نمایش همه
 • سازمان هواپیمایی ۱۳۹۶-۰۸-۱۷ ۱۰:۰۲

  آشنایی با تاریخچه سازمان هواپيمايی كشوری

  در اواخر جنگ جهاني اول و در يكي از روزهاي سال ۱۲۹۶ شمسي اهالي تهران براي اولين بار هواپيمايي را مشاهده نمودند كه در ارتفاع پايين بر فراز تهران پرواز مي كرد و چون در آن موقع فرودگاهي در تهران وجود نداشت، خلبان در محل وزارت امور خارجه و شهرباني فعلي به زمين نشست. اين هواپيما ساخت روسيه بود كه آن را به صورت صندوقي از قطعات از راه بندرانزلي با اتومبيل به تهران حمل و پس از سوار كردن قطعات توسط خلبان روسي به پرواز درآمد.

 • فرزانه شرفبافی ۱۳۹۶-۰۷-۱۴ ۱۵:۲۰

  زندگینامه فرزانه شرفبافی

  فرزانه شرفبافی متولد ۱۳۵۲ تهران و دارای مدرک دکترای هوافضا از دانشگاه صنعتی‌شریف است.

 • لود کنترل ۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۱۴:۳۰

  آشنایی با واحد لود کنترل

  لود کنترل بوسیله سیستم‌های کامیپوتری از تعداد مسافر هر پرواز اطلاع کامل دارد و بر نحوه چینش مسافر در پرواز نظارت آنلاین دارد و در صورت کم‌بودن مسافر و نیاز تعادلی پرواز ردیف‌های خاصی از صندلی‌ها را برای اختصاص به مسافر مشخص و تعدادی را مسدود می‌کند تا با استفاده از نیروی وزن مسافران تعادل هواپیما حفظ شود و پرواز دارای بهترین شرایط تعادلی هنگام برخاستن و پرواز باشد.

 • مسجد وکیل ۱۳۹۵-۱۱-۲۸ ۱۷:۰۴

  آشنایی با اثر معماری مسجد وکیل

  مسجد وکیل بر طبق بافت معماری سنتی این مرز و بوم در یک مجموعه اجتماعی قرار گرفته و هماهنگی زیبایی را در پیوند دین و دنیا به وجود آورده‌ است.

 • حمام فین کاشان ۱۳۹۵-۱۱-۰۳ ۱۶:۳۳

  آشنایی با اثر معماری حمام فین کاشان

  حمام فین با قدمت دوره قاجاریه در مجموعه باغ فین کاشان قرار دارد و از جمله آثار دیدنی این شهر به حساب می‌آید.

 • یخچال خشتی ۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۶:۲۰

  آشنایی با اثر معماری یخچال‌های خشتی

  از جمله بناهای قدیمی شهرستان ابرکوه، وجود چهار یخچال خشتی در این منطقه است که کار تولید و انبار یخ به وسیله این بناها انجام می شده است.

 • سرای مشیر ۱۳۹۵-۱۰-۰۶ ۱۶:۳۱

  آشنایی با اثر معماری سرای مشیر شیراز

  سرای مشیر یا سرای گلشن از بازارهای قدیمی شیراز است که در دوره قاجاریه ساخته شده و در جنوب شرقی بازار وکیل جنوبی و در مجاورت در خروجی آن قرار گرفته و معماری آن کم و بیش مانند بازار وکیل است.

 • مسجد جامع (عتیق) قزوین ۱۳۹۵-۱۰-۰۵ ۱۵:۰۹

  آشنایی با مسجد جامع (عتیق) قزوین؛ یادگار هزاره کهن

  مسجد جامع (عتیق) قزوین با قدمتی هزارساله و معماری متناسب با اقلیم ایران و فرهنگ ایرانی، نمایشگاهی از دوره‌های تاریخی، مختلف معماری ایرانی- اسلامی را برای گردشگران داخلی و بین‌المللی ترسیم می‌کند. گفته می‌شود، مسجد در دوران مختلف مرمت و بازسازی شده است.

 • موزه دفاع مقدس ۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۱۶:۲۵

  آشنایی با اثر معماری باغ موزه دفاع مقدس

  باغ موزه دفاع مقدس در اراضی عباس آباد و با زیربنای ۲۰۵ هزار متر مربع یک مجموعه بی‌نظیر و دیدنی و یک موزه رویدادی متفاوت از موزه‌هایی است که صرفا بناها و اشیای تاریخی را به نمایش می‌گذارند.

 • قطار ايستگاه ۱۳۹۵-۰۹-۲۶ ۱۱:۲۴

  آشنایی با چند نکته ضروری در رعايت موارد ايمنی در مناطق عبور خطوط راه‌آهن

  زندگی در حاشیه و نزدیک خطوط آهن توجه به نکات ایمنی را برای شهروندان و رانندگان وسایل نقلیه ضروری می‌سازد.

 • خانه زینت الملک ۱۳۹۵-۰۹-۱۸ ۱۲:۵۵

  آشنایی با اثر معماری خانه زینت‌الملک شیراز

  در ضلع غربی نارنجستان قوام، عمارتی زیبا قرار دارد که به دلیل سکونت خانم زینت‌الملک قوامی، دختر قوام‌الملک چهارم به این نام معروف شده است.

 • مسجد امام ۱۳۹۵-۰۹-۱۵ ۱۳:۳۰

  آشنایی با اثر معماری مسجد امام خمینی(ره) - تهران

  مسجد امام خمینی(ره) یا مسجد شاه در خیابان ۱۵ خرداد و جنب بازار بزرگ تهران واقع شده و از بناهای ارزشمند دوره قاجاریه است.

 • شترگلو ۱۳۹۵-۰۹-۰۷ ۱۶:۲۸

  نگاهی به معماری عمارت شترگلو ماهان - کرمان

  عمارت شترگلو که در شرق شهر ماهان و در مسیر قنات وکیل آباد قرار گرفته یکی از دیدنی ترین آثار تاریخی دوره قاجار است که به لحاظ معماری خاص از جاذبه های منحصر به فرد جنوب شرق کشور محسوب می‌شود.

 • مسجد جامع اردستان ۱۳۹۵-۰۹-۰۵ ۱۱:۵۵

  نگاهی به مسجد جامع اردستان - اصفهان/ عبادتگاهی در قلب کویر

  مسجد جامع اردستان یکی از باشکوه‌ترین مساجد تاریخی حاشیه کویر مرکزی ایران است. این مسجد تاریخی که از نظر معماری در نوع خود بی‌نظیر است در میان باغ‌های انار اردستانی‌ها جای گرفته است.

 • گنبد سلطانیه ۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۱۰:۲۴

  آشنایی با گنبد سلطانیه/ شاهکار معماری ایرانی در استان زنجان

  گنبد سلطانیه به عنوان شاهکاری از معماری دوره اسلامی به عنوان بلندترین گنبد آجری جهان در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است. نورگیرهای این بنا به ساعت آفتابی برای انجام امور مذهبی تشبیه شده است.

 • مسجد برج میلاد تهران ۱۳۹۵-۰۸-۱۱ ۱۶:۳۲

  آشنایی با طرح مسجد برج میلاد/ معماری ایرانی- اسلامی در قلب پایتخت

  مسجد برج میلاد، طرحی که توسط مهدی حجت بنیانگذار سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ارایه شد یکی از طرح‌های معماری قابل‌تامل و نشانگر معماری ایرانی- اسلامی در قلب پایتخت است.

 • طراحی سبز ۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۱:۲۹

  طراحی پایدار (طراحی سبز) چیست؟

  طراحی پایدار یا طراحی سبز از موضوعات بسیار جنجالی و بحث‌برانگیز در جهان امروز است که برای نخستین بار در سال ۱۹۸۶ توسط کمیته جهانی گسترش محیط زیست، تحت عنوان رویایی با نیازهای عصر حاضر بدون به مخاطره‌انداختن منابع نسل آینده مطرح شد.

 • مسجد جامع اصفهان ۱۳۹۵-۰۸-۰۳ ۰۹:۴۳

  آشنایی با مسجد جامع (مسجد عتیق) اصفهان

  مسجد جامع (عتیق) اصفهان، مسجدی با گنجینه‌ای از هنرهای معماری ایران در دوران مختلف تاریخی، تجربیات هزاران ساله مسجدسازی به ویژه طرح مسجد ایرانی است که در سی و ششمین اجلاس جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسید. گفته می‌شود، مسجد جامع اصفهان منعکس‌کننده هنر بیزانس و کلاسیک در قالب یک بنای سنتی و اسلامی است.

 • مهدی حجت ۱۳۹۵-۰۸-۰۲ ۱۰:۰۷

  نگاهی به زندگی حرفه‌ای مهدی حجت

  مهدی حجت، معمار معاصر ایران که همواره با اندیشه‌های معمارانه ایرانی شناخته شده، بنیانگذار سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایران است. وی همواره به دلیل علاقه وافر خود به مباحث میراث‌فرهنگی، این مهم را از سرلوحه اندیشه و تصمیم گیری‌های کلان خویش قرار داده است.

 • معماری سبز ۱۳۹۵-۰۷-۲۹ ۱۴:۴۹

  نگاهی به اصول معماری سبز ‌در شهر

  ساختمان‌ها باید به‌گونه‌ای طراحی شوند که قادر به استفاده از اقلیم و منابع انرژی محلی باشند.

 • سید محمد بهشتی شیرازی ۱۳۹۵-۰۷-۲۷ ۱۰:۰۲

  نگاهی به زندگی حرفه‌ای سیدمحمد بهشتی

  سیدمحمد بهشتی معمار، پژوهشگر، فعال و اندیشمند حوزه سینما، معماری و میراث‌فرهنگی که درحال‌حاضر، ریاست پژوهشکده میراث‌فرهنگی را برعهده دارد با فعالیت‌های چند وجهی خود یکی از بنیانگذاران تحول فرهنگ در حوزه‌های معماری، سینمایی و میراثی به شمار می‌رود.

 • هبیتات ۱۳۹۵-۰۷-۲۶ ۰۹:۴۱

  آشنايی با هفت حوزه اصلی فعالیت‌های جاری هبیتات

  برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران (هبیتات) هفت حوزه اصلی کاری خود را با هدف آشنایی و ترویج اهداف خود منتشر کرده است.

 • هبیتات ۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۱۵:۲۷

  نگاهی به هبيتات (habitat)

  از آنجا که روند شهری‌شدن جوامع به سرعت رو به افزایش است، شهرهای امروز با چالش‌های جدی جمعیتی، اقتصادی، اجتماعی، زیست‌محیطی و آمایشی روبرو هستند.

 • طراحی سبز ۱۳۹۵-۰۷-۲۳ ۱۰:۵۶

  آشنایی با معماری پایدار (Sustainable architecture)

  کاربرد مفاهیم پایداری و توسعه پایدار در معماری مبحثی به نام معماری پایدار را به‌ وجود آورده است، که مهم‌ترین سرفصل‌های آن را عناوین "معماری اکو - تک"، "معماری و انرژی" و "معماری سبز" تشکیل می‌دهد.

 • عمارت خسروآباد سنندج ۱۳۹۵-۰۷-۲۱ ۱۲:۰۷

  آشنایی با عمارت خسروآباد سنندج

  عمارت قاجاری خسروآباد در سنندج که با شماره ۱۴۹۱ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده بنایی واجد ارزش‌های معمارانه است که به دلیل باغ و بنا در کنار هم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. گفته می‌شود از سال ۱۳۷۳ عملیات مرمت این بنای تاریخی آغاز شد و تا سال ۷۹ ادامه یافت.

 • سعید محمدزاده ۱۳۹۵-۰۷-۲۰ ۱۰:۴۳

  زندگینامه سعید محمدزاده

  سعید محمدزاده مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل و معاون وزیر راه و شهرسازی، متولد ۱۳۴۶ و دارای رتبه علمی دانشیاری دانشگاه علم و صنعت ایران است.

 • ارگ کریم خان زند ۱۳۹۵-۰۷-۱۶ ۱۱:۱۸

  آشنایی با ارگ کریم خان زند/ ترکیبی از معماری نظامی با معماری ایرانی

  ارگ کریم‌خان شیراز بنای معماری ایرانی و نظامی یکی از جاذبه های شهر شیراز است که به رغم گذر تاریخ و تبدیل شدن به نماد باارزش تاریخی - فرهنگی به دلیل مصالح به کار رفته، سبک طراحی و نوع ساخت مورد توجه معماران است.

 • جاوید ضیاء ۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۰:۵۱

  نگاهی به زندگی حرفه‌ای ضیاءالدین جاوید/ یک عمر فعالیت در زمینه معماری

  ضیاء الدین جاوید معمار برجسته ایرانی که در سال ۱۳۲۲ متولد و در سال ۱۳۹۵ درگذشت یکی از چهره های شناخته شده معماری کشور بود که سال ها در زمینه تدریس به دانشجویان علاقمند به هنر معماری فعالیت کرد.

 • عمارت عین الدوله تهران ۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۱۴:۱۰

  آشنایی با باغ عین‌الدوله تهران/ عمارتی ییلاقی در کوچه‌باغ‌های قدیمی پایتخت

  باغ و عمارت عین‌الدوله مربوط به دوره قاجار، در زمان احداث (بین سال‌های ۱۳۳۰-۱۳۱۰ هـ . ق) شامل یک عمارت تشریفاتی، استخر بزرگ و باغ‌های زیادی در اطراف بوده و در سال ۱۳۷۶ هـ . ش در حالی که از سال‌ها پیش ویران و متروک شده بود، شناسایی و در سال ۷۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. گفته می‌شود، ساختمان اولیه که متعلق به عین‌الدوله وزیر قاجار بوده، یک عمارت اعیانی ولی ساده ییلاقی در دو طبقه بود که در طبقه همکف شامل یک شاه نشین با سقف آیینه کاری شده و تزئینات و دو راهرو در دو طرف آن قرارداشت.

 • ایرج اعتصام ۱۳۹۵-۰۷-۰۱ ۱۵:۳۹

  نگاهی به زندگی حرفه‌ای ایرج اعتصام؛ پدر معماری معاصر ایران

  ایرج اعتصام درباره معماری معاصر ایران می‌گوید: همانطور که در معماری ساختمان‌ها فرم، رنگ، اندازه و مصالح را رعایت می‌کنیم اگر این توان و انگیزه وجود داشت تا این رعایت در فن، علم و در عین‌حال زیبایی را در شهر نیز به مرحله اجرا گذاشت آن موقع می‌دیدیم که شهرهای ما مشکلاتی که امروزه با آن دست به گریبان هستند را با این شدت نداشتند و قطعا کیفیت زندگی در شهرها مناسب بود.