شناسهٔ خبر: 103724 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده ای خراسان شمالی:

۱۴ مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی در استان در حال بهره‌برداری است

مجتمع های خدماتی رفاهی ۳۰ مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی در خراسان شمالی دارای موافقت اصولی بوده که از این تعداد ۱۴ مجتمع در حال خدمت رسانی به کاربران جاده‌ای و ۱۰ مجتمع در مرحله اخذ استعلامات و ۵ مجتمع در حال ساخت است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (خراسان شمالی) مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان شمالی گفت: با توجه به توسعه شبکه راهها ، افزایش میزان حجم تردد در محورها، ارائه خدمات مطلوب به کاربران جاده ای، تمرکز و یکپارچگی خدمات در یک نقطه و افزایش ایمنی که یکی از اهداف اصلی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای است، مجتمع های خدماتی رفاهی نقش موثری در کاهش تصادفات جاده ای خواهند داشت.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از خراسان شمالی، جعفر شهامت مديركل راهدارى و حمل و نقل جاده اى خراسان شمالى افزود: با توجه به عناصر مهم در مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی از جمله جایگاه عرضه سوخت، نمازخانه، سرویس بهداشتی، اقامتگاه، رستوران، تیرپارک، فروشگاه های تجاری و ... می توانند کاربران جاده ای در مسیر سفر خود با برنامه ریزی مناسب از این خدمات مطلوب استفاده کنند.

وی اظهارکرد: طبق اصلاحیه طرح جامع خدماتی رفاهی بین راهی در صدور موافقت اصولی، حداقل فاصله بین مجتمع خدماتی رفاهی در آزادراه ها ۲۰ کیلومتر در همان سمت، در بزرگراه ها ۳۰ کیلومتر در همان سمت و در راه های اصلی و فرعی ۴۰ کیلومتر در همان سمت  و ۱۰ کیلومتر در سمت مقابل بوده که هدف آن توزیع بهینه مکانی مجتمع های خدماتی رفاهی در طول راههاست و رعایت این موضوع برای درخواست سرمایه گذاران حائز اهمیت است.

دبیر کمیته اجرایی کمیسیون ایمنی حمل و نقل و سوانح استان وجود مجتمع های خدماتی رفاهی و استراحتگاه های بین راهی را یکی از ضروریات ارتقای ایمنی راه‌های استان با توجه به سهم بالای تصادفات ناشی از خستگی و خواب آلودگی در راه ها استان دانست و بر حمایت اداره کل راهداری استان برای آسفالت رمپ مجتمع های خدماتی رفاهی بین راهی تاکید کرد.

وی گفت: با توجه به موقعیت استان و بررسی های انجام شده، یک مجتمع خدماتی رفاهی در محور اسفراین به سبزوار و ۲ مجتمع خدماتی رفاهی در محور آشخانه به شهرآباد (دوراهی امند و دوراهی اسلام آّباد) برای احداث پیش بینی شده و در محور راز و جرگلان، ۲ مجتمع خدماتی رفاهی (سه راهی عشق آباد و سه راهی خرتوت) و در محور شیروان به اسفراین یک مجتمع خدماتی رفاهی ( بعد از روستای گلیان اسطرخی) و محورهای بجنورد به شیروان، شیروان به فاروج و بجنورد به اسفراین  هر کدام یک مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی مورد نیاز است که متقاضیان می توانند برای سرمایه گذاری به سایت درگاه ملی۰IR B مراجعه و درخواست کتبی خود را در سایت مزبور ثبت کنند.