شناسهٔ خبر: 104028 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

استاندار خراسان جنوبی تاکید کرد؛

تکميل طرح توسعه و ساختمان پاويون فرودگاه بيرجند در نيمه نخست ۱۴۰۱

فرودگاه بيرجند استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر لزوم تکمیل ساختمان پاویون و طرح توسعه‌ ترمینال فرودگاه بیرجند در نیمه نخست سال آینده، گفت: شرکت‌های هواپیمایی که پروازهای بیشتری داشته باشند، از خدمات بهتری در استان برخوردار خواهند شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، استاندار خراسان جنوبی با هدف اطلاع از شرایط موجود و بررسی راهکارهای تسریع در روند تکمیل پروژه‌های در دست اقدام فرودگاه بیرجند از برج مراقبت، پاویون و طرح توسعه ترمینال داخلی این فرودگاه بازدید کرد.

در این بازدید که سرپرست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و مدیرکل راه و شهرسازی استان خراسان جنوبی و مدیرکل فرودگاه‌های استان، استاندار خراسان جنوبی را همراهی می‌کردند، جواد قناعت ضمن بررسی مشکلات ساختمان یاد شده و اشاره به اهمیت جایگاه پاویون در استقبال از سفرا و سران کشورهای همسایه و همجوار با دریای خزر، بر بروز بودن فضای پاویون تاکید کرد و گفت: با تأمین و تزریق اعتبار لازم طی دو مرحله، پاویون را کامل می‌کنیم.

استاندار خراسان جنوبی در ادامه از پروژه توسعه و بهسازی ترمینال فرودگاه بیرجند بازدید کرد.

همچنین عظیم طهماسبی مدیرکل فرودگاه‌های استان خراسان جنوبی در این بازدید ضمن ارائه گزارشی از روند پیشرفت پروژه یاد شده، گفت: طرح توسعه‌ ترمینال فرودگاه بیرجند با ۸۷ درصد پیشرفت فیزیکی، در حال انجام است، پیمانکاران مشغول کارند و بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، این پروژه تا خرداد سال آینده کامل خواهد شد.

استاندار خراسان جنوبی سپس در جلسه بررسی مسایل و مشکلات فرودگاه شهید کاوه بیرجند و راهکارهای افزایش پروازها حضور یافت.

مدیرکل فرودگاه بیرجند در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از پروژه‌های صورت گرفته طی سال‌های اخیر در خصوص مشکلات پیش روی این فرودگاه، ضمن ارائه راهکارهای لازم، از اعلام آمادگی برای افزایش و پذیرش پروازها خبر داد.

استاندار خراسان جنوبی نیز در این نشست با اشاره به اینکه بخشی از برنامه‌های توسعه‌ای استان استفاده از ظرفیت فرودگاه است، گفت: یکی از شاخص‌های مدنظر شرکت‌های هواپیمایی، استقبال مردم و میزان مسافر است که به این لحاظ ما در استان مشکلی نداریم و پروازها همواره متقاضی و مسافر لازم را دارند و با توجه به سابقه فرودگاه شهید کاوه بیرجند، حجم و تعداد پروازها در شأن مردم استان نیست.

قناعت از رایزنی‌های صورت گرفته توسط استانداری و اداره‌کل فرودگاه‌های استان برای افزایش پروازها گفت و افزود: از شرکت هواپیمایی ایران ایر انتظار داریم که دو فرودگاه استان را ویژه ببیند و در ارائه خدمات بر دیگر شرکت‌ها پیشی بگیرد.

وی فرودگاه را از عوامل و زیرساخت‌های توسعه برشمرد و گفت: فرودگاه، تعداد پروازها و شرکت‌های هواپیمایی طرف قرارداد از مؤلفه‌های اصلی و تأثیرگذار در توسعه هستند.

قناعت ادامه داد: از مهمترین سؤالات سرمایه‌گذاران وجود فرودگاه، فاصله آن با مرکز استان، تعداد پروازها و شرکت‌های طرف قرارداد است که در تصمیم نهایی آنها برای حضور و سرمایه‌گذاری بسیار تأثیر دارد.

استاندار خراسان جنوبی تأکید کرد: فرودگاه، پیشانی و نشان‌دهنده امکانات استان است بنابراین هرچه عظیم تر و با تعداد پرواز بیشتر باشد به نفع ماست و نگاه به فرودگاه در این دوره ویژه است و تغییرات جدی در این حوزه را در برنامه داریم.

قناعت ادامه داد: برای تکمیل طرح توسعه ترمینال هم پیگیری‌ها و رایزنی‌های لازم صورت خواهد گرفت تا در آینده نزدیک، شاهد بهره‌برداری از این مجموعه باشیم و در پروژه طرح توسعه ترمینال، کیفیت کار و وسعت فضای موجود مورد تأکید قرار دارد.

استاندار خراسان جنوبی، موضوع اصلی در بحث فرودگاه را افزایش تعداد پروازها عنوان کرد و گفت: شرکت‌هایی که پروازهای بیشتری داشته باشند، از خدمات بهتری در استان برخوردار خواهند شد.

قناعت تأکید کرد: موضوع اصلی در بحث پروازها، استقرار شبانه هواپیما در استان است که این موضوع را با جدیت دنبال خواهیم کرد.

وی به ظرفیت فرودگاه طبس اشاره و تصریح کرد: این فرودگاه برای تأمین روشنایی، اصلاح برج مراقبت و افزایش تعداد پروازها، نگاه ویژه‌ای را می‌طلبد.

استاندار خراسان جنوبی اظهار کرد: رفع برخی از مشکلات مجموعه فرودگاه شهید کاوه بیرجند، برپایی جلسات کارشناسی را می‌طلبد که باید در اولین فرصت برگزار شوند.

قناعت بیان کرد: ساختمان پاویون و طرح توسعه‌ ترمینال فرودگاه بیرجند نیمه اول سال آینده تکمیل می‌شود.

استاندار خراسان جنوبی فرودگاه را از موضوعات حیاتی استان برشمرد و تصریح کرد: ما به فرودگاه، فقط به عنوان یک مجموعه رفاهی و خدمات‌ده نگاه نمی‌کنیم و نقش آن را در مسیر توسعه استان بسیار با اهمیت می‌دانیم.

به گزارش اداره‌کل فرودگاه‌های استان خراسان جنوبی، وی در پایان این نشست گفت: با تأمین اعتبارات مورد نیاز از محل‌های مختلف، در نیمه نخست سال آینده یک فرودگاه کامل از نظر زیرساخت‌ها را در بیرجند شاهد خواهیم بود.