شناسهٔ خبر: 102298 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

معاون وزیر راه و شهرسازی:

ممنوعیت ورود کشتی‌های ایرانی به بنادر چین و هند برداشته شد/ سازمان بنادر یک قدم از تحریم‌ها جلوتر بود/ جریان تجاری کالا از بندر چابهار رونق می‌گیرد

علی اکبر صفایی فراهانی مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تاکید بر برداشته شدن ممنوعیت ورود کشتی‌های ایرانی به بنادر چین و هند از رونق گرفتن جریان تجاری کالا در بندر چابهار خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علی اکبر صفایی امروز ۲۸ آذر در نشست خبری به معرفی فعالیت های سازمان بنادر و دریانوردی در پنجمین نمایشگاه حمل و نقل پرداخت.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه سالانه ۵۰ هزار فروند کشتی وارد آب‌های جمهوری اسلامی می‌شود و در بنادر کشور فعالیت تخلیه و بارگیری دارند، گفت: در کنار اینها حجم عظیمی از شناورهای سنتی و شناورهای مسافری و دیگر شناورها قرار دارند که در آمارهای این ۵۰ هزار فروند کشتی نیستند اما همه آنها مانند کشتی‌های اقیانوس پیما تحت کنترل و هدایت سازمان بنادر و دریانوردی قرار دارند به خصوص که ۹۰ درصد تجارت ما دریایی است.  

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره فعالیت هندی‌ها در بندر چابهار توضیح داد: ظرفیت بندر چابهار ۱۲.۵ میلیون تن بوده این در حالی است که عملکرد آن ۶.۲ میلیون تن است.

به گفته صفایی، در حالی که به طور کلی عملکرد بندر چابهار رشد داشته است ولی در حمل و نقل کانتینری کاهش داشته‌ایم.

وی در مورد علت کاهشی بودن بخشی از عملکرد بندر چابهار با بیان اینکه در سال های گذشته گندم اهدایی هند به افغانستان از بندر چابهار منتقل شد، گفت: با توجه به این که حجم گندم اهدایی به پایان رسیده، شاهد کاهش فعالیت تخلیه و بارگیری در بندر چابهار هستیم. 

صفایی تصریح کرد: در پی آن هستیم تا جریان تجاری کالا از بندر چابهار را رونق دهیم. این بندر ظرفیت های خوبی دارد و قرار است کشتیرانی جمهوری اسلامی مجددا سرویس های خود را به بندر چابهار فعال کند.

وی گفت:خط آهن چابهار، زاهدان، میلک در دست اقدام است که با بهره برداری از آن حجم تجارت بندر چابهار افزایش می یابد. 

به گفته وی، دو کشور هند و عمان مبادی ارسال کالا از طریق بندر چابهار به ایران و آسیای میانه و کشورهای حوزه CIS هستند با توجه به مذاکرات و روابطی که با کشورهای شرق دریای خزر داریم افزایش تردد کالا میان هند و عمان با آسیای میانه به رشد چابهار کمک می کند. 

معاون وزیر راه با اشاره به اینکه در حال حاضر قرارداد کوتاه مدت اپراتوری چابهار در اختیار هندی هاست، اعلام کرد:  بر عملکرد آنها نقد داریم و امیدواریم با رفع مشکلات میان دو کشور، قرارداد بلندمدت امضا شود.  

صفایی درباره رونق تجاری دریای خزر گفت: بخشی از تجارت دریای خزر شرقی به غربی است در حالی که بنادر ما در جنوب دریای خزر قرار دارند که سبب کاهش ترافیک بنادر شمالی ما شده است. مشکل دیگر نبود شناور رو-رو در دریای خزر است. ناوگان موجود هم سن بالایی دارد که ادامه این روند قطعا به شکست تجارت در دریای خزر منجر خواهد شد.

وی اظهار امیدواری کرد تا با افزایش شناورها و ترددهای دریایی شاهد بهبود فعالیت بنادر شمالی باشیم. سازمان بنادر از محل وجوه اداره شده این سازمان به فعالان اقتصادی، تسهیلات خرید شناور رو-رو در دریای خزر اهدا می کند. 

معاون وزیر راه درباره بندر شهید رجایی گفت: تلاش ما این است روی بحث جریان سازی کالا در این بندر کار کنیم تا شاهد رونق ترافیک در بنادر کشور باشیم همچنین از شرکت های تولیدکننده داخلی تجهیزات بندر شهید رجایی خصوصا گنتری کرین (جرثقیل های بزرگ دروازه ای)حمایت می کنیم. 

صفایی درباره تحریم های ظالمانه دریایی کشور گفت: تحریم های ظالمانه روی حمل و نقل دریایی اثر گذاشته اما همیشه حمل و نقل دریای ما یک قدم از تحریم ها جلوتر بوده است. وقتی آمریکایی ها ما را تحریم می کردند یک مرحله از آن تحریم جلوتر بودیم و عبور کرده بودیم. امیدواریم تحریم ها لغو شود و اشتغال زیادی برای جوانان ما ایجاد شود. با این حال در حال حاضر ناوگان کشتیرانی ما محصولات صادراتی و وارداتی را حمل می کنند و مشکلی از این نظر نداریم. 

صفایی درباره ممنوعیت ورود کشتی‌های ایرانی به بنادر هند و همچنین به بنادر چین گفت: ممنوعیت تردد کشتی‌ها در بنادر چین و هند برداشته‌شده و پیش‌از این تنها اجازه ورود کشتی‌های ایرانی را به بندر خصوصی نمی‌دادند که این مشکل درحال‌حاضر برطرف شده‌است.
 
وی در خصوص میزان خسارت به دلیل ممنوعیت ورود این کشتی‌ها اعلام کرد: هنوز شرکت کشتیرانی درباره خسارت وارد شده به ما چیزی اعلام نکرده‌ است‌

به گفته مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، رشد ۱۲ درصدی در هشت ماه نخست امسال در کلیه رویه های گمرک در داخل نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته ایم. همچنین در مدت مذکور رشد ۳۰ درصدی تخلیه وبارگیری کالا را شاهد بوده ایم. در این مدت ۱۲۹ میلیون تن کالا در بنادر تخلیه و بارگیری شد که ۱۱ درصد افزایش داشته است.