در ۴۶۹ محور مواصلاتی بارش برف و باران گزارش شد و ۲۴ استان درگیر بارش برف بودند، همچنین در سه استان بارش باران گزارش شده بود.

وی با بیان اینکه راهدارخانه‌ها در این ۲۴ استان تجهیز کامل شده‌اند‌، اضافه کرد: ‌روز گذشته ۱۳ جاده مسدود داشیم که ۷ محور، انسداد فصلی داشتند.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ادامه داد: در راستای انجام عملیات راهداری و به کارگیری تجهیزات و ماشین‌آلات برای باز نگه داشتن محورهای برف‌گیر، ۳۶۵۶ راهدار در این ۴۶۹ محور، عملیات برف‌روبی، شن‌پاشی و نمک‌پاشی را انجام دادند.

مطاعی با بیان اینکه در ۹۴۰ پایگاه راهداری زمستانی‌ راهداران و ماشن‌آلات راهداری در آماده‌باش کامل هستند، اظهار داشت: در این راستا در ۵۰ هزار و ۸۸۵ کیلومتر باند جاده، برف‌روبی انجام شد و ۱۶ هزار و ۹۲۷ تن شن و نمک برای جلوگیری از یخ زدن جاده‌ها و لغزندگی آنها به کار گرفته شد.

وی ادامه داد: همچنین راهداران تلاش کردند به ۵۵۴۲ دستگاه خودرو که در جاده‌ها به دلیل بارش برف دچار مشکل شده بودند،کمک شود.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با اشاره به آماده‌باش افراد در مرکز مدیریت راه‌ها در استان‌های مختلف گفت: رصد وضعیت جاده‌ها از طریق ۸۰۰ دستگاه دوربین‌های نظارت تصویری در محورهای مواصلاتی و جاده‌های اصلی انجام می‌شود.‌

مطاعی گفت: مسافران جهت اطلاع آخرین وضعیت راه‌ها می‌توانند از سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۴۱، اپلیکیشن ۱۴۱ و سامانه تلفنی ۱۴۱ استفاده کنند.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای تأکید کرد: در صورت لزوم استفاده از خودرو شخصی برای تردد در جاده‌ها، مسافران تلاش کنند حتما تجهیزات زمستانی کامل و زنجیر چرخ در خودرو داشته باشند، مخزن سوخت خودرو باید تکمیل باشد و راننده‌ها نیز از سلامت ‌سیستم گرمایشی خودرو خود مطمئن باشند‌.