نمایش همه
 • ارگ کریم خان زند ۱۳۹۵-۰۷-۱۶ ۱۱:۱۸

  آشنایی با ارگ کریم خان زند/ ترکیبی از معماری نظامی با معماری ایرانی

  ارگ کریم‌خان شیراز بنای معماری ایرانی و نظامی یکی از جاذبه های شهر شیراز است که به رغم گذر تاریخ و تبدیل شدن به نماد باارزش تاریخی - فرهنگی به دلیل مصالح به کار رفته، سبک طراحی و نوع ساخت مورد توجه معماران است.

 • جاوید ضیاء ۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۰:۵۱

  نگاهی به زندگی حرفه‌ای ضیاءالدین جاوید/ یک عمر فعالیت در زمینه معماری

  ضیاء الدین جاوید معمار برجسته ایرانی که در سال ۱۳۲۲ متولد و در سال ۱۳۹۵ درگذشت یکی از چهره های شناخته شده معماری کشور بود که سال ها در زمینه تدریس به دانشجویان علاقمند به هنر معماری فعالیت کرد.

 • عمارت عین الدوله تهران ۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۱۴:۱۰

  آشنایی با باغ عین‌الدوله تهران/ عمارتی ییلاقی در کوچه‌باغ‌های قدیمی پایتخت

  باغ و عمارت عین‌الدوله مربوط به دوره قاجار، در زمان احداث (بین سال‌های ۱۳۳۰-۱۳۱۰ هـ . ق) شامل یک عمارت تشریفاتی، استخر بزرگ و باغ‌های زیادی در اطراف بوده و در سال ۱۳۷۶ هـ . ش در حالی که از سال‌ها پیش ویران و متروک شده بود، شناسایی و در سال ۷۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. گفته می‌شود، ساختمان اولیه که متعلق به عین‌الدوله وزیر قاجار بوده، یک عمارت اعیانی ولی ساده ییلاقی در دو طبقه بود که در طبقه همکف شامل یک شاه نشین با سقف آیینه کاری شده و تزئینات و دو راهرو در دو طرف آن قرارداشت.

 • ایرج اعتصام ۱۳۹۵-۰۷-۰۱ ۱۵:۳۹

  نگاهی به زندگی حرفه‌ای ایرج اعتصام؛ پدر معماری معاصر ایران

  ایرج اعتصام درباره معماری معاصر ایران می‌گوید: همانطور که در معماری ساختمان‌ها فرم، رنگ، اندازه و مصالح را رعایت می‌کنیم اگر این توان و انگیزه وجود داشت تا این رعایت در فن، علم و در عین‌حال زیبایی را در شهر نیز به مرحله اجرا گذاشت آن موقع می‌دیدیم که شهرهای ما مشکلاتی که امروزه با آن دست به گریبان هستند را با این شدت نداشتند و قطعا کیفیت زندگی در شهرها مناسب بود.

 • بازار ۱۳۹۵-۰۶-۳۱ ۱۰:۴۵

  آشنایی با ویژگی‌های معماری بازار بزرگ تهران

  به نوشته صنیع‌الدوله، چهار سوق بزرگ و کوچک بازار در زمان فتحعلی‌شاه قاجار ساخته شد. در این زمان مجموعه بازار به طرف شمال غرب و غرب توسعه یافت، به طوری که به تدریج حدفاصل بین ارک و مسجد جامع به بخش پررونق بازار تبدیل شد و معروف‌ترین و معتبرترین سراها و تیمچه‌ها در این محدوده فعال شدند.

 • باغ موزه فردوس تهران ۱۳۹۵-۰۶-۲۸ ۱۶:۴۶

  نگاهی به باغ‌موزه فردوس- تهران

  عمارت باغ فردوس در قسمت شمالی باغ ساخته شده است و از ابتدا به صورت کاخ و محل اقامت اعیان، تزئین شده است. مساحت باغ ۲۰ هزار متر مربع و طولش در حدود ۲۸۰ متر و مساحت عمارت ۱۰۰۰ متر مربع، شامل سه طبقه و نیم، به عرض ۲۶ متر و به طول تقریبا ۳۴ متر است. شیب زمین آن از شمال‌غربی به جنوب‌شرقی است و تندی این شیب به حدی است که کف طبقه اول بنا با قسمت جنوبی باغ و سقف آن با قسمت شمالی باغ هم‌سطح است.

 • علی‌اکبر معمار اصفهانی ۱۳۹۵-۰۶-۲۵ ۱۳:۵۱

  برشی از زندگی علی‌اکبر اصفهانی؛ معمار شاخص دوره صفویه

  علی‌اکبر اصفهانی ملقب به معمار باشی در اصفهان فعالیت داشت و در عهد شاه عباس کبیر (۹۸۵-۱۰۳۸ ق) بود و طراحی و نقشه‌های درونی و بیرونی بناها و مساجد را خود انجام می‌داد و در ساخت آنها نیز شرکت می‌کرد از آثار مشهور وی مسجد شاه اصفهان است در بیست و چهارمین سال سلطنت شاه عباس اول بنا شده است.

 • عالی‌قاپو ۱۳۹۵-۰۶-۲۵ ۱۳:۲۰

  آشنایی با معماری ایران در دوره صفویه/ عصر شکوفایی نبوغ معماری و شهرسازی در ایران

  عصر صفوی، عصر کمال و شکوفایی نبوغ معماری و شهرسازی در ایران است. زیباترین و با شکوه ترین آثار معماری ایران در همین دوره توسط معماران خلاق و هنرمندانی چون محمدرضا و علی اکبر اصفهانی آفریده شد.

 • عمارت کلاه فرنگی وکیل شیراز ۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۱۲:۳۵

  آشنایی با عمارت کلاه فرنگی وکیل شیراز/ آرامگاهی در میان باغ نظر شیراز

  عمارت کلاه فرنگی آرامگاه وکیل در میان باغ زیبایی به نام باغ نظر در شهر شیراز بنا شده است و تزئینات کاشی آن با نقوش اسلیمی، گل ومرغ و مناظر شکارگاه و صحنه‌های الهام گرفته از قصه‌ها و داستان‌های قدیمی تزئین شده است.

 • سینما فلسطین تهران ۱۳۹۵-۰۶-۲۲ ۱۲:۴۲

  نگاهی به سینما فلسطین/ تلفیق معماری مدرن با هنر هفتم

  سینما فلسطین یکی از سینماهای تهران با معماری مدرن است که اگرچه در زمان آغاز به کار خود به عنوان مجلل‌ترین سینمای پایتخت آغاز به کار کرد اما همچنان هم به عنوان یکی از بهترین سینماهای ایران شناخته می‌شود.

 • موزه فرش ۱۳۹۵-۰۶-۲۱ ۰۷:۵۳

  نگاهی به موزه فرش- تهران

  ساختمان موزه فرش ايران معماری شکیل و چشم‌گیری دارد که آذین‌های نمای بیرونی آن شبیه به دار قالی است‌. سطح نمایشی موزه مساحتی برابر ۳۴۰۰ مترمربع را در بر می‌گیرد که شامل ۲ تالار است و برای نمایش انواع قالی‌های دست بافت و گلیم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • آرامگاه بوعلی سینا ۱۳۹۵-۰۶-۱۷ ۰۸:۳۹

  نگاهی به معماری آرامگاه بوعلی‌سینا/ تلفیق معماری ایران باستان و ایران پس از اسلام

  آرامگاه بوعلی‌سینا در همدان تلفیقی از دو سبک معماری ایران باستان و ایران بعد از اسلام، در طراحی خود از عناصر هنرمعماری سنتی ایرانی استفاده کرده است؛ عناصری مانند برج، الهام گرفته از برج گنبد قابوس، باغچه‌ها متاثر از باغ‌های ایرانی، آب نماها الهام گرفته از حوض خانه‌های سنتی و نمائی با روکار سنگ‌های حجیم و خشن خارا که با سنگ گرانیت کوهستان الوند آراسته شده و نمودار کاخ‌های باستانی ایرانیان است

 • موزه هنرهای معاصر ۱۳۹۵-۰۶-۱۵ ۰۸:۴۸

  آشنایی با موزه هنرهای‌معاصر/ اثری با ترجمه اصول معماری اصیل به معماری مدرن

  موزه هنرهای معاصر، اثری که به گفته برخی از معماران اثری با ترجمه اصول معماری اصیل به معماری مدرن شناخته می شود بیش از ۳۰۰۰ اثر ارزشمند هنرهای تجسمی را در درون خود نگهداری می کند و یکی از جاذبه های گردشگری تهران است.

 • عشرت آباد ۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۰۹:۴۰

  نگاهی به عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد- تهران

  عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد معروف به کاخ عشرت‌آباد كه در شرق تهران کنونی و شمال شرقی تهران قدیم واقع شده و مربوط به دوره قاجار است.

 • مسجد الجواد ۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۱۰:۲۴

  نگاهی به معماری نخستين مسجد مدرن ايران/ مسجدی كه هوای شهرش را تصفيه می‌كند

  نخستين مسجد مدرن ايران با معماری منحصربه‌فرد در ضلع شرقی میدان هفتم ‌تیر تهران با نام مسجد الجواد در سال ۱۳۴۱، تأسیس شده است‌.

 • فرهنگسرای نیاوران ۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۰۹:۴۹

  نگاهی به معماری فرهنگسرای نیاوران تهران

  فرهنگسرای نیاوران یکی از بناهای معماری معاصر که در عین حال بر ارزش‌های معماری ایرانی نیز تکیه دارد ضمن هماهنگی معماری با شهرسازی و وجه اجتماعی شهر یکی از جاذبه‌های تهران‌گردی در پایتخت کشور به شمار می‌رود.

 • تهران ۱۳۹۵-۰۵-۳۰ ۱۵:۳۷

  نگاهی به بلندترين آسمانخراش ايران؛ برج میلاد

  برج میلاد بلندترین آسمان‌خراش ایران و ششمین برج مخابراتی بلند در جهان است.این برج مخابراتی و چندمنظوره، در مجموعه مرکز ارتباطات بین المللی تهران، در شمال‌غربی شهر تهران، میان تپه‌ای با مساحت تقریبی ۱۴ هکتار واقع در جنوب شهرک‌قدس و شمال کوی‌نصر در منطقه ۲ شهرداری تهران قرار دارد.

 • پردیس سینمایی ملت ۱۳۹۵-۰۵-۲۹ ۱۵:۱۹

  نگاهی به پردیس سینمایی ملت/ بنایی شیشه‌ای در قلب پایتخت

  پردیس سینمایی ملت یک بنای معماری معاصر با بیشترین مصالح شیشه‌ای است که با وجود ۴ سالن سینما، گالری، کتابفروشی و امکانات رفاهی یکی از سالن‌های سینمایی قابل‌توجه در شهر تهران و میزبان فرهنگ دوستان و علاقمندان به هنر هفتم است.

 • مسجد و مدرسه سپهسالار ۱۳۹۵-۰۵-۲۸ ۱۵:۵۱

  نگاهی به معماری مسجد و مدرسه سپهسالار (شهید مطهری)

  مسجد و مدرسه سپهسالار (شهید مطهری) نخستین و بزرگ‌ترین مسجد و مدرسه عالی در تهران است.

 • پارک آب و آتش ۱۳۹۵-۰۵-۲۶ ۰۸:۴۶

  نگاهی به بوستان آب و آتش تهران

  بوستان آب و آتش یکی از بوستانهای متفاوت شهر تهران با مساحتی گسترده و امکانات تفریحی مختلف همچون فانوس دریایی، مراسم نقاله خوانی، فضای بازی با آب همه روزه میزان بسیاری از گردشگران از تهران و شهرهای دیگر کشور است.

 • میدان نقش جهان ۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۰۹:۳۵

  نگاهی به میدان نقش جهان اصفهان

  میدان نقش جهان یا میدان امام و هم‌چنین معروف با نام تاریخی میدان شاه، میدان مرکزی شهر اصفهان است که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد.

 • CSR ۱۳۹۵-۰۳-۲۶ ۱۰:۰۷

  آشنایی با مفاهیم مسئولیت اجتماعی شرکت CSR

  مفهوم مسئولیت اجتماعی شرکت CSR برای اولین بار در دهه‌ی بیست میلادی مطرح شد، ولی، به‌دلیل رکود بزرگ و جنگ جهانی دوم، نتوانست به‌ عنوان یک موضوع جدی تا دهه‌ی ۱۹۵۰میان رهبران کسب وکار جایگاهی بیابد.

 • پل طبیعت ۱۳۹۵-۰۲-۲۸ ۱۰:۴۴

  آشنایی با پل طبیعت - تهران

  پل طبیعت سازه‌ای برای عبور عابران پیاده است که در سال ۱۳۹۳ در تهران افتتاح شد.

 • مسکن مهر شهر جدید پردیس ۱۳۹۵-۰۲-۰۹ ۰۸:۵۷

  آشنايی با شهر جدید پردیس، بهشت کوهپایه البرز

  شهر جدید پردیس در ۱۷ کیلومتری شرق تهران در مسیر جاده ترانزیت ارتباطی تهران به مازندران قرار گرفته و از شمال به سلسله جبال البرز، از غرب به منطقه جاجرود، از جنوب به روستای کرشت و از شرق به بومهن محدود می‌شود.

 • مهندسی ساختمان ۱۳۹۴-۱۲-۱۰ ۰۸:۴۵

  هیات دولت تصویب کرد:

  آشنایی با اصول اخلاقی پنج‌گانه مهندسان ساختمان و مصادیق رفتار حرفه‌ای/ متن کامل «نظام‌نامه رفتار حرفه‌ای اخلاقی در مهندسی ساختمان»

  هیات دولت نظام‌نامه رفتار حرفه‌ای اخلاقی در مهندسی ساختمان را تصویب و توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور به وزارت راه و شهرسازی ابلاغ کرد.

 • حاشیه‌نشینی ۱۳۹۴-۱۱-۲۴ ۰۷:۵۹

  آشنایی با تعاریف حاشیه‌نشینی و وضعیت حاشیه‌نشینان در ایران و جهان

  حاشیه نشینی (SLUM) یک مفهوم ذهنی محسوب می‌شود و مصادیق آن از شهری به شهر دیگر و از کشوری تا کشور دیگر متفاوت است. در ساده‌ترین تعریف یک زیست گاه انسانی پر جمعیت (high density) است که مساکن استاندارد نبوده (Low standard) و محلات، کثیف و آلوده(squalor) هستند.

 • لندن ۱۳۹۴/۰۶/۳۰

  آشنایی با مقررات ملی ساختمان در کشور انگلستان

  مقررات ساختمان در کشور انگلستان شامل اسناد مصوبی است که جدیدترین نسخه‌های این اسناد از ۱۴ بخش فنی تشکیل شده است.

 • پرونده ۱۳۹۴-۰۴-۲۱ ۰۵:۲۸

  مسکن اجتماعی

  پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی موضوع مسکن اجتماعی را با انتشار سلسله گزارش‌ها، گفتگوها و دیدگاه‌های کارشناسان و صاحبنظران مورد بررسی قرار داده است.

 • medef مدف ۱۳۹۴-۰۴-۰۲ ۰۸:۵۳

  آشنایی با انجمن برترين شركت‌هاي سرمايه‌گذاري فرانسه (MEDEF)

  انجمن برترين شركت‌هاي سرمايه‌گذاري فرانسه (Mouvement des Entreprises de France) در سال ۱۹۸۹ به عنوان یکی از بزرگترین نهادهای غیرانتفاعی و خصوصی در این کشور تشکیل شد.