شناسهٔ خبر: 105257 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

در بهمن ماه ۱۴۰۰ اتفاق افتاد؛

رشد ۱۸.۶ درصدی تخلیه و بارگیری در بنادر/ افزایش ۱۳.۷ درصدی تخلیه و بارگیری فله خشک

تخلیه و بارگیری کانتینری مقایسه آمار تخلیه و بارگیری بنادر در بهمن‌ماه امسال نسبت به زمان مشابه در سال ۱۳۹۹ از افزایش ۱۸.۶ درصدی تخلیه و بارگیری کالاها حکایت دارد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سازمان بنادر و دریانوردی در گزارشی آخرین آمار فعالیت‌های بنادر کشور را در بهمن‌ماه ۱۴۰۰ اعلام کرد که بر اساس این گزارش شاهد رشد خوب عملیات تخلیه و بارگیری در ۲۲ بندر کشور هستیم. بر این اساس ۱۱۷ میلیون و ۴۰ هزار تن تخلیه و بارگیری در ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ در مدت مشابه امسال به ۱۳۸ میلیون و ۸۱۰ هزار تن رسیده که رشد ۱۸.۶ درصدی را نشان می‌دهد.

این گزارش نشان دهنده این است که در این مدت میزان تخلیه و بارگیری کانتینری (TEU) ۱.۸۸ میلیون تن بوده که این میزان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۱۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد. همچنین در حوزه کانتینری میزان تخلیه و بارگیری ۲۱.۰۱ میلیون تن بوده است که در مقایسه با عدد ۱۸.۸۳ شاهد رشد ۱۶.۹ درصدی نسبت به سال گذشته هستیم.

میزان تخلیه و بارگیری به صورت فله خشک تا ۲۷ بهمن‌ماه امسال بر اساس اعلام سازمان بنادر و دریانوردی ۴۲.۴۷ میلیون تن بوده است. این عدد در مقایسه با تخلیه و بارگیری ۳۷.۳۶ میلیون تنی در بهمن ۱۳۹۹ رشد ۱۳.۷ درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین میزان تخلیه و بارگیری فله مایع در مدت مورد اشاره ۳.۵۶ میلیون تن بوده که این میزان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته که ۳.۰۴ میلیون تن بوده است، رشد ۱۷.۱ رشد را تجربه کرده است. همچنین در این مدت میزان تخلیه و بارگیری جنرال کارگو ۱۸.۹۲ میلیون تن بوده است که این میزان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته که ۱۷.۳۳ میلیون تن بوده افزایش ۹.۶ درصدی را نشان می‌دهد.

میزان تخلیه و بارگیری مواد نفتی هم در مقایسه با سال گذشته در بهمن‌ماه امسال و تا بیست و هفتمین روز آن عددی افزایشی را نشان می‌دهد. بر این اساس در مدت مورد اشاره میزان تخلیه و بارگیری مواد نفتی ۵۱.۷۹ میلیون تن بوده که این میزان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته که ۴۰.۴۸ میلیون تن بوده است، ۲۸ درصد رشد را نشان می‌دهد.

لازم به ذکر است این کالاها از بنادر آبادان، اروند کنار، آستارا، امام خمینی (ره)، امیرآباد، انزلی، بوشهر، تیاب، جاسک، چابهار، چارک، چوئبده، خرمشهر، دیر، شهید باهنر، شهید رجایی، شهید حقانی، فریدون‌کنار، قشم، گناوه، لنگه و نوشهر، تخلیه و بارگیری شده است.