نمایش همه
 • علی‌اکبر معمار اصفهانی ۱۳۹۵-۰۶-۲۵ ۱۳:۵۱

  برشی از زندگی علی‌اکبر اصفهانی؛ معمار شاخص دوره صفویه

  علی‌اکبر اصفهانی ملقب به معمار باشی در اصفهان فعالیت داشت و در عهد شاه عباس کبیر (۹۸۵-۱۰۳۸ ق) بود و طراحی و نقشه‌های درونی و بیرونی بناها و مساجد را خود انجام می‌داد و در ساخت آنها نیز شرکت می‌کرد از آثار مشهور وی مسجد شاه اصفهان است در بیست و چهارمین سال سلطنت شاه عباس اول بنا شده است.

 • عالی‌قاپو ۱۳۹۵-۰۶-۲۵ ۱۳:۲۰

  آشنایی با معماری ایران در دوره صفویه/ عصر شکوفایی نبوغ معماری و شهرسازی در ایران

  عصر صفوی، عصر کمال و شکوفایی نبوغ معماری و شهرسازی در ایران است. زیباترین و با شکوه ترین آثار معماری ایران در همین دوره توسط معماران خلاق و هنرمندانی چون محمدرضا و علی اکبر اصفهانی آفریده شد.

 • عمارت کلاه فرنگی وکیل شیراز ۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۱۲:۳۵

  آشنایی با عمارت کلاه فرنگی وکیل شیراز/ آرامگاهی در میان باغ نظر شیراز

  عمارت کلاه فرنگی آرامگاه وکیل در میان باغ زیبایی به نام باغ نظر در شهر شیراز بنا شده است و تزئینات کاشی آن با نقوش اسلیمی، گل ومرغ و مناظر شکارگاه و صحنه‌های الهام گرفته از قصه‌ها و داستان‌های قدیمی تزئین شده است.

 • سینما فلسطین تهران ۱۳۹۵-۰۶-۲۲ ۱۲:۴۲

  نگاهی به سینما فلسطین/ تلفیق معماری مدرن با هنر هفتم

  سینما فلسطین یکی از سینماهای تهران با معماری مدرن است که اگرچه در زمان آغاز به کار خود به عنوان مجلل‌ترین سینمای پایتخت آغاز به کار کرد اما همچنان هم به عنوان یکی از بهترین سینماهای ایران شناخته می‌شود.

 • موزه فرش ۱۳۹۵-۰۶-۲۱ ۰۷:۵۳

  نگاهی به موزه فرش- تهران

  ساختمان موزه فرش ايران معماری شکیل و چشم‌گیری دارد که آذین‌های نمای بیرونی آن شبیه به دار قالی است‌. سطح نمایشی موزه مساحتی برابر ۳۴۰۰ مترمربع را در بر می‌گیرد که شامل ۲ تالار است و برای نمایش انواع قالی‌های دست بافت و گلیم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • آرامگاه بوعلی سینا ۱۳۹۵-۰۶-۱۷ ۰۸:۳۹

  نگاهی به معماری آرامگاه بوعلی‌سینا/ تلفیق معماری ایران باستان و ایران پس از اسلام

  آرامگاه بوعلی‌سینا در همدان تلفیقی از دو سبک معماری ایران باستان و ایران بعد از اسلام، در طراحی خود از عناصر هنرمعماری سنتی ایرانی استفاده کرده است؛ عناصری مانند برج، الهام گرفته از برج گنبد قابوس، باغچه‌ها متاثر از باغ‌های ایرانی، آب نماها الهام گرفته از حوض خانه‌های سنتی و نمائی با روکار سنگ‌های حجیم و خشن خارا که با سنگ گرانیت کوهستان الوند آراسته شده و نمودار کاخ‌های باستانی ایرانیان است

 • دکتر موسی غنی‌نژاد ۱۳۹۵-۰۶-۱۵ ۱۸:۵۲

  آفت‌های تفکر مهندسی در اقتصاد

  دکتر موسی غنی‌نژاد* مهندسی در علوم طبیعی یکی از مهم‌ترین عوامل افزایش رفاه انسان‌ها در طول قرن‌های متمادی به ویژه در دو سده اخیر پس از انقلاب صنعتی است. این واقعیت انکار‌ناپذیر طبیعتا ارج و قرب مهندسی را در افکار عمومی به شدت و به حق بالا برده است؛ اما در عین حال به این اندیشه نادرست دامن‌زده که در هر زمینه‌ای می‌توان مشکلات پیش‌رو را با روش‌های مهندسی از میان برداشت؛ به بیان دیگر، گویی پاسخ معمای تمام حوزه‌ها در تفکر مهندسی است.

 • موزه هنرهای معاصر ۱۳۹۵-۰۶-۱۵ ۰۸:۴۸

  آشنایی با موزه هنرهای‌معاصر/ اثری با ترجمه اصول معماری اصیل به معماری مدرن

  موزه هنرهای معاصر، اثری که به گفته برخی از معماران اثری با ترجمه اصول معماری اصیل به معماری مدرن شناخته می شود بیش از ۳۰۰۰ اثر ارزشمند هنرهای تجسمی را در درون خود نگهداری می کند و یکی از جاذبه های گردشگری تهران است.

 • عشرت آباد ۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۰۹:۴۰

  نگاهی به عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد- تهران

  عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد معروف به کاخ عشرت‌آباد كه در شرق تهران کنونی و شمال شرقی تهران قدیم واقع شده و مربوط به دوره قاجار است.

 • هایپر لوپ ۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۰۸:۱۳

  آشنایی با فناوری‌ هایپرلوپ در حمل‌و‌نقل ریلی

  در میان كشورهای جهان، بعضا كشورهایی هستند كه به آرامی و در سكوت خبری، راهی را می‌پیمایند كه شاید چندین سال بعد سایر كشورها آن نوع تكنولوژی‌های برتر را شاخص توسعه صنعت حمل و نقل خود قرار دهند.

 • مسجد الجواد ۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۱۰:۲۴

  نگاهی به معماری نخستين مسجد مدرن ايران/ مسجدی كه هوای شهرش را تصفيه می‌كند

  نخستين مسجد مدرن ايران با معماری منحصربه‌فرد در ضلع شرقی میدان هفتم ‌تیر تهران با نام مسجد الجواد در سال ۱۳۴۱، تأسیس شده است‌.

 • فرهنگسرای نیاوران ۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۰۹:۴۹

  نگاهی به معماری فرهنگسرای نیاوران تهران

  فرهنگسرای نیاوران یکی از بناهای معماری معاصر که در عین حال بر ارزش‌های معماری ایرانی نیز تکیه دارد ضمن هماهنگی معماری با شهرسازی و وجه اجتماعی شهر یکی از جاذبه‌های تهران‌گردی در پایتخت کشور به شمار می‌رود.

 • تهران ۱۳۹۵-۰۵-۳۰ ۱۵:۳۷

  نگاهی به بلندترين آسمانخراش ايران؛ برج میلاد

  برج میلاد بلندترین آسمان‌خراش ایران و ششمین برج مخابراتی بلند در جهان است.این برج مخابراتی و چندمنظوره، در مجموعه مرکز ارتباطات بین المللی تهران، در شمال‌غربی شهر تهران، میان تپه‌ای با مساحت تقریبی ۱۴ هکتار واقع در جنوب شهرک‌قدس و شمال کوی‌نصر در منطقه ۲ شهرداری تهران قرار دارد.

 • پردیس سینمایی ملت ۱۳۹۵-۰۵-۲۹ ۱۵:۱۹

  نگاهی به پردیس سینمایی ملت/ بنایی شیشه‌ای در قلب پایتخت

  پردیس سینمایی ملت یک بنای معماری معاصر با بیشترین مصالح شیشه‌ای است که با وجود ۴ سالن سینما، گالری، کتابفروشی و امکانات رفاهی یکی از سالن‌های سینمایی قابل‌توجه در شهر تهران و میزبان فرهنگ دوستان و علاقمندان به هنر هفتم است.

 • مسجد و مدرسه سپهسالار ۱۳۹۵-۰۵-۲۸ ۱۵:۵۱

  نگاهی به معماری مسجد و مدرسه سپهسالار (شهید مطهری)

  مسجد و مدرسه سپهسالار (شهید مطهری) نخستین و بزرگ‌ترین مسجد و مدرسه عالی در تهران است.

 • پارک آب و آتش ۱۳۹۵-۰۵-۲۶ ۰۸:۴۶

  نگاهی به بوستان آب و آتش تهران

  بوستان آب و آتش یکی از بوستانهای متفاوت شهر تهران با مساحتی گسترده و امکانات تفریحی مختلف همچون فانوس دریایی، مراسم نقاله خوانی، فضای بازی با آب همه روزه میزان بسیاری از گردشگران از تهران و شهرهای دیگر کشور است.

 • میدان نقش جهان ۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۰۹:۳۵

  نگاهی به میدان نقش جهان اصفهان

  میدان نقش جهان یا میدان امام و هم‌چنین معروف با نام تاریخی میدان شاه، میدان مرکزی شهر اصفهان است که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد.

 • تهک ۱۳۹۵-۰۵-۱۴ ۰۹:۱۶

  آشنایی با سامانه توسعه هواشناسی کاربردی (تهک) کشاورزی

  با توجه به رویکرد جدید در طرح راهبردی سازمان هواشناسی کشور، همه فعالیتها بایستی در راستای کاربردی نمودن خدمات و توجه به کاربر نهایی مدون گردد . گروههای کاری داده های هواشناسی بسیار متنوع هستند اما یکی از مهمترین آنها فعالین بخش کشاورزی و تامین مواد غذایی می باشند .

 • مرتضی باقری ۱۳۹۵-۰۴-۱۳ ۱۲:۴۲

  زندگی‌نامه مرتضی باقری

  مرتضی باقری مهر ماه ۱۳۹۲ از سوی وزير راه و شهرسازی به عنوان مشاور و دستيار ويژه وزير انتخاب شد. وی متولد ۱۳۵۹ در تهران و استاديار دانشگاه علم و صنعت ايران، دارای دكتری «مهندسی حمل و نقل» از دانشكده مهندسی عمران و محيط‌ زيست دانشگاه واترلو كانادا و سابقه تدريس و گذراندن دوره تحقيقاتی پسا دكتری در دانشگاه مك‌گيل كانادا است.

 • CSR ۱۳۹۵-۰۳-۲۶ ۱۰:۰۷

  آشنایی با مفاهیم مسئولیت اجتماعی شرکت CSR

  مفهوم مسئولیت اجتماعی شرکت CSR برای اولین بار در دهه‌ی بیست میلادی مطرح شد، ولی، به‌دلیل رکود بزرگ و جنگ جهانی دوم، نتوانست به‌ عنوان یک موضوع جدی تا دهه‌ی ۱۹۵۰میان رهبران کسب وکار جایگاهی بیابد.

 • osjd ۱۳۹۵-۰۳-۲۰ ۰۸:۲۰

  آشنایی با سازمان همکاری راه آهن‌ها (OSJD)

  سازمان همکاری راه آهن ها Organisation for Co-Operation between Railways (OSJD) سازمان بین المللی تخصصی است که در جریان اجلاس وزیران حمل و نقل در شهر صوفیه (بلغارستان) تاسیس شد. اعضای این سازمان ، وزارتخانه های حمل و نقل یا ارگان های دولتی مجری حمل و نقل ریلی از ۲۵ کشور جهان می باشند.

 • پارک هواپیما-مارشالر ۱۳۹۵-۰۲-۳۰ ۰۹:۲۸

  آشنايی با کنترل‌کننده هواپیما روی زمین/ وظیفه مارشالر چیست؟

  کارکنانی در فرودگاه‌ها با ظاهر و ابزاری خاص هستند که با نمایش حرکات و علامت‌هایی به هدایت هواپیما‌ها می‌پردازند. فعالیت این افراد توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند٬ بر همین اساس آشنایی با وظایف مارشالرها جالب به نظر می‌رسد.

 • پل طبیعت ۱۳۹۵-۰۲-۲۸ ۱۰:۴۴

  آشنایی با پل طبیعت - تهران

  پل طبیعت سازه‌ای برای عبور عابران پیاده است که در سال ۱۳۹۳ در تهران افتتاح شد.

 • مسکن مهر شهر جدید پردیس ۱۳۹۵-۰۲-۰۹ ۰۸:۵۷

  آشنايی با شهر جدید پردیس، بهشت کوهپایه البرز

  شهر جدید پردیس در ۱۷ کیلومتری شرق تهران در مسیر جاده ترانزیت ارتباطی تهران به مازندران قرار گرفته و از شمال به سلسله جبال البرز، از غرب به منطقه جاجرود، از جنوب به روستای کرشت و از شرق به بومهن محدود می‌شود.

 • قطار مسافری ۱۳۹۴-۱۲-۲۹ ۱۱:۱۰

  در آستانه سال جدید و افزایش سفرهای ریلی منتشر شد؛

  آشنایی با حقوق مسافران قطار/ مسافران قطارهای نوروزی بخوانند

  تقاضا برای سفرهای ریلی در آستانه سال جدید به بیشترین میزان خود در طول سال می‌رسد که در میان آشنایی مسافران قطار با حقوق به ویژه در زمینه مقررات تأخیرات٬ ابطال و استرداد بلیت لازم است.

 • فرودگاه مهرآباد ۱۳۹۴-۱۲-۲۷ ۱۱:۰۳

  به بهانه آغاز سفرهای نوروزی منتشر شد؛

  آشنایی با دستورالعمل حقوق مسافران در پروازهای داخلی/ مسافران پروازهای داخلی بخوانند

  دستورالعمل حقوق مسافر در پروازهای داخلی در نخستین ماه از سال جاری پس از تصویب در شورایعالی هواپیمایی، در نهایت روز ۳۱ فروردین ماه سال جاری به شرکت‌های هواپیمایی ابلاغ شد تا حقوق مسافران در قبال تاخیرهای پروازی و سایر حقوق مشخص شود.

 • مهندسی ساختمان ۱۳۹۴-۱۲-۱۰ ۰۸:۴۵

  هیات دولت تصویب کرد:

  آشنایی با اصول اخلاقی پنج‌گانه مهندسان ساختمان و مصادیق رفتار حرفه‌ای/ متن کامل «نظام‌نامه رفتار حرفه‌ای اخلاقی در مهندسی ساختمان»

  هیات دولت نظام‌نامه رفتار حرفه‌ای اخلاقی در مهندسی ساختمان را تصویب و توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور به وزارت راه و شهرسازی ابلاغ کرد.

 • حاشیه‌نشینی ۱۳۹۴-۱۱-۲۴ ۰۷:۵۹

  آشنایی با تعاریف حاشیه‌نشینی و وضعیت حاشیه‌نشینان در ایران و جهان

  حاشیه نشینی (SLUM) یک مفهوم ذهنی محسوب می‌شود و مصادیق آن از شهری به شهر دیگر و از کشوری تا کشور دیگر متفاوت است. در ساده‌ترین تعریف یک زیست گاه انسانی پر جمعیت (high density) است که مساکن استاندارد نبوده (Low standard) و محلات، کثیف و آلوده(squalor) هستند.

 • قطار سریع‌السیر ۱۳۹۴-۱۱-۱۷ ۱۰:۱۳

  آشنایی با پنج غول جهانی سازنده قطار

  بی‌تردید هر صنعتی نقش‌‏آفرینان اصلی خود در سطح جهان را دارد و صنعت تولید قطار نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ غول‏‌های چندملیتی که ردپای آن‌ها در صنعت ریلی بسیاری از کشورهای جهان مشاهده می‏‌شود.

 • قطار ۱۳۹۴-۱۱-۰۵ ۰۹:۵۴

  آشنایی با مرام‌نامه ایمنی ریلی

  متن کامل مرام‌نامه ایمنی ریلی به شرح زیر است.