نمایش همه
 • خانه زینت الملک ۱۳۹۵-۰۹-۱۸ ۱۲:۵۵

  آشنایی با اثر معماری خانه زینت‌الملک شیراز

  در ضلع غربی نارنجستان قوام، عمارتی زیبا قرار دارد که به دلیل سکونت خانم زینت‌الملک قوامی، دختر قوام‌الملک چهارم به این نام معروف شده است.

 • مسجد امام ۱۳۹۵-۰۹-۱۵ ۱۳:۳۰

  آشنایی با اثر معماری مسجد امام خمینی(ره) - تهران

  مسجد امام خمینی(ره) یا مسجد شاه در خیابان ۱۵ خرداد و جنب بازار بزرگ تهران واقع شده و از بناهای ارزشمند دوره قاجاریه است.

 • شترگلو ۱۳۹۵-۰۹-۰۷ ۱۶:۲۸

  نگاهی به معماری عمارت شترگلو ماهان - کرمان

  عمارت شترگلو که در شرق شهر ماهان و در مسیر قنات وکیل آباد قرار گرفته یکی از دیدنی ترین آثار تاریخی دوره قاجار است که به لحاظ معماری خاص از جاذبه های منحصر به فرد جنوب شرق کشور محسوب می‌شود.

 • مسجد جامع اردستان ۱۳۹۵-۰۹-۰۵ ۱۱:۵۵

  نگاهی به مسجد جامع اردستان - اصفهان/ عبادتگاهی در قلب کویر

  مسجد جامع اردستان یکی از باشکوه‌ترین مساجد تاریخی حاشیه کویر مرکزی ایران است. این مسجد تاریخی که از نظر معماری در نوع خود بی‌نظیر است در میان باغ‌های انار اردستانی‌ها جای گرفته است.

 • گنبد سلطانیه ۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۱۰:۲۴

  آشنایی با گنبد سلطانیه/ شاهکار معماری ایرانی در استان زنجان

  گنبد سلطانیه به عنوان شاهکاری از معماری دوره اسلامی به عنوان بلندترین گنبد آجری جهان در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است. نورگیرهای این بنا به ساعت آفتابی برای انجام امور مذهبی تشبیه شده است.

 • مسجد برج میلاد تهران ۱۳۹۵-۰۸-۱۱ ۱۶:۳۲

  آشنایی با طرح مسجد برج میلاد/ معماری ایرانی- اسلامی در قلب پایتخت

  مسجد برج میلاد، طرحی که توسط مهدی حجت بنیانگذار سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ارایه شد یکی از طرح‌های معماری قابل‌تامل و نشانگر معماری ایرانی- اسلامی در قلب پایتخت است.

 • طراحی سبز ۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۱:۲۹

  طراحی پایدار (طراحی سبز) چیست؟

  طراحی پایدار یا طراحی سبز از موضوعات بسیار جنجالی و بحث‌برانگیز در جهان امروز است که برای نخستین بار در سال ۱۹۸۶ توسط کمیته جهانی گسترش محیط زیست، تحت عنوان رویایی با نیازهای عصر حاضر بدون به مخاطره‌انداختن منابع نسل آینده مطرح شد.

 • مسجد جامع اصفهان ۱۳۹۵-۰۸-۰۳ ۰۹:۴۳

  آشنایی با مسجد جامع (مسجد عتیق) اصفهان

  مسجد جامع (عتیق) اصفهان، مسجدی با گنجینه‌ای از هنرهای معماری ایران در دوران مختلف تاریخی، تجربیات هزاران ساله مسجدسازی به ویژه طرح مسجد ایرانی است که در سی و ششمین اجلاس جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسید. گفته می‌شود، مسجد جامع اصفهان منعکس‌کننده هنر بیزانس و کلاسیک در قالب یک بنای سنتی و اسلامی است.

 • مهدی حجت ۱۳۹۵-۰۸-۰۲ ۱۰:۰۷

  نگاهی به زندگی حرفه‌ای مهدی حجت

  مهدی حجت، معمار معاصر ایران که همواره با اندیشه‌های معمارانه ایرانی شناخته شده، بنیانگذار سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایران است. وی همواره به دلیل علاقه وافر خود به مباحث میراث‌فرهنگی، این مهم را از سرلوحه اندیشه و تصمیم گیری‌های کلان خویش قرار داده است.

 • معماری سبز ۱۳۹۵-۰۷-۲۹ ۱۴:۴۹

  نگاهی به اصول معماری سبز ‌در شهر

  ساختمان‌ها باید به‌گونه‌ای طراحی شوند که قادر به استفاده از اقلیم و منابع انرژی محلی باشند.

 • سید محمد بهشتی شیرازی ۱۳۹۵-۰۷-۲۷ ۱۰:۰۲

  نگاهی به زندگی حرفه‌ای سیدمحمد بهشتی

  سیدمحمد بهشتی معمار، پژوهشگر، فعال و اندیشمند حوزه سینما، معماری و میراث‌فرهنگی که درحال‌حاضر، ریاست پژوهشکده میراث‌فرهنگی را برعهده دارد با فعالیت‌های چند وجهی خود یکی از بنیانگذاران تحول فرهنگ در حوزه‌های معماری، سینمایی و میراثی به شمار می‌رود.

 • هبیتات ۱۳۹۵-۰۷-۲۶ ۰۹:۴۱

  آشنايی با هفت حوزه اصلی فعالیت‌های جاری هبیتات

  برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران (هبیتات) هفت حوزه اصلی کاری خود را با هدف آشنایی و ترویج اهداف خود منتشر کرده است.

 • هبیتات ۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۱۵:۲۷

  نگاهی به هبيتات (habitat)

  از آنجا که روند شهری‌شدن جوامع به سرعت رو به افزایش است، شهرهای امروز با چالش‌های جدی جمعیتی، اقتصادی، اجتماعی، زیست‌محیطی و آمایشی روبرو هستند.

 • طراحی سبز ۱۳۹۵-۰۷-۲۳ ۱۰:۵۶

  آشنایی با معماری پایدار (Sustainable architecture)

  کاربرد مفاهیم پایداری و توسعه پایدار در معماری مبحثی به نام معماری پایدار را به‌ وجود آورده است، که مهم‌ترین سرفصل‌های آن را عناوین "معماری اکو - تک"، "معماری و انرژی" و "معماری سبز" تشکیل می‌دهد.

 • عمارت خسروآباد سنندج ۱۳۹۵-۰۷-۲۱ ۱۲:۰۷

  آشنایی با عمارت خسروآباد سنندج

  عمارت قاجاری خسروآباد در سنندج که با شماره ۱۴۹۱ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده بنایی واجد ارزش‌های معمارانه است که به دلیل باغ و بنا در کنار هم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. گفته می‌شود از سال ۱۳۷۳ عملیات مرمت این بنای تاریخی آغاز شد و تا سال ۷۹ ادامه یافت.

 • سعید محمدزاده ۱۳۹۵-۰۷-۲۰ ۱۰:۴۳

  زندگینامه سعید محمدزاده

  سعید محمدزاده مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل و معاون وزیر راه و شهرسازی، متولد ۱۳۴۶ و دارای رتبه علمی دانشیاری دانشگاه علم و صنعت ایران است.

 • ارگ کریم خان زند ۱۳۹۵-۰۷-۱۶ ۱۱:۱۸

  آشنایی با ارگ کریم خان زند/ ترکیبی از معماری نظامی با معماری ایرانی

  ارگ کریم‌خان شیراز بنای معماری ایرانی و نظامی یکی از جاذبه های شهر شیراز است که به رغم گذر تاریخ و تبدیل شدن به نماد باارزش تاریخی - فرهنگی به دلیل مصالح به کار رفته، سبک طراحی و نوع ساخت مورد توجه معماران است.

 • جاوید ضیاء ۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۰:۵۱

  نگاهی به زندگی حرفه‌ای ضیاءالدین جاوید/ یک عمر فعالیت در زمینه معماری

  ضیاء الدین جاوید معمار برجسته ایرانی که در سال ۱۳۲۲ متولد و در سال ۱۳۹۵ درگذشت یکی از چهره های شناخته شده معماری کشور بود که سال ها در زمینه تدریس به دانشجویان علاقمند به هنر معماری فعالیت کرد.

 • عمارت عین الدوله تهران ۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۱۴:۱۰

  آشنایی با باغ عین‌الدوله تهران/ عمارتی ییلاقی در کوچه‌باغ‌های قدیمی پایتخت

  باغ و عمارت عین‌الدوله مربوط به دوره قاجار، در زمان احداث (بین سال‌های ۱۳۳۰-۱۳۱۰ هـ . ق) شامل یک عمارت تشریفاتی، استخر بزرگ و باغ‌های زیادی در اطراف بوده و در سال ۱۳۷۶ هـ . ش در حالی که از سال‌ها پیش ویران و متروک شده بود، شناسایی و در سال ۷۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. گفته می‌شود، ساختمان اولیه که متعلق به عین‌الدوله وزیر قاجار بوده، یک عمارت اعیانی ولی ساده ییلاقی در دو طبقه بود که در طبقه همکف شامل یک شاه نشین با سقف آیینه کاری شده و تزئینات و دو راهرو در دو طرف آن قرارداشت.

 • ایرج اعتصام ۱۳۹۵-۰۷-۰۱ ۱۵:۳۹

  نگاهی به زندگی حرفه‌ای ایرج اعتصام؛ پدر معماری معاصر ایران

  ایرج اعتصام درباره معماری معاصر ایران می‌گوید: همانطور که در معماری ساختمان‌ها فرم، رنگ، اندازه و مصالح را رعایت می‌کنیم اگر این توان و انگیزه وجود داشت تا این رعایت در فن، علم و در عین‌حال زیبایی را در شهر نیز به مرحله اجرا گذاشت آن موقع می‌دیدیم که شهرهای ما مشکلاتی که امروزه با آن دست به گریبان هستند را با این شدت نداشتند و قطعا کیفیت زندگی در شهرها مناسب بود.

 • بازار ۱۳۹۵-۰۶-۳۱ ۱۰:۴۵

  آشنایی با ویژگی‌های معماری بازار بزرگ تهران

  به نوشته صنیع‌الدوله، چهار سوق بزرگ و کوچک بازار در زمان فتحعلی‌شاه قاجار ساخته شد. در این زمان مجموعه بازار به طرف شمال غرب و غرب توسعه یافت، به طوری که به تدریج حدفاصل بین ارک و مسجد جامع به بخش پررونق بازار تبدیل شد و معروف‌ترین و معتبرترین سراها و تیمچه‌ها در این محدوده فعال شدند.

 • باغ موزه فردوس تهران ۱۳۹۵-۰۶-۲۸ ۱۶:۴۶

  نگاهی به باغ‌موزه فردوس- تهران

  عمارت باغ فردوس در قسمت شمالی باغ ساخته شده است و از ابتدا به صورت کاخ و محل اقامت اعیان، تزئین شده است. مساحت باغ ۲۰ هزار متر مربع و طولش در حدود ۲۸۰ متر و مساحت عمارت ۱۰۰۰ متر مربع، شامل سه طبقه و نیم، به عرض ۲۶ متر و به طول تقریبا ۳۴ متر است. شیب زمین آن از شمال‌غربی به جنوب‌شرقی است و تندی این شیب به حدی است که کف طبقه اول بنا با قسمت جنوبی باغ و سقف آن با قسمت شمالی باغ هم‌سطح است.

 • علی‌اکبر معمار اصفهانی ۱۳۹۵-۰۶-۲۵ ۱۳:۵۱

  برشی از زندگی علی‌اکبر اصفهانی؛ معمار شاخص دوره صفویه

  علی‌اکبر اصفهانی ملقب به معمار باشی در اصفهان فعالیت داشت و در عهد شاه عباس کبیر (۹۸۵-۱۰۳۸ ق) بود و طراحی و نقشه‌های درونی و بیرونی بناها و مساجد را خود انجام می‌داد و در ساخت آنها نیز شرکت می‌کرد از آثار مشهور وی مسجد شاه اصفهان است در بیست و چهارمین سال سلطنت شاه عباس اول بنا شده است.

 • عالی‌قاپو ۱۳۹۵-۰۶-۲۵ ۱۳:۲۰

  آشنایی با معماری ایران در دوره صفویه/ عصر شکوفایی نبوغ معماری و شهرسازی در ایران

  عصر صفوی، عصر کمال و شکوفایی نبوغ معماری و شهرسازی در ایران است. زیباترین و با شکوه ترین آثار معماری ایران در همین دوره توسط معماران خلاق و هنرمندانی چون محمدرضا و علی اکبر اصفهانی آفریده شد.

 • عمارت کلاه فرنگی وکیل شیراز ۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۱۲:۳۵

  آشنایی با عمارت کلاه فرنگی وکیل شیراز/ آرامگاهی در میان باغ نظر شیراز

  عمارت کلاه فرنگی آرامگاه وکیل در میان باغ زیبایی به نام باغ نظر در شهر شیراز بنا شده است و تزئینات کاشی آن با نقوش اسلیمی، گل ومرغ و مناظر شکارگاه و صحنه‌های الهام گرفته از قصه‌ها و داستان‌های قدیمی تزئین شده است.

 • سینما فلسطین تهران ۱۳۹۵-۰۶-۲۲ ۱۲:۴۲

  نگاهی به سینما فلسطین/ تلفیق معماری مدرن با هنر هفتم

  سینما فلسطین یکی از سینماهای تهران با معماری مدرن است که اگرچه در زمان آغاز به کار خود به عنوان مجلل‌ترین سینمای پایتخت آغاز به کار کرد اما همچنان هم به عنوان یکی از بهترین سینماهای ایران شناخته می‌شود.

 • موزه فرش ۱۳۹۵-۰۶-۲۱ ۰۷:۵۳

  نگاهی به موزه فرش- تهران

  ساختمان موزه فرش ايران معماری شکیل و چشم‌گیری دارد که آذین‌های نمای بیرونی آن شبیه به دار قالی است‌. سطح نمایشی موزه مساحتی برابر ۳۴۰۰ مترمربع را در بر می‌گیرد که شامل ۲ تالار است و برای نمایش انواع قالی‌های دست بافت و گلیم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • آرامگاه بوعلی سینا ۱۳۹۵-۰۶-۱۷ ۰۸:۳۹

  نگاهی به معماری آرامگاه بوعلی‌سینا/ تلفیق معماری ایران باستان و ایران پس از اسلام

  آرامگاه بوعلی‌سینا در همدان تلفیقی از دو سبک معماری ایران باستان و ایران بعد از اسلام، در طراحی خود از عناصر هنرمعماری سنتی ایرانی استفاده کرده است؛ عناصری مانند برج، الهام گرفته از برج گنبد قابوس، باغچه‌ها متاثر از باغ‌های ایرانی، آب نماها الهام گرفته از حوض خانه‌های سنتی و نمائی با روکار سنگ‌های حجیم و خشن خارا که با سنگ گرانیت کوهستان الوند آراسته شده و نمودار کاخ‌های باستانی ایرانیان است

 • موزه هنرهای معاصر ۱۳۹۵-۰۶-۱۵ ۰۸:۴۸

  آشنایی با موزه هنرهای‌معاصر/ اثری با ترجمه اصول معماری اصیل به معماری مدرن

  موزه هنرهای معاصر، اثری که به گفته برخی از معماران اثری با ترجمه اصول معماری اصیل به معماری مدرن شناخته می شود بیش از ۳۰۰۰ اثر ارزشمند هنرهای تجسمی را در درون خود نگهداری می کند و یکی از جاذبه های گردشگری تهران است.

 • عشرت آباد ۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۰۹:۴۰

  نگاهی به عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد- تهران

  عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد معروف به کاخ عشرت‌آباد كه در شرق تهران کنونی و شمال شرقی تهران قدیم واقع شده و مربوط به دوره قاجار است.