شناسهٔ خبر: 101494 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

هم‌زمان با روز جهانی معلولان؛

ویرایش سوم کتاب ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلولیت رونمایی شد

رونمایی همزمان با روز جهانی معلولان، ویرایش سوم کتاب ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلولیت، در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، همزمان با روز جهانی معلولان، ویرایش سوم کتاب ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلولیت، روز گذشته ۱۳ آذرماه با حضور رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی، شهردارمنطقه ۱ تهران، رئیس ستاد مناسب‌سازی شهر تهران و اعضای کمیته بازنگری در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی رونمایی شد.

ویرایش سوم کتاب ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلولیت به همت کمیته بازنگری ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلولیت در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تهیه و تدوین شده است.

در ابتدای این مراسم، شعله نوذری دبیر کمیته بازنگری ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری با بیان این مطلب که هدف اصلی این پروژه، تامین فضای قابل دسترسی و بدون مانع و ایجاد فضای کامل برای استفاده تمام اقشار جامعه است، گفت: ویرایش اول ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلولیت در سال ۶۷ و ویرایش دوم آن در سال ۷۸ انجام شد و از سال گذشته نیز ویرایش سوم این ضابطه در دستور کار کمیته قرار گرفت که پس از تدوین، توسط شورای عالی معماری و شهرسازی تصویب و ابلاغ شد.

نوذری در خصوص تغییرات صورت گرفته در ویرایش سوم گفت: تلاش کردیم تا ضمن حفظ ساختار ضوابط، ابهامات را حذف نمایم و رویکرد همه شمول برای ما مهم بود. همچنین تلاش شد تا مباحث مربوط به نابینایان و ناشنوایان را گسترده‌تر طرح کنیم.

محمد شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در بخش دیگری از این مراسم با گرامی داشتن یاد و خاطره مسعود قاسم‌زاده و سیدمحسن حبیبی دو تن از اعضای فقید کمیته بازنگری ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلولیت، گفت: موضوع معلولین و مناسب‌سازی ساختمان‌ها یکی از حوزه هایی است که به طور خاص، محیط زیست بهتر برای همه مردم را در نظر گرفته است.

وی افزود: مجموعه کارهایی که تاکنون به صورت مدون در حوزه دسترسی‌پذیری و مناسب‌سازی مکان‌های عمومی و ساختمان‌ها برای معلولین در مرکز آغاز و انجام شده است و مجموعه انتشاراتی که در این زمینه در مرکز داشته ایم، در زمره مهمترین مدارک فنی موجود کشور در این حوزه به شمار می‌رود.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به صدور گواهینامه و تاییدیه فنی از سوی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برای اقلام و محصولات ساختمانی گفت: یکی از موضوعاتی که در این زمینه مطرح کردیم این بود که ساختمان‌ها را از بعد دسترسی‌پذیری نیز مورد بررسی قرار دهیم که امیدواریم به زودی این موضوع اجرایی شود.

وی توجه ویژه به معلولین ناشی از جنگ تحمیلی که آگاهانه جانشان را در راه کشور فدا کرده و دچار معلولیت شده‌اند و همچنین ضرورت مناسب‌سازی ساختمان ها به جهت پیر شدن جمعیت کشور را به عنوان دو محور موضوعی دارای اهمیت طرح کرد.

شکرچی زاده افزود: با توجه به اینکه انبوه‌سازی مسکن در حال حاضر در دستور کار دولت قرار گرفته است و توجه به محورهای آمایش سرزمینی، گسل‌ها، فرونشست و... نیز به تبع آن مورد توجه ویژه است، ضرورت دارد که بحث دسترسی‌پذیری را هم جزو الزامات قرار دهیم تا حداقل این معیار در ساخت و سازهای جدیدمان مورد توجه قرار گیرد. برای ساختمان‌های عمومی هم تاکنون اقدامات زیادی انجام شده است ولی اگر نیاز به کار مجدد و جدید در حوزه توجه به معلولین باشد، می توانیم برنامه‌ریزی و در دستور کار قرار دهیم.

در ادامه این نشست، رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور نیز از دیگر اعضای حاضر در مراسم امروز طرح مباحث مربوط به حوزه معلولین را تنها مختص روز جهانی معلولین و مناسبت های تقویمی ندانست و بر توجه مستمر به حوزه معلولین تاکید کرد.

ابراهیم کاظمی رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور افزود: ویرایش سوم کتاب ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلولیت یکی از اقدامات بسیار خوب و موثر در حوزه معلولین است. با توجه به تلاش‌های صورت گرفته در این زمینه از سوی نهادهای مختلف، امیدواری به انجام اقدامات خوب برای معلولین بیشتر از گذشته است. امیدواریم روزی برسد که افراد دارای معلولیت جسمی بدون نیاز به کمک دیگران در سطح شهرها حضور داشته و از امکانات شهری بهره‌مند شوند.

حمیدرضا حاجوی شهردار منطقه ۱ نیز با تاکید بر اینکه سلامت مردم دغدغه اصلی گروه تدوین کننده این ضابطه بوده است گفت: زمانی که این ضوابط را تهیه و اجرایی می‌کنیم، عملا مناسب‌سازی شهر را برای میانسالان، کهنسالان و کودکان نیز انجام داده‌ایم.

وی افزود: خوشحال هستیم که در وزارت راه و شهرسازی و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی این دغدغه وجود داشته و اقدامات خوبی نیز تاکنون صورت گرفته است.

وی خاطرنشان ساخت که در حوزه معلولین و مناسب‌سازی شهری از استانداردهای جهانی فاصله زیادی داریم ولی اگر بتوانیم بخشی از ضوابط و مقررات را بومی‌سازی کنیم تا حدودی کار را پیش برده‌ایم. امیدوارم با کمک دولت و شهرداری، جامعه هدف به دسترسی‌پذیری مناسب، دست یابد.

در مراسم رونمایی از ویرایش سوم کتاب ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلولیت، پروانه رستم‌خانی همسر مرحوم مسعود قاسم‌زاده از اعضای فقید کمیته تدوین ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلولیت در سخنانی با تقدیر از زحمات صورت گرفته در جهت مناسب‌سازی فضاهای شهری برای معلولین، ابراز امیدواری کرد که زحمات صورت گرفته از سوی اعضای کمیته و فعالان در این حوزه از جمله مرحوم قاسم زاده بتواند مشکلی از مشکلات جامعه را حل کند.

در بخش پایانی این مراسم، کتاب ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلولیت از سوی توسط شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و صادق مالواجرد معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی رونمایی شد. همچنین با اهدای لوح از اعضای کمیته بازنگری ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلولیت تقدیر به عمل آمد.

به گزارش مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، خاطرنشان می‌شود ویرایش سوم کتاب ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلولیت به همت کمیته بازنگری ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلولیت در ۳ فصل با عناوین ضوابط شهرسازی برای افراد دارای معلولیت، ضوابط طراحی معماری برای افراد دارای معلولیت و ضوابط طراحی و مناسب‌سازی ساختمان‌های مسکونی تدوین و منتشر شده است.