شناسهٔ خبر: 78096 - سرویس استان‌ها

مدیر کل راه و شهرسازی استان قم از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی در بخش راه و مسکن استان خبر داد:

احداث ۱۴۶۰ کیلومتر راه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در استان قم/ تولید ۳۲۷ هزار واحد مسکونی

مدیر کل قم مدیرکل راه و شهرسازی استان قم گفت: طول راه های این استان یک هزار و ۸۰۴ کیلومتر است که ۸۱ درصد آن پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در ۴۱ سال گذشته احداث شده است.

به گزارش پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي به نقل از اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی استان قم، حسن صبوری ضمن تبریک فرارسیدن ایام الله دهه فجرگفت: تا سال ۱۳۵۷ طول راه های این استان ۳۴۲ کیلومتر بود که پس از توسعه احداث راه ها بعد از انقلاب اسلامی، این رقم با افزایش بیش از پنج برابری به یک هزار و ۸۰۴ کیلومتر رسیده است.

وی اضافه کرد: در طول بیش از چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، محورهای راه فرعی و روستایی زیادی در قم احداث شده که می‌توان به محورهای قنوات به طول هشت کیلومتر، محور جعفریه به طول ۳۵ کیلومتر و محور نیزار به طول ۴۰ کیلومتر که ۲۰ کیلومتر چهار خطه و هفت دستگاه پل برای آن احداث شده است، اشاره کرد.

به گفته وی، درحال حاضر طول کل راه‌های روستایی برخوردار از آسفالت در قم، ۶۶۰ کیلومتر، راه بین مزارع به طول ۳۲۵ کیلومتر و راه شوسه به طول ۶۵ کیلومتر است.

صبوری بیان کرد: نگهداری مستمر و حذف نقاط حادثه خیز روستایی به صورت سالانه و روکش آسفالت سالانه حداقل ۴۰ تا ۵۰ کیلومتر از راه ها تا قبل از تفکیکِ راهداری از راه و شهرسازی تا سال ۹۵ صورت گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: به برکت انقلاب برای ۲۴۴ روستای قم که دارای بالای ۲۰ خانوار هستند، راه دسترسی و جاده آسفالت ایجاد شده و فقط ۲ روستای شریف آباد بخش جعفرآباد و روستای صفرآباد بخش مرکزی، جاده خاکی دارند.

صبوری با اشاره به افزایش بیش از ۹ برابری روستاهای دارای جاده آسفالته، اضافه کرد: تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، تنها راه ۲۶ روستای قم آسفالت بوده است.

مدیر کل راه و شهرسازی استان قم گفت: طول راه های روستایی قم، ۶۶۰ کیلومتر است که ۸۱ درصد آن در ۴۱ سال گذشته و پس از پیروزی انقلاب اسلامی احداث شده است.

صبوری در خصوص اقدامات انجام شده در بخش مسکن تصریح کرد: تعداد واحد مسکونی که در سال ۵۷ در قم وجود د اشت ۵۰ هزار واحد بود ولی امروز بیش از ۳۷۷ هزار واحد مسکونی وجود دارد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم با بیان اینکه فضای سبز شهری قم در سال ۱۳۹۸ بیش از ۵ میلیون مترمربع است، گفت: در سال ۱۳۵۷، سرانه فضای سبز قم سه دهم مترمربع بوده ولی امروز این آمار به حدود ۴ مترمربع رسیده است.